8. 1. 2021 Kalendárium

8.1.2012 V Pompejích skladovali odpadky na střechách

Kategorie: Hrady, hradiště a zaniklá místa , Kalendárium , Nálezy nejenom s detektorem v západní Evropě

Se zajímavým objevem přišli archeologové před osmi lety. V Pompejích podle nich neexistoval žádný systém, podle kterého se ukládaly a likvidovaly odpadky. Ty tak končily na střech domů, ale dokonce také v hrobech.

Vyplývá ze zjištění archeologů z univerzity v Cincinnati, kdy závěry odprezentovala v lednu 2012 archeoložka Allison Emmersonová. Archeologové totiž nalezli hroby, ve kterých a kolem nich se povalovaly různé odpady včetně zvířecích kostí nebo rozbité keramiky.

Na první takové hroby narazili už v 19. století. Tehdy se domnívali, že hroby byly pokryté odpadem v důsledku zemětřesení, které postihlo Pompeje v roce 62. Vědcům tenkrát přišlo nemyslitelné, že by se místní obyvatelé takto zbavovali odpadu.

Jenže tomu bylo skutečně tak. Obyvatelé Pompejí vyhazovali odpadky všude možně. Dokonce našli v jednom z domů odpadní jámy, mezi kterými byla umístěna zásobárna pitné vody. Vědci také zjistili, že odpadky odhazovali a nechávali na podlaze v domech, někdy letěl odpad přímo na ulici nebo do malých uliček mezi dvěma domy, ale také končily na okraji města podél městských hradeb. A bylo tam prý toho skutečně mnoho.

Psali jsme zde: Archeologické zprávy

Prostě neexistují žádné důkazy, že by Pompeje měly nějaký centrálně řízený systém pro likvidaci dopadu. Je tedy velmi pravděpodobné, že se odpadky povalovaly všude možně a místní na to byli prostě zvyknutí. A hřbitovy a hrobky byly jen dalším místem „vhodným“ pro odhození odpadků.

„Obecně platí, že když tenkrát byli konfrontováni se smrtí, více dbali na uchovávání vzpomínek než na nějaký posmrtný život. Jejich hrobky nikdy neměly být místem k rozjímání. Byly prostě součástí běžného života. Nikdy nebyly udržované a čisté. Naopak byly špinavé a zanedbané,“ tvrdí archeologové.

Výzkum Pompejí trvá už dlouhé roky. Pro archeology je to skutečně zajímavé místo, které každou chvíli vydá nějaký zajímavý objev. Naposledy třeba zveřejnili fotky fast foodu, který se jim podařil kompletně odkrýt. Nalezli krásný pult zdobený freskami i nádoby se zbytky kostí zvířat. V Pompejích bylo rychlé občerstvení téměř na každém rohu a říkalo se mu thermopolium.

Zdroje: www.sciencedaily.com, www.eurekalert.org, www.nbcnews.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Díky za článek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru