8.4.2020 Vzácné středověké mince nalezené u Brna

Kategorie: Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR , Kalendárium

Hledačka s pomocí detektoru kovu objevila před dvěma lety u Brna poklad. Depot uložený v keramické nádobě obsahoval 69 grošů z období vlády Václava IV. a 205 převážně vídeňských feniků. Nádoba byla v zemi zahrabaná dnem vzhůru. 

Poklad objevila detektorem kovu Jitka Koutníková. Přivolala archeology, kteří na místo přijeli a prozkoumali. Konkrétně šlo o odborníky z Ústavu archeologické památkové péče (ÚAPP) Brno a Moravského zemského muzea.

Nádoba s mincemi byla dnem vzhůru a silně poškozená. „Původně měřila na výšku asi deset centimetrů a byla asi osm centimetrů široká. Dnes bychom ji asi nazvali hrnkem. Celkem 69 mincí jsou groše z období vlády Václava IV., tedy z první poloviny 15. století, které se projevují velmi nekvalitní setřenou ražbou,“ přiblížil archeolog Ivan Čižmář.

Lokalitou, kde se poklad nacházel, procházela jedna z větví obchodního koridoru mezi dvěma důležitými obchodními centry. Podle archeologů má depot s tímto souvislosti. Kdo konkrétně depot zahrabal a proč si ho již nevyzvedl, se již zjistit nepovedlo.

Během průzkumu dané lokality našli archeologové také podkovu, nůž a středověký železný tesák. Jakou souvislost mají tyto věci s depotem mincí, se však neví. Možná, že ve skutečnosti vůbec žádnou. 

„Místo nálezu nepochybně souvisí s využíváním jedné z větví tradičního obchodního koridoru mezi dvěma důležitými obchodními centry. Jaké dramatické události vedly k uložení mincí do země, nevíme, doba vlády Václava IV. ale byla neklidná, což mohlo někoho vést k tomu, aby si zajistil budoucnost ukrytím majetku,“ tvrdí Čižmář. 

Následně mince prozkoumali odborníci, kteří je také zakonzervovali. „Při pečlivém rozebírání bloku hlíny v laboratoři bylo také konečně obnaženo celé torzo nádoby. Jednalo se o část malého keramického hrnku s ulomeným ouškem, který byl navíc do hlíny vsazen dnem vzhůru, přičemž spodní část nádoby se patrně vlivem postdepozičních procesů v lesním prostředí nedochovala,“ uvedli ještě archeologové. 

Zdroje: www.uapp.cz, www.novinky.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Hezký 👍😊

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru