5. 1. 2011 Kalendárium

5.1.2011 Nejstarší ovocné stromy na Pyrenejském ostrově

Kategorie: Kalendárium , Nálezy nejenom s detektorem v západní Evropě

Před devíti lety přišli archeologové, kteří zkoumali jedno z nalezišť ve Španělsku, k zajímavého závěru. Podle nich se na Pyrenejském ostrově nachází nejstarší ovocné stromy na světě. Také analyzovali, co všechno lidé ve středověku jedli.

Vědci zjistili, že vzorky semen shromážděné v průběhu let na středověkém archeologickém nalezišti v historické staré čtvrti Hondarribie, pochází z nejstarších ovocných stromů v jižní Evropě. Výzkum provedl archeobiologický výzkumný tým z CSIC (Consejo Superior de Investigaciones Cientificas) pod vedením doktora Leonora Pena-Chocarra.

Vědci analyzovali pozůstatky plodů z různých ovocných stromů jako švestky, třešně, broskve, trnky, jablka, ale také fíky, mišpule či hroznů. Prozkoumali také další ořechy, které na zmiňované archeologickém nalezišti objevili. Našli lískové o vlašské ořechy i borovicová jádra, která jsou velmi drobná a v současné době populární. Byla už známá v dávné minulosti, zvláště lidem v severní Americe, Číně a Rusku. Z evropských zemích se to týká Itálie, Španělska, Portugalska, a dokonce i Švýcarska.

Pokud jde o obiloviny, byla identifikována pšenice, ječmen a oves. Obzvláště důležitá jsou také různá semena tykví. Zatímco celkové výsledky lze považovat za relevantní pro znalosti o výživě ve středověku, nejvýraznější část se týká pozůstatků nalezených kdoulí a mišpule, což jsou druhy dosud neznámé v archeobotanickém rejstříku Pyrenejského poloostrova. Kdoule a mišpule prostě lidé ve středověku jedli ve velkém.

Díky této španělské oblasti se podařilo vytvořit jednu z nejlepších databází starých semen a plodů ve Španělsku nebo dokonce v celé Evropě. A to díky skutečnosti, že archeologické naleziště Hondarribie bylo zaplavené, čímž se některá semena zakonzervovala a vydržela až do současnosti.

Psali jsme i zde: Archeologické zprávy

Archeologové si tak prostě mohli udělat představu o tom, jak se vlastně lidé ve středověku stravovali. Co konkrétně jedli a v jaké míře. Zároveň zjistili, že na Pyrenejském ostrově se podle všeho nachází pozůstatky nejstarších ovocných stromů na světě, za což můžou zdejší klimatické podmínky. Vědci prozkoumali také staré olivovníky, které jsou typické pro jih Evropy, kde se jim dobře daří.

Zdroje: www.dnaindia.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Díky. :-)

Zdravím, našla jsem, že ty stromy tam podle všeho vysadili někdy v období kolem 9. až 8. století př. n. l. :-)

:-O

To je zajímavý. Mě osobně ve Španělsku zaujaly bazary stromů, především olivovníků, které se dají přesazovat i vzrostlé. K novostavbám si pak kupují vzrostlé stromy. Olivovníky se dožívají i 2000 let.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru