7. 11. 2012 Kalendárium

7.11.2012 Líšťanský poklad

Kategorie: Poklady , Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR , Kalendárium

Bronzový poklad byl před devíti lety nalezen v poli u Líšťan. Obsahoval 105 předmětů ze starší doby bronzové. Pochází z takzvané únětické kultury, tedy zhruba z doby před čtyřmi tisíci lety. Depot objevila dvojice hledačů s detektory kovu.

Součástí pokladu bylo konkrétně osm plochých sekerek a dvě dláta, 62 kompletních oválných hřiven ukončených očkem a sedm zlomků hřiven, dále deset masivních oválných náramkových hřiven a 16 spirálových náramků.

Bronzové předměty nalezli před devíti lety v severní části obce Líšťany na Lounsku s detektorem kovů Miloslav Sládek a Radek Sismilch. Nález odevzdali, což archeologové ocenili. Nálezci získali za odevzdání archeologických předmětů finanční odměnu.

„Chtěl bych poděkovat nálezcům, že tento poklad odevzdali, nenechali si ho, a on tak neskončil někde na černém trhu. Depot tak obohatil významným způsobem sbírky lounského muzea,“ řekl na vernisáži Jiří Matyáš, ředitel Oblastního muzea v Lounech. 

Před čtyřmi lety poklad vystavilo Oblastní muzeum v Lounech. „Archeologové říkají, že jde o depot. Je datovaný d starší doby bronzové, do doby Únětické kultury, která je hodně zajímavá. Proto jsme se rozhodli udělat o ní celou výstavu,“ vysvětlila tenkrát archeoložka a kurátorka výstava Lenka Čtvrtníčková.

Podle Čtvrtníčkové je počet předmětů unikátní a jde o jeden z největších nálezů v severozápadních Čechách po více než sto letech. 

Hledači předměty vyzvedli, ale předali ho odborníkům a ukázali jim také místo nálezu. Experti tak mohlo samotné předměty, tak i místo a okolí podrobit dalšímu zkoumání. „Kdyby nálezci nebyli takto zodpovědní, soubor předmětů by nenávratně zmizel,“ poznamenala Čtvrtníčková. 
Z jakého důvodu lidé depoty do země ukládali, není zcela jasné. Nejčastěji se hovoří o tom, že mohlo jít o jakési banky a předměty se platilo nebo se dál zpracovávaly. Mohlo jít také o obětiny tehdejším božstvům nebo o přípravu na posmrtný život.

Zdroje: www.rozhlas.cz, www.idnes.cz, www.denik.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

:-O

Vyzvednutí asi není ok, ale jinak dobrý ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru