5. 9. 2017 Kalendárium

5. 9. 2017 Arabská mince z Uherského Hradiště

Kategorie: Mincovnictví - Numismatika , Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR , Kalendárium

Vzácnou arabskou minci z osmého století i další předměty ze středověku objevili před čtyřmi lety archeologové v Uherském Hradišti, když zkoumali sklep bývalé základní umělecké školy. Dále našli také zdeformovaný zlatý náramek.

Záchranný archeologický výzkum se uskutečnil v budově na Mariánském náměstí. Konkrétně ve sklepě, který čekala rekonstrukce. O výzkumu informovala archeologická společnost Archaia Brno i Slovácké muzeum.

Během výzkumu se našla již zmiňovaná arabská mince z osmého století. Vzácná je nejen z hlediska historické hodnoty, ale i tím, že se našla právě v domě na jednom z rynků, na někdejším ostrově svatého Jiří. S největší pravděpodobností jde o důkaz, že zde bylo tržiště, kde se zřejmě zastavil nějaký cizokrajný kupec. O tom, že se v našich krajích arabští obchodníci pohybovali, historikové našli staré zprávy v různých pramenech.
„Mezi územím     Pečeněhů a mezi územím Slovanů je cesta dlouhá 10 dní. Na počátku hranic Slovanů je město zvané Wábnít, k němuž cestuješ pustinami a územím bez cest, s vodními prameny a hustými lesy, až dorazíš do jejich území. Země Slovanů je území rovinaté a lesnaté a oni mají svá sídla v těchto lesích... Město, ve kterém /náčelník náčelníků/ sídlí, se jmenuje Dž.r.wáb a mají v něm trhy tři dny v měsíci a obchodují a prodávají v něm…,“ píše například Ibn Rusta, který žil na konci devátého století a napsal spis Kniha vzácných drahocenností.
Odborníci následně zjistili, že jde o dobové falzum zlatého dirhamu, což byla arabská mince. „Má měděné jádro a je potažena zlatým plechem. Je tedy zřejmé, že se jedná o padělek. To asi tenkrát nevadilo, protože se dostala přesto do oběhu,” uvedl tenkrát archeolog Jaroslav Bartík.

Dalšími nálezy jsou pak zlatý náramek, zlomky bronzových šperků a další stříbrné, měděné a olověné fragmenty z osmého a devátého století, zbytky přezek, kování nebo zdobená železná ostruha. 

„Vše na zkoumaném prostoru dokládá přítomnost tehdejších vyšších společenských vrstev. Kolegové odebrali řadu vzorků, takže se již těšíme, co za výsledky budou následně prezentovat. Celkově byla komise perfektně připravená a jsme velmi rádi, že jsme se po letech mohli opět do Uherského Hradiště zavítat na odbornou komisi,“ sdělila tenkrát Archaia Brno.

Zdroje: www.mesto-uh.cz, Archaia Brno, www.novinky.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru