4. 9. 2017 Kalendárium

4. 9. 2017 Roudnický mincovní poklad

Kategorie: Mincovnictví - Numismatika , Poklady , Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR , Kalendárium

Depot 1310 mincí objevil před čtyřmi hledač s detektorem kovu Miroslav Bartoš společně se dvěma kamarádi. Nádoba s penězi byla zakopaná na poli u Roudnice nad Labem. Mince pochází z 15. století. 

Poklad obsahoval groše různých velikostí. Nejprve hledač s detektorem kovu Miroslav Bartoš narazil na tři míšenské groše, které se povalovaly na povrchu. „Poté již následoval detailní průzkum místa, během něhož se podařilo dohledat všechny mince,“ prozradil Bartoš, který místo prohledával se svými dvěma kamarády. 

Poklad se nacházel v hloubce asi půl metru. Mince zeleně zbarvené od koroze ležely ve střepech keramického džbánku. Ten se nejspíš rozbil během orání pole. „Detektor zaznamenal zvuk, začal jsem kopat díru. Pak jsem znovu kopnul a objevil se depot. Pár mincí na povrchu bylo zelených, když se vyndával zbytek, ukazovalo se celé množství,“ zavzpomínal Bartoš na den, kdy našel největší poklad v životě.

Fotogalerie: Středověký poklad od Roudnice

Po detailnější průzkumu odborníci zjistili, že poklad obsahuje převážené fenikové ražby. Nacházelo se ale mezi nimi i poměrně velké množství pražských grošů z první poloviny patnáctého století i míšeňské či bavorské ražby. Naposledy se takový nález na Roudnicku podařil v roce 1878.

Kdo poklad ukryl, už samozřejmě nejde zpětně zjistit. Vzhledem k druhu nalezených mincí, mohlo jít například o rodinné úspory. Archeologové ocenili, jak se hledači zachovali. Mince totiž objevili večer, a tak se rozhodli všechny vykopat a až potom nález ohlásili archeologům. Hrozilo totiž, že mince poškodí zemědělci, kteří měli pole orat. 

„Měli jsme štěstí, že pole nebylo ještě zorané, další přejezd pluhem mohl mince vyhrnout, rozptýlit v terénu nebo také poškodit,“ vysvětlil Bartoš, proč se rozhodli depot nejprve vykopat.

Poklad patří Ústeckému kraji. Mince zabezpečilo konzervací Podřipské muzeum v Roudnici nad Labem, pak je prozkoumal znalec z oboru numismatiky. Následovalo jejich restaurování.

„Chci vyzdvihnout přístup nálezců, protože známe případy, že podobné nálezy často končí například v zahraničí,“ ocenil tenkrát ředitel a archeolog Podřipského muzea Martin Trefný.

Z nálezu byl skutečně nadšený, protože naposledy se takový poklad podařilo najít na v okolí Roudnice nad Labem v již zmiňovaném devatenáctém století. Šlo o poklad po bohatém židovském měšťanovi.

Zdroje: www.novinky.cz, www.denik.cz, www.rozhlas.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Před čtyřmi co? Spolu s kamarádi :-D

objevil ho pred ctyrmi kamarady spolecne s dvema kamarady :D no a pak se o nej vsichni poprali

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru