8. 7. 2008 Kalendárium

8. 7. 2008 Poklad z Bernartic

Kategorie: Poklady , Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR , Kalendárium

Původně se zřejmě vydal s detektorem kovu hledat mince z druhé světové války. Našel ale jiný poklad, a sice předměty z šestnáctého století. Objevil několik desítek měděných žeber a záušnici z 18karátového zlata.

Nálezce byl poctivý a poklad odevzdal Husitskému muzeu v Táboře. Odborníci určili, že depot pochází ze šestnáctého století. 

„Surovina použitá k zhotovení předmětů pochází původem z alpských oblastí. Měděná žebra sloužila k výrobě různých předmětů. Zlatá záušnice tehdy zdobila vlasy žen,“ uvedl archeolog Husitského muzea v Táboře Rudolf Krajíc.

Jméno nálezce nezveřejnili, vlastně ho ani neznají. Poklad přinesl do muzea muž s tím, že archeologům něco nese. „Není to obvyklý způsob, ale přišel za námi mladý muž a řekl, že nám něco nese. Dodal, že ale absolutně nechce být s tím, co předává, spojován. Takže nevíme, kdo to byl. Jen nám neurčitě popsal místo nálezu řekl Krajíc.

Podle něj šlo o objev jednoho nebo skupiny hledačů s detektory kovu, kteří prohledávají terén a pátrají po válečných předmětech. Podklad podle všeho ukryl před třemi a půl tisíci lety obchodník. Archeologové se domnívají, že obchodník, který se s ním vydal přes půl Evropy, ho u Bernartic uložil a tajemstvím zůstane, proč ho dále nepoužil.

Muzeum okamžitě navázalo spolupráci se specializovanými pracovišti, jako je například puncovní úřad pro určení ryzosti zlata. Archeologové museli měděná žebra důkladně očistit a zakonzervovat. Až potom si je mohla prohlédnout veřejnost. 

Konzervaci měl na starosti František Janda, kterého čekala půlroční práce. Nejdříve rozpustím hlínu v destilované vodě a podle narušení předmětů zvolíme další metodiku konzervace. Rozhodně zachováme patinu, abychom předmětům uchovali nejvěrohodnější podobu,“ přiblížil Janda.

Zdejšího starostu Pavla Souhradu nález opravdu překvapil a nejprve tomu nechtěl ani uvěřit. „Zhruba před třemi lety se v tom místě dělal průzkum při stavbě a nic se neobjevilo. A najednou mi pan Krajíc z muzea oznámil, co se u nás našlo. Je to krásné,“ řekl tenkrát Souhrada. 

Zdroje: www.ceskatelevize.cz, www.denik.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Bernartice mám za humny a o tomto nálezu jsem neměl tucha.

Mimo jiné, Bernartice jsou wwII. nálezy proslavené, vede přes ně nejznámější jihočeská ústupovka.

Šestnácté století před Kristem ;-) Parádní poklad! 8-)

Při to 16 století jsem se opravdu zarazil a ono to před Kristem. :-D

Viky, díky. Zajímavé čtení. :-)

Já tam našel o kousek dál (Křenovice) dva depoty z doby bronzové, můžete kouknout na můj profil :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru