5. 3. 2012 Kalendárium

5.3.2012 Čtyřicet pytlů naplněných stříbrným pokladem

Kategorie: Kalendárium , Nálezy nejenom s detektorem kovů v Rusku

V šoku zůstali dělníci, kteří rekonstruovali vilu v Petrohradu. Historická budova totiž dlouhé roky skrývala tajemství. Uvnitř náhodně odhalené místnosti se nacházelo čtyřicet pytlů naplněných pokladem.

Uvnitř pytlů bylo stříbrné nádobí, ozdoby a vyznamenání. Historický dům patřil Naryškinovým. Šlo o šlechtický rod, který měl vliv v šestnáctém až dvacátém století. Význam rodu vzrostl poté, co se Natalie Kirillovna Naryškinová stala druhou manželkou cara Alexeje Michajloviče a matkou careviče Petra. Po carově smrti byli zbaveni vlivu a postiženi povstáním střelců v roce 1682. Moc znovu získali po nastolení vlády Petra l. Velikého.

Ruská média tenkrát uvedla nejpravděpodobnější variantu, kde se stříbrný poklad vzal v petrohradském domě. Podle všeho ho nashromáždil důstojník husarského pluku carské gardy Sergej Somov. Po bolševické revoluci předměty ukryl ve vile a emigroval do Francie, kde v únoru 1976 zemřel. 

Podklad se nacházel v tajné místnosti. V podstatě to byl skrytý úložný prostor mezi dvěma patry. Mnoho předmětů bylo zabaleno do novin pocházejících ze začátku roku 1917, kdy v Rusku řádila bolševická revoluce. Vilu koupil v roce 1875 vévoda Vasilij Naryškin. Vznikla spojením dvou domů z osmnáctého století. 

Poté, co bolševici znárodnili soukromý majetek, se z části zámku podle ruských zpravodajských zpráv stala jídelna. Po rozpadu Sovětského svazu se v budově nacházel soukromý byt. Později vilu koupila společnost Intarsia, která tam vytvořila konferenční a kulturní centrum.

Intarsia uvedla, že by chtěla v budoucnu vystavit poklady v jejich kulturním centru, aby si jich mohla prohlédnout veřejnost. Zpočátku byly v držení městského výboru pro zachování historický památek. O poklad se přihlásila komunistická organizace. 

„Podstatné je, že v okamžiku vytvoření úkrytu poklad již nebyl majetkem Naryshkinů,“ zdůvodnil tenkrát požadavek vedoucí regionální komunistické organizace Sergei Malinkovich.

Nejbližší příbuzný Naryshkinových, kteří dům obývali, žije ve Francii. Nebylo ale jasné, zda má 
zájem o nalezené cennosti.

Zdroje:
www.cbsnews.com, www.vseved.cz, www.mgsrefining.com, www.fontanka.ru

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

No prostě nádhera. :-O

:-O

A bolševik jak se o to hnedle hlásí 🤮

Škoda že není více fotek

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru