8. 3. 2015 Kalendárium

8.3.2015 Nálezce odevzdal hrot bronzového kopí

Kategorie: Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR , Kalendárium

Poctivý nálezce potěšil pracovníky Muzea regionu Valašsko. Odevzdal totiž vzácný hrot bronzového kopí. Takové zbraně měli k dispozici bojovníci v mladší i pozdní době bronzové.

Hrot objevil nálezce poblíž Valašského Meziříčí. Artefakt následně dostal do rukou restaurátor, který provedl základní ošetření. Následné odborné zpracování už bylo na archeologovi. Jde o první nález zbraně tohoto typu na Valašsku. 

„Asi 11 centimetrů dlouhý elegantně tvarovaný hrot kopí s tulejí a dírkami pro uchycení ratiště a plameňovitým listem pochází z oblasti mimo známé osídlení,“ konstatoval archeolog Samuel Španihel z Muzea regionu Valašsko.

Nález ho nadchnul, i když se ho nepodařilo získat prostřednictvím archeologického výzkumu. „Kopí je cenným a ojedinělým dokladem dob dávno minulých a svědčí nejen o technické zdatnosti, ale také o estetickém cítění našich vzdálených předků,“ uvedl archeolog. 

Taková varianta kopí se vyráběla odléváním v mladší a pozdní době bronzové. Tehdy Valašsko obýval, na pravěké poměry vcelku hustě, lid kultury lužických popelnicových polí. Jeho řemeslníci vynikali v práci s bronzem, který už výrazně pronikl do všech odvětví lidských činností a používala ho každá společenská vrstva.

Podle Španihela bylo bronzové kopí masovou zbraní, se kterou bojovali především běžní bojovníci, ale nevyhýbali se mu ani ti největší hrdinové. „Lépe vybavený válečník měl obyčejně kopí i oštěp. Druhou jmenovanou zbraň vrhal z dálky na nepřítele a s prvním útočil do kontaktního boje. Například stačí vzpomenout na Trójskou válku, kde se odehrávají mnohé souboje řeckých heróů. Zejména ten nejslavnější – Achillés proti Hektórovi – demonstruje, i když s mírnou nadsázkou, efektní využívání kopí v souboji,“ přiblížil archeolog.

Dodal, že oba zřejmě bojovali zbraní, která se velmi podobala kopí, jaké se našlo u Valašského Meziříčí. „Dnes už je dokázáno, že tenhle typ hrotu s plameňovitým listem se vyvinul ve střední Evropě a pomocí migrujících válečných skupin se dostal až do východního Středomoří,“ uzavřel Španihel. Hrot bronzového kopí našli před dvěma lety například i archeologové na Rychnovsku. 

Zdroje: www.muzeumvalassko.cz, www.rozhlas.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru