8. 3. 2017 Kalendárium

8. 3. 2017 Středověký železný kotel

Kategorie: Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR , Kalendárium

Zajímavý nález před pěti lety vydalo místo ve Znojmě, kde byla v plánu stavba garáže.  Šlo o obří železný kotel z desátého století. Jeho objem byl sedmdesát až sto litrů. Zachoval se celý.

Archeologové hrnec objevili na stavbě budoucí garáže ve znojemské části Hradiště. Nádobu se jim podařilo vyjmout ze země celou. Archeolog David Humpola tenkrát přiznal, že tak velkou železnou nádobu, a navíc dobře zachovalou, ještě neviděl. 

Archeologický průzkum byl nutný, protože majitel chtěl postavit garáž přímo na původním opevnění velkomoravského hradiště. „Hrnec je unikátní v tom, že se zachoval celý a podařilo se nám jej celý vyjmout,“ uvedl tenkrát archeolog. 

Došlo také na výzkum konstrukce původní dřevohlinité hradby. Archeologové zkoumali zdejší vrstvy. Narazili na takzvaný požárový horizont, který podle Humpoly indikuje zánik zdejšího hradiště. 

Vůbec největším nálezem, který se archeologům povedl, byla jáma u paty opevnění. Pravděpodobně sloužila jako skladiště. „Při vybírání jsme našli tři kompletní na sebe navazující mlýnské kameny neboli žernovy. Na nich se kruhovým pohybem mlelo obilí. V samotném sklípku byly uloženy nahromadě. Na nich byla dvojice keramických nádob a přes celou tuto hromádku byl dnem vzhůru položený již zmíněný železný kotel. Byl složený z nýtovaných plátů,“ přiblížil ještě archeolog.

Kromě železného hrnce objevili archeologové i další podobný artefakt. Konkrétně šlo o keramickou nádobu lahvovitého tvaru s výzdobou, která je typická pro polovinu desátého století. Nálezy archeologové plánovali vystavit v Jihomoravském muzeu ve Znojmě.

Archeologové mají ve Znojmě dlouhodobě úspěch. V loňském roce například oznámili objevy, které mohou přepsat datování o působení křesťanů z dob Velké Moravy. Archeologové zkoumali kostel svatého Hippolyta. Dále pak již neexistující křídlo kláštera premonstrátů v Louce.

„Potvrdilo se, že svatý Hippolyt je nejstarší znojemská křesťanská svatyně. Výzkum nám odpoví na otázku, jak vypadaly románští předchůdci stávajícího goticko-barokního kostela. Bude to pro Znojmo i celou Moravu senzace,“ řekl znojemský historik Jiří Kacetl s tím, že konkrétní objevy zatím prozrazovat nebudou. 

Zdroje: www.denik.cz, www.archaiabrno.org

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Znojmo nikdy nezklame ;-)

:-D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru