8. 8. 2008 Kalendárium

8. 8. 2008 Stříbrný nákrčník na Pražském hradě

Kategorie: Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR , Kalendárium

Unikátní stříbrný nákrčník získal v minulosti Pražský hrad. Šperk se zachoval celý se dvěma schránkami na amulet. Pochází z pohřebiště, které čítá 141 hrobů.

Šperky nalezli archeologové za Jízdárnou Pražského hradu. Kromě nákrčníků objevili také třeba gombíky s motivem kříže nebo páva. Některé šperky byly vyrobené přímo na Pražském hradě.

Podle archeologa Jana Frolíka patřily vysoce postaveným členům tehdejší společnosti. „Patrně šlo o manželky a děti členů družiny, která sloužila knížeti. Konkrétně bojovníci či služebníci,“ přiblížil Frolík z Archeologického ústavu Akademie věd Praha. 

Celkem bylo šperků v hrobech několik set. Nejvzácnější je již zmiňovaný nákrčník. Restaurátoři odvedli skvělou práci, protože na začátku to vypadalo, že se stříbrný šperk úplně rozpadne. Podařilo se ho však zachránit. Ve schránkách, které k nákrčníku patří, se našly zbytky organických látek. Patrně nějakých voňavek. 

Fotogalerie zde: Šperky na hradě


Podle odhadu archeologů pochází šperky z devátého a desátého století. A to z pohřebiště, které čítá celkem 141 hrobů. Archeologové objevili 65 hrobů, které náležely dětem. V dalších 53 hrobech byly pochovány ženy a v sedmnácti muži. 

„Co se týče odhadu, opíráme se o podobné nálezy šperků z jiných lokalit, kde již datování bylo známé. Jde například o Mikulčice nebo pohřebiště v Rajhradě,“ prozradil Frolík.

Mezi nalezené šperky patří také bronzový prsten z desátého století. „Jsou to trochu smutné nálezy. Našly se v hrobech mladých dívek. Byly vyzdobené jako nevěsty, avšak místo na svatbu šly do hrobu,“ poznamenal ještě Frolík.

Jde o nejbohatší pohřebiště v Čechách. Archeologové ho zkoumali už v sedmdesátých letech. letech. Vůbec nejstarší hroby pochází z konce devátého století. V nejmladším se nacházel denár knížete Jaromíra, který zemřel v roce 1035. 

Hodnota šperků se podle Frolíka pohybuje v desítkách milionů korun.  Na pohřebišti archeologové vykopali kolem 800 předmětů, včetně šperků ze zlata, stříbra a mědi či zbraní. 

Zdroje: www.rozhlas.cz, www.hrad.cz, www.blesk.cz, www.denik.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

kaptorga
https://cs.wikipedia.org/wiki/Kaptorga

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru