9. 3. 1968 Poličský mincovní poklad

Kategorie: Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR , Kalendárium

V šachtě jednoho z měšťanských domů v Poličce našli dělníci v roce 1968 poklad. Čítá celkem dvanáct tisíc slezských mincí. Město Polička se ho roky pokoušelo získat od Východočeského muzea Pardubice. Nakonec se to povedlo. 

Mince pochází ze sedmnáctého století. Krejcary z počátku třicetileté války byly uloženy do Východočeského muzea Pardubice. V roce 2012 se pokoušelo město Polička získat vzácný depot zpět, získalo ale pouze kopie. Muzeum si mince strážilo. Důvodem bylo, že ražeb z období třicetileté války se mnoho nedochovalo.

Podle numismatiků zřejmě mince pochází z prodeje několika kusů dobytka. Poklad dělníci objevili ve větrací šachtě jednoho z měšťanských domů v Poličce. „Podle stávajícího práva se zdá, že ten majetek dnes vlastní Východočeské muzeum a město Polička zatím nemá šanci se tohoto nálezu domoci zpět," uvedl v roce 2013 poličský starosta Jaroslav Martinů.

Muzeum argumentovalo tím, že má odpovídající podmínky pro uložení takového pokladu. Co se týče rozsahu, je v rámci Evropy ojedinělý. „Je zcela mimořádný i z toho hlediska, že se v něm nachází ražby, které doposud nebyly ani publikovány,“ konstatoval numizmatik Ladislav Nekvapil z Východočeského muzea Pardubice.

Depot čítal přesně 12 280 mincí. Byly zazděné ve větrací šachtě rohového domu na Palackého náměstí, kde dnes má provoz lahůdkářství a také restaurační zařízení. Jde o největší nález podobného druhu na našem území. Úsilí města se vyplatilo, Polička poklad získala v roce 2015. 

Dnes poklad čítá deset tisíc originálních mincí. Dva tisíce čtyři sta sedmdesát z nich zmizelo při krádeži ve východočeském muzeu v roce 1970. Polička hledala pamětníky nálezu původního pokladu.

„Jedná se o důležitý důkaz, který dokumentuje období třicetileté války, podobné mince se nikde nedochovaly. Co by se dalo za hodnotu pokladu v jeho době koupit? Odpověď zní – 8 krav. S tím souvisí i předpoklad, že obsah tvořily peníze získané za obchod s dobytkem," uvedla mluvčí města Naděžda Šauerová. 

Zdroje: www.denik.cz, www.ceskatelevize.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Škoda že nemám v baráku větrací šachtu .... :-D
Ale 12tisíc mincí je nářez...

A kolik v té době stala kráva ?

Jen abych měl podstavu celkové sumy těch 12tisic mincí .

Krásný. Není co dodat, možná snad jen hajzlici zlodějský.🤫👍

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru