7. 1. 2011 Kalendárium

7.1.2011 Starověká pečeť spojovaná s židovskými rituály

Kategorie: Kalendárium , Nálezy nejenom s detektorem na blízkém východě

Drobná hliněná pečeť nalezená pod jeruzalémským starým městem je prvním nálezem dokazující náboženský život uvnitř jeruzalémské Chrámové hory před 2000 lety. Pečeť se nacházela poblíž zadní zdi a má na sobě dvě aramejská slova, která v překladu znamenají „čistý pro Boha“. Podle archeologů to jasně ukazuje, že v Šalamounově chámu se před dva tisíce lety odehrávaly rituály.

Archeolog Ronny Reich z Haifské univerzity uvedl, že pečeť pochází z období mezi 1. stoletím. př. n. l. do 70 roku n. l. Tehdy římské síly potlačily židovskou vzpouru a zničily v Jeruzalémě druhý chrám. „Je to skutečně první objev pečeti z tohoto období. Pro nás tedy jedinečný artefakt,“ zdůraznil Reich.

Archeologové tvrdí, že pečeť byla pravděpodobně používána chrámovými úředníky, kteří schvalovali předměty pro rituální použití. Například šlo o olej nebo zvíře určené k obětování. Místo, kde byla pečeť nalezena, se nachází na trase, která vedla starověkým Jeruzalémem těsně před chrámovým komplexem.

Podle archeologa Arena Maeira se o pečeti hovoří v takzvané Mišně, kterou s označuje sbírka židovských pouček. „Je hezké, když najdeme věc, o kterých se hovoří ve starověkých pramenech,“ myslí si.

O pečeti jsme psali zde: Pečeť z Jeruzaléma

Rituální lázeň

Archeologové před několika dny v Jeruzalémě objevili 2 000 let starou rituální lázeň neboli mikve poblíž místa, o kterém se věřilo, že se v něm nachází biblická zahrada. Podle prohlášení izraelských vědců během průzkumu starého byzantské kostela poblíž úpatí Olivové hory narazili v podzemí na šachtu.

V této oblasti se měla nacházet legendární Getsemanská zahrada, kde Ježíš se svými apoštoly bděl a modlil se tu noc, kdy byl zatčen a později. „Nově objevená lázeň představuje první fyzický archeologický důkaz aktivity na tomto místě během takzvaných Ježíšových dnů,“ uvedli archeologové.

Mikve i dnes zůstává součástí židovské kultury jako způsob, jak se rituálně „očistit“. Po Izraeli jsou roztroušeny stovky historických rituálních lázní. Většina z nich se nachází v soukromých domech a veřejných budovách.

Zdroj: www.dailymail.co.uk, www.smithsonianmag.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

:-O

"=prvním= nálezem dokazující náboženský život uvnitř jeruzalémské Chrámové hory před 2000 lety". Asi bych měl ty pětikorunu, co jsem našel na Václaváku, donýst archeologum. Protože dokazuje, že včera byla Praha obývána lidmi.

Pro někoho bude lepší, když se bude zaobírat internetovou diskusí o Babišovi. Toto není pro každého... :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru