6. 7. 2010 Kalendárium

6. 7. 2010 Kostel vydal vzácnou minci

Kategorie: Mincovnictví - Numismatika , Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR , Kalendárium

Švábský Hall objevili archeologové u zříceniny kostela svatého Linharta v lesích v Karlových Varech. Jde o jednu ze vzácných mincí, kterou zde našli.  Z jedné strany je ruka, z druhé Maltézský kříž. 

Na zdejší lokalitu se zaměřil archeologický tým pod vedením Jiřího Klsáka. Po kouscích prohledávali vstup do zdejšího kostela. Mezi nejvzácnější nálezy patří již zmiňovaný Švábský Hall, který byl vyražený někdy kolem roku 1300. 

Následně objevili i druhou stříbrnou minci, která je podobně stará. Hned ji zaevidovali a nafotili. Klsák na výzkumu spolupracoval s archeologem karlovarského muzea Janem Tajerem a Františkem Vlachem.

Dalšími nálezy jsou kovové hřebíky z tehdejší střechy mýtické stavby. Už dříve archeologové objevili v dané lokalitě ostatky, které patří původním obyvatelům středověké osady Thiergarten neboli Obory. Nejstarší zmínka o Oboře pochází z roku 1325. První záznamy o kostele pak z roku 1246.

„Prvním nálezem byl hrob muže a dvou dětí pod podlahou. Další tělo, z doby třicetileté války, jsme našli pod oltářem. Ležela tam žena ve skrčené poloze, zřejmě byla svázaná," uvedl Klsák, který u kostela pracoval s týmem už v roce 1989, kdy to tam bylo zavalené sutí. 

Právě pod ní objevili archeologové kostru mladé ženy, která ležela na boku ve skrčené poloze. Podle polohy jejích končetin se dalo soudit, že v době pohřbu měla ruce i nohy svázané. 

Kostel svatého Linharta je původně opevněný pozdně románský kostel patrně z doby z přelomu dvanáctého a třináctého století. Nachází se na malém skalnatém návrší nad dnes již zcela zaniklou středověkou vsí Obora. Zánik kostela souvisí se založením Karlových Varů, postupným vylidněním vsi a ztrátou významu celého místa na konci patnáctého století. Kostel byl poté ponechán svému osudu a postupně chátral.

Ke kostelu se archeologové neustále vrací. Zamířili tam o v loňském roce. „Plánujeme provést geofyziku v místě osady Obora, kolem kostela svatého Linharta. V roce 2019 jsme objevili ve spolupráci s Národním památkovým ústavem Loket pravděpodobně náves té původní středověké vsi,“ prozradil Klsák.

Zdroje: www.idnes.cz, www.karlovyvary.cz, www.rozhlas.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Pěkné, díky za článek. :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru