8. 11. 1923 Kalendárium

8.11. 1923 Pivní puč

Kategorie: Osobnosti , Roky válečné a revoluční , Kalendárium

Stoupenci NSDAP organizovali v Mnichově roku 1923 lokální politický převrat, jenž vešel ve známost jako Pivní puč. Ale bavorské úřady jim v tom zabránily. Hitler byl zatčen a odsouzen k pěti letům vězení za velezradu.

Pravicové křídlo v Německu bylo silnější a silnější. V roce 1923 se v Bavorsku objevila politická strana NSDAP, vedená bývalým kaprálem a rebelantem Adolfem Hitlerem. Zkráceně se jí říkalo nacistická strana. Její stoupenci zorganizovali v Mnichově roku 1923 lokální politický převrat, jenž vešel ve známost jako Pivní puč nebo Mnichovský puč. Samotný „puč“ byl velmi dramatický.

Dne 8. listopadu 1923 zorganizoval v jedné pivnici předseda bavorské vlády schůzi a někteří jeho účastníci, kteří se již dříve domluvili s bývalým válečným generálem Erichem Ludendorffem, převzali její velení. Hitler a Ludendorff společně prohlásili, že Výmarská vláda je sesazena a že následujícího dne mají v plánu ovládnout s pomocí tří tisíc ozbrojených mužů Mnichov.

„Ale bavorské úřady jim v tom zabránily. Hitler byl zatčen a odsouzen k pěti letům vězení za velezradu. Odseděl si ale méně než osm měsíců. Žil si celkem v pohodlí a krátce před Vánocemi roku 1924 byl propuštěn. Během pobytu ve vězení nadiktoval knihu Mein Kampf, v níž viděl základ svých budoucích plánů a vládní politiky,“ píše Christian Jennings v knize Třetí říše poslouchá.

A když Hitler pochopil, že jím zorganizované ozbrojené povstání bylo předčasné, rozhodl se bojovat o moc legálními prostředky. Když se uprostřed tohoto politického zmatku B-Dienst spolu s německým kryptoanalytickým úřadem rozrůstaly, země se tajně znovuvyzbrojovala a využívala k tomu neoficiální zdroje z Lohmannova projektu. Byly vyvíjeny prototypy ponorek a Lohmann, jenž sám sebe viděl jako oddaného německého vlastence a patriota, také pokračoval ve vývoji letadel a subvencoval firmy.

V roce 1924 se prostě začala republika vzpamatovávat z počátečních turbulencí a vstupovat do období stability jak ve vnitřní politice, tak na mezinárodním poli. V roce 1925 vyšel první díl Mein Kampf a stal se biblí NSDAP. Definoval nacistické krédo nacionalismu, antisemitismu a antikomunismu. Ve stejném roce také došlo k reorganizaci nacistické strany. Často brilantní projevy Hitlera nacházely odezvu u milionů Němců a Rakušanů, včetně mnoha bouřících se veteránů z první světové války.

O pár měsíců poději byl jmenován do čela berlínské nacionalistické vlády Joseph Goebbels. Zatímco Francouzi a Britové v prosinci 1924 bezstarostně slavili Vánoce, sociální strukturu Říše drtil chaos a hyperinflace. Když občanů, došly peníze, zachvátila celou zemi řada povstání…

Zdroje: Christian Jennings, Třetí říše poslouchá, Hal Vaugha, Tajná válka Coco Chanel, www.theguardian.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Škoda, že 97.výročí Pivního puče dostalo přednost před 400 sta letým výročím bitvy na Bílé Hoře, ale asi je už hold taková doba ... :,-(

...PRAVICOVÉ křídlo v Německu bylo silnější a silnější...

joe63 A proč? byla to šaráda.Bitva žoldáků.Česká šlechta nebyla žádní lidumilové.To co nejvíce postihlo ty obyčejné bylo konsorcium de Witte :-) A Habsburkové? Stabilita ne poroba ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru