900 lahví alkoholu ve vraku lodi

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Tým lovců pokladů Ocean X objevil 600 lahví koňaku pravděpodobně značky De Haartman & Co, a také 300 lahví likéru Bénédictine. Nacházely se se vraku, který již delší dobu zkoumají. Až s bádáním pod vodou skončí, hodlají tekutý „poklad“ zpeněžit.

Konkrétně prohledávají pozůstatky švédského parníku Kyros, který se nachází v Baltském moři. Převážel láhve, které měly být v prosinci 1916 vyexportovány z Francie do Petrohradu. Odsud pak měla plavba pokračovat do Švédska. Do cesty se ale postavila německá ponorka UC58, po jejímž útoku šel parník ke dnu. Posádce se podařilo dostat na jinou loď a mohli tak bezpečně docestovat do Švédska.

Náklad se ale potopil i s parníkem. Obsahoval již 300 zmiňovaných lahví francouzského bylinného likéru Bénédictine, který má jantarovou barvou a sladkou aromatickou chuť. Vyrábí se ze 27 bylin. Ve 30. letech byla vyvinuta suší verze B & B, která mísila Bénédictine s brandy. Vlastníkem značky je v současné době Bacardi. Nyní se bude zjišťovat, zda je nalezený likér ve vraku parníku stále pitelný.

„Stále nevíme, jestli jde ještě konzumovat. Z lahví likéru jsou cítit bylinky a typická sladká vůně. Naopak z nalezených lahví koňaku není cítit nic. Tady je proto větší šance, že láhve zůstaly komplet neporušené a půjde si ještě s koňakem připít,“ uvedl Peter Lindberg, mluvčí týmu Ocean X.

Láhve ležely na dně Baltského moře přes sto let. Podle dřívějších podobných objevů, ale skutečně nemusí být nic ztraceno. Například v roce 2014 objevili archeologové v lahvích z kameniny alkohol podobný ginu. V té době byl již dvě stě let starý. Nacházel se v lodi, která ztroskotala v Gdaňském zátoce. Analýza prokázala, že alkohol je pořád pitelný.

Co se týče lahví nalezených ve vraku švédského parníku, začínají se objevovat spekulace, pro koho byl asi náklad určený. Podle nálezců není vyloučeno, že dokonce pro tehdejšího ruského cara Mikuláše II. „Nemůžeme s jistotou říci, že byly láhve určené pro cara, ale minimálně určitě pro šlechtu, která se kolem něj pohybovala,“ řekl Lindberg.

Vrak jako takový byl poškozen nejenom během útoku nepřátelské ponorky, ale následně už pod hladinou moře se na něm podepsalo i počínání rybářů. Aby se tým hledačů k plavidlu dostal, musel vrak očistit od sítí.

Podle Linderberga nálezci vyjednávají s firmou Bacardi, zda by pomohla s určením hodnoty nalezených lahví. „Posléze je nabídnou k prodeji. Nejde jen o obyčejný alkohol, ale část historie spjaté s carským Ruskem,“ uzavřel Lindberg.

Video

Zdroj: https://nationalpost.com/, www.cnn.com

 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Takového bádání a zkoumání bych se zúčastnil rád :-D

Sbohem rozume.

To je chlastu panečku :-D :-O ;-) :-) :-) :-D :-O ;-)

Sbohem zdravi...

ludwas a johnek- :,-( :-D :-D :-D :-D :-) :-O :-O :-O

Len tak ma napadlo,aký starý alkohol ste pili?Je tu niekto kto pil ale ozaj niečo staré?

Cucinka,pil jsem víno 40 let staré. Zajímavá chuť,ale ve velkém se to pít nedá. :-)

Já piju vodu a ta už něco pamatuje :-D

To je dosť 40 rokov stare víno,tu u nás je asi iný vzduch,tu toľko nevydrží .Cel1n máš recht a pij ju dalej,nech ti padne na úžitok. :-)

Prez 50 let starou vhisky...bohuzel od 70teho ležela v lahvy.. A ne v sudu... Ale měla 70 procent takže ten chuťovy požitek nebyl až tak super... Ale drak byl dobrej :-D

Len škoda že ten austrálsky zázrak nemá takú frekvenciu aby našiel aj sklenú fľašku naplnenú takouto traskavinou ...alebo má ???

Pěkný nález a zajímavá historie. Nejstarší archiv co mám je originál bílý rum z Havany. Dědictví po strýcovi. Před padesáti lety ho dovezl a byl už osmiletý. Jednu lahev jsem degustoval. Neuvěřitelná chuť.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru