9 000 let staré sídliště u Jeruzaléma zásadně mění pohled na život v neolitu

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Dosud největší neolitické osídlení v Izraeli a Levantu odhaluje archeologický výzkum na místě budoucí dálnice u města Motza, jen pět kilometrů od Jeruzaléma. Podle archeologů je lokalita „velkým třeskem“, který může přinést nové poznatky o pravěkém osídlení před devíti tisíci lety. Osídlení této velikosti a zachovalosti hmotné kultury je zcela výjimečné.

„Je to situace, která mění pravidla hry, místo, které drasticky změní to, co dosud známe o neolitickém období,“ řekl Jacob Vardi, jeden z vedoucích archeologů na vykopávkách v Motze. „Někteří mezinárodní učenci si začínají uvědomovat, že existence tohoto místa bude vyžadovat revize jejich práce,“ dodal.

„Dosud se věřilo, že tato oblast byla neobydlená, a že místa podobné velikosti existovala pouze na druhém břehu řeky Jordánu nebo v severním Levantu. Namísto neobydlené oblasti z tohoto období jsme našli komplexní místo, kde existovaly různé ekonomické subjekty a prostředky živobytí, a to vše jen několik desítek centimetrů pod povrchem, “ oznámil Vardiho kolega Dr. Hamoudi Khalaily.

Podle dosud zjištěných informací žila v místě populace přibližně 3 000 obyvatel. Dnešním pohledem bychom takové město mohli přirovnat k současnému Jeruzalému nebo Tel Avivu, tedy velkoměstu a metropoli. „Tohle je pravděpodobně dosud největší archeologické naleziště tohoto období na Blízkém východě, jež umožní posun hranic našich vědomostí už jen množstvím materiálu, který jsme byli schopni zachránit,“ řekla Lauren Davisová, archeoložka výzkumného týmu z University Koç.

Výkopy odhalily velké budovy, které sloužily pro bydlení, ale také „veřejné sály a prostory využívané k uctívání“. Mezi budovami vedly úzké uličky, které jsou podle archeologů „důkazem pokročilé úrovně plánování osady“. Odborníci dále zjistili, že pro některé podlahy a různé části budov byla využita sádra. Každá architektonická struktura je dokumentována prostřednictvím 3D modelování. „Až zde dokončíme výkopové práce, budeme schopni pokračovat v průzkumu areálu i v laboratoři,“ řekl Vardi s tím, že se jedná o bezprecedentní využití technologie v archeologii.

V místě archeologové objevili také několik hrobů. Uprostřed 10 000 let staré kulturní vrstvy našli 4 000 let starou hrobku. „V ní jsou dva jedinci - válečníci - kteří byli pohřbeni spolu s dýkou a hrotem kopí,“ řekla Lauren Davisová. „Je tu také úžasný nález zdomácnělého osla, který byl pohřben před hrobkou. Osel měl zjevně sloužit válečníkům na onom světě,“ dodala.

Podle Dr. Khalaily měli tehdejší lidé obchodní a kulturní spojení s mnoha společnostmi, včetně Anatolie, jejíž obsidiánové artefakty byly při vykopávkách objeveny. Ostatní artefakty a materiály naznačují intenzivní lov, chov zvířat a zemědělství. „Společnost tehdy byla na vrcholu. Zdá se, že v této době se stále více specializovala na chov ovcí,“ řekl Khalaily.

Kromě pravěkých nástrojů, jako jsou tisíce hrotů šípů, sekery, srpovité nástroje či nože, byly při výkopu odhaleny také sklady se zásobami luštěnin, zejména čočky. „Skutečnost, že ta semena zůstala zachována, je s ohledem na stáří místa ohromující,“ uvedli archeologové. Kromě toho bylo také objeveno několik malých soch, včetně hliněné figurky býka a zvláštní kamenné sošky s obličejem. Při záchranném výzkumu bylo také nalezeno mnoho náramků. Jejich velikost naznačuje, že byly pravděpodobně dětské.

Lokalita se nachází na břehu řeky Nahal Sorek a nedaleko dalších vodních zdrojů. Úrodné údolí leží na staré cestě spojující oblast Shefela s Jeruzalémem. „Tyto optimální podmínky jsou hlavní příčinou dlouhodobého využívání lokality z období mezolitu, až po současnost,“ je uvedeno v tiskovém prohlášení. „Tisíce let před stavbou pyramid rostl počet lidí s trvalým usídlením,“ řekl Vardi. „Migrovali čím dál méně a zemědělstvím se zabývali stále více.“

Podle tiskové zprávy IAA byl výzkum zahájen a financován společností National Transport Infrastructure Company jako součást projektu Route 16, který má za úkol vybudování nové vstupní cesty do Jeruzaléma od západu z dálnice na křižovatce cest do Motzy a hlavního města.

Roman Němec

Zdroje: cnn.com, thevintagenews.com, israeltoday.co.il, timesofisrael.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

GM4PRO- zajímavé čtení, díky za článek. :-)

Paráda! Osobně považuji neolit za jedno z nejzajímavějších období dějin člověka. Jsem zvědavý, co všechno tam ještě objeví. Díky moc! ;-)

Moc pěkný čtení. Jo tahle doba je hodně zajímavá .

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru