5. 6. 2012 Kalendárium

5. 6. 2012 Vzácná sekera pod vrchem Chlum

Kategorie: Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR , Kalendárium

Doposud nejstarší železnou sekeru nalezenou na našem území objevil před devíti lety spolupracovník Muzea Mladoboleslavska pod vrchem Chlum. Její stáří odhadli na zhruba 2500 let. 

Nález tenkrát komentoval archeolog Filip Krásný. Podle jeho slov sekeru nejspíš někdo prostě ztratil. Objevil ji spolupracovník muzea Miroslav Harušťák. Přesné místo nálezu zůstalo tajné, aby se tam nezačali sjíždět zvědavci. 

Že jde o nestarší nalezenou železnou sekeru vůbec, potvrdil Krásný. Podle archeologů jde o typ, který nazývají sekera s raménky. Pochází ze starší doby železné, tedy období mezi léty 750 až 500 před našim letopočtem.

„Starší sekeru v železném provedení u nás nenajdete. Její předchůdkyně byly bronzové, a ještě o pár tisíciletí zpátky kamenné. Byla vykována z kvalitního materiálu, snad dokonce z oceli, kromě rzi je totiž prakticky jako nová,“ uvedl ještě k nálezu Krásný. 

Podle něj sekera zřejmě sloužila k bojovým účelům. Krásný tak usuzuje podle tvaru sekery. S kolegy v muzeu řešil, jak bylo upevněné topůrko. „Jedna z poloh je ale snadnější pro tehdejší vyndávání z protivníkova těla, takže podle provedených zkoušek bylo topůrko v sekerce zřejmě upevněno klasicky, jak ho známe,“ myslí si archeolog.

Muzeum nechalo vyrobit přesnou kopii, aby se o funkčnosti zbraně dozvěděli co nejvíce. Originál umístili do muzejní depozitáře…

Nádoba plný stříbrných mincí

Sekera není jedinou vzácnou věcí, kterou měl Krásný s kolegy možnost prozkoumat. V roce 2012 na Dušičky totiž objevil na Mladoboleslavsku nádobu plnou stříbrných mincí. Uvnitř se nacházelo přesně 101 mincí.

Většina byly nižší nominály, hlavně krejcary Ferdinanda II. a Ferdinanda III. Raritou je několik mincí Albrechta z Valštejna, majitele Frýdlanstkého vévodství a velitele císařského vojska za třicetileté války. Mince byly vyraženy v hlavním městě Valdštejnova panství, Jičíně. 

Mezi méně obvyklé patří také ražby rodiny Šliků, ze které pocházel známý Jáchym Ondřej Šlik, popravený v roce 1621 na Staroměstském náměstí rukou kata Jana Mydláře. „Zajímavé je, že nedaleko od místa nálezu procházela skutečně obchodní stezka," poznamenal Krásný.

Zdroje: www.denik.cz, www.muzeummb.cz, www.mb-net.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Tyhle sekery se dají najít u nás v podhůří,a já ji měl tu čest najít už dvakrát.A obě jsou v muzeu .. ;-) :-)

To je úžasný, že ocel může vydržet tak dlouho. Chápu to u té tutanchamonovi dýky, to je prakticky nerez. No tady nejspíš několik mm z povrchu odrezlo, ale tvar zůstal zachován.

Zas takový špek to není. Taky jich máme pár v muzeu. Větší špek jsou Eneolitické sekery z Cu. ;-)

Každý zvědavec v ČR touží po tom jet na místo kde někdo ztratil sekerku :-P :-D ;-)

:-D :-D :-D

:-Oto je matroš :-D :-D

https://www.youtube.com/watch?v=dxnGboTf1Wc

Tohle je video o tavbě či spíše o spékání oceli. Je tam vidět, jak na získání malého kousku oceli se dost nadřeli. Musela mít tenkrát velkou cenu, ta sekérečka.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru