9. 9. 2015 Kalendárium

9. 9. 2015 Denáry pod podlahou kaple

Kategorie: Mincovnictví - Numismatika , Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR , Kalendárium

Mince ze sedmnáctého století objevili za pomoci detektorů kovu archeologové v kapli Panny Marie v Dobrčicích. Šlo například o stříbrný denár císaře Matyáše II. Habsburského ze sedmnáctého století. „Nejmladší́ nalezenou minci představuje stříbrný denár Matyáše II. z roku 1611 ražený v kremnické́ mincovně̌. Další́ dvě̌ drobné́ mince reprezentují denáry polského města Poznaň̌, které́ byly raženy na přelomu šestnáctého a sedmnáctého století za doby panování Zikmunda III. Vasy (1587 -1632),“ přiblížili archeologové Zdeněk Schenk a Jan Mikulík. 
Tyto dvě mince byly vyrobené z mědi, proto se nedochovaly v dobré kvalitě. Ještě hůře je na tom čtvrtá mince. I když byla vyrobená ze stříbra, její stav byl tak špatný, že se odborníkům nepodařilo určit její stáří.

Kromě mincí objevili archeologové také fragmenty užitkové keramiky. Velký podíl tvořily glazované kusy. Přerovští archeologové prováděli výzkum v rámci výkopových prací v interiéru kaple Panny Marie.

Dělníci tam dělali sanace, protože bylo nutné zlepšit statiku celé stavby. Kaple pochází ze třetí čtvrtiny osmnáctého století. Její základy byly zapuštěny do starší terénní vyrovnávky, která nasedala na podloží, tvořené sprašovou hlínou. 
Malá kaple se nachází v „centru“ obce. Dobrčice jsou malá vesnice v jihovýchodní části okresu Přerov. Nachází se sedm kilometrů jihovýchodně od Přerova. Mají přes dvě stě obyvatel a rozlohu 220 hektarů.

Kaplička patří ke zdejším zajímavostem. Vzhledem k tomu, že byla postavená v roce 1773, spadá do období pozdního baroka. Jde o drobnou sakrální stavbu o rozměrech 5,6 krát 3,81 metru. 
Zajímavostí je hranolová zvonice, která se nachází nad průčelím. „V ní je zavěšený zvon s reliéfy P. Marie a sv. Floriána. Podle nápisového vlysu ho odlil v Olomouci v roce 1774 zvonař Wolfgang Strauber,“ uvedli ještě archeologové, kteří kapli zkoumali.

Zdroje: www.dobrcice.cz, www.rozhlas.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru