8. 6. 2010 Kalendárium

8. 6. 2010 Identifikovali pozůstatky saské princezny

Kategorie: Kalendárium , Nálezy nejenom s detektorem v západní Evropě

Na kostru narazili archeologové v magdeburské katedrále na východě Německa. Později se jim podařilo zjistit, že patří saské princezně Eadgyth, která byla vnučkou Karla Velikého a královnou Svaté říše římské. 

Informace o saské princezně oznámili vědci z Bristolské univerzity, kteří tento významný objev učinili ve spolupráci s kolegy z univerzity v Mohuči. Princezna Eadgyth neboli Edita Anglická byla jednou z mnoha dcer Eduarda I. Saskou vévodkyní se stala díky sňatku. Zároveň byla východofranskou královnou a královnou Svaté říše římské.

Ostatky se podařily identifikovat díky nálezu horní čelisti. Ta také byla základem pro zjištění, kde panovnice žila. Výsledky ukázaly, že na jihu Anglie. Klíčové byly takzvané izotopy stroncia na malých vzorcích skloviny zubů. 

„Umožnily rekonstruovat posloupnost jejího pohybu měsíc po měsíci, a to až do věku čtrnácti let,“ prozradil Alistair Pike, profesor archeologie a antropologie na Bristolské univerzitě. 

Hrobku archeologové otevřeli už v roce 2008. Původně si mysleli, že bude prázdná. Vůbec neočekávali, že tam najdou kosti. Natož, že budou patřit saské princezně. Kosti se nacházely v olověné schránce, na které se v překladu nacházel nápis: „V tomto sarkofágu jsou ostatky královny Eadgyth.“  

Zároveň se na schránce nacházela informace o přenosu ostatků v roce 1510 a jméno Eadgyth. Uvnitř se nacházela kostra třicet až čtyřicet let staré ženy zavinutou v hedvábí, což odpovídá právě věku, jakého se princezna dožila.

Historikové ale na druhou stranu věděli, že provdaná německá královna je pohřbená v Magdeburgu, protože ho dostala darem k sňatku. Zároveň si ale odborníci mysleli, že ostatky zmizely neznámo kam, a to během rekonstrukce zdejší katedrály. 

„Věděli jsme, že členové saské královské rodiny se hodně pohybovali, a doufali jsme, že izotopové výsledky budou odpovídat známým lokacím ve Wessexu a v Mercii, kde mohla Eadgyth strávit své dětství,“ uvedl tenkrát koordinátor výzkumu Mark Horton.

Eadgyth zemřela v jednatřiceti letech a byla pochována v kostele kláštera svatého Mořice, který roku 937 založila. „Byla štědře nadána nesčetnými ctnostmi, jak ukázala znamení po její smrti, a prožila svůj vyměřený čas mile Bohu i lidem...,“ napsal o ní biskup Dětmar z Merseburku.

Zdroje:  www.bbc.com, www.novinky.cz, www.denik.cz, www.uni-mainz.de

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru