6. 11. 2015 Kalendárium

6.11.2015 Soška znázorňující torzo těla

Kategorie: Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR , Kalendárium

Sedm tisíc let starou sošku našli archeologové v Lipníku nad Bečvou. Malá plastika znázorňovala torzo těla. Podle odborníků pochází z období neolitu, což je velká vzácnost.

Tomuto objevu pomohla nešťastná náhoda. Přispěli k němu přerovští archeologové, kterým soška udělala velkou radost. Sedm tisíc let stará plastika pochází z období neolitu. Sošku archeologové objevili v polykulturní archeologické lokalitě, kterou badatelé odkryli už v polovině sedmdesátých let dvacátého století na místě nově založené chmelnice.

„Okamžitě mi prolétlo hlavou, že se jedná o něco unikátního. Je to unikátní torzo staré přes sedm tisíc let, bohatě zdobené ornamenty, ke kterému nemáme v České republice žádnou analogii,“ uvedl archeolog Zdeněk Schenk, který plastiku našel v oraništi.

Na výšku má soška 76 milimetrů. Pravděpodobně měla hlavu, která se však ulomila. Patrný je také náznak vybíhající paže na jedné straně. Spodní část tvoří kuželovitě se rozšiřující podstava, přičemž nohy autor sošky neznázornil.

„Povrch je z jedné strany pokryt nápadnými rytými ornamenty, které mohou naznačovat výzdobu oděvu, případně by mohlo jít o schématické znázornění části lidského těla,“ prozradil ještě Schenk. 

Na počátku mladší doby kamenné bylo podle něj území dnešního Přerovska intenzivně osídleno prvními zemědělci, zastoupenými nositeli kultury s lineární keramikou. A právě zmiňovaná výzdoba nalezené sošky je charakteristická pro nejstarší zemědělce střední Evropy.

„V moravském a českém prostředí kultury lineární keramiky jsou obdobná antropomorfní vyobrazení vzácná,“ poznamenal archeolog.

Sošku její autor vyrobil z jemně proplavené hlíny, přičemž barva výpalu přechází od světle béžových odstínů po tmavě šedočernou.

„I když se dochovalo pouze torzo plastiky, patří tento nález ke zcela unikátním exemplářům, které byly do této doby nalezeny v České republice," doplnil badatel Jan Mikulík.

Zdroj: www.ct24.cz, www.denik.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

A já myslel že je to amulet Anakina Skywalkera

Věřím tomu, že von däniken by vymyslel něco mnohem věrohodnějšího. Například zpodobnění části skafandru, nebo plazmofotonojaderného pohonu rakety mimozemského návštěvníka. Ale i přesto ti kluci odborničtí mají ohromnou fantezii. Kam na to jen chodí. Možná příliš často poslouchají fantazírování somelierů nad koštovačkou ..(pro pražáky dobré)...

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru