Amatérský detektorista našel římský bronzový přívěsek ve tvaru mužského přirození

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Šťastný nálezce se pohyboval na zoraném poli v blízkosti Horncastle (hrabství Lincolnshire) se svým detektorem kovů, když silný signál z neveliké hloubky předznamenal zajímavý nález. Po prvotním překvapení a zběžném očištění následně kontaktoval Adama Daubneye, styčného důstojníka Lincolnshirské krajské rady a předmět mu předal.

Bronzový přívěsek o hmotnosti 11,6 gramů je 45,4 mm dlouhý, má zakřivený profil. Na jedné straně se znázorněnými varlaty, po celé spodní délce pak se dvěma podélnými drážkami a rýhováním, jež končí pod žaludem. Uprostřed amuletu je očko pro zavěšení. Podle odborníků a po srovnání s podobnými nálezy lze přívěsek řadit do období mezi lety 120 až 300 našeho letopočtu.

Pan Daubney řekl: „Je to opravdu pěkný předmět, opravdu zajímavý a výrazný. V oblasti Lincolnshire jsme jich našli pouhou hrstku. Tyto oblíbené přívěsky byly také vyráběny ze zlata a stříbra, všechny ale sloužily stejnému účelu“.

Falické symboly – talismany – byly oblíbené napříč celou římskou říší. Připisovala se jim ochranná moc před prokletími, uřknutím, nosili je dospělí i děti. Římané také věřili v jejich silnou moc při boji s protivníkem. Mezi vojáky byl ostatně velmi oblíben; nosili jej na krku jako talisman, někdy jím ozdobili koňský postroj... Podle Daubneye však nelze vyloučit, že právě tento přívěsek mohl být také součástí „výbavy“ zesnulého dítěte – kojence – pro ochranu v posmrtném životě.

Nálezy podobných amuletů nejsou v Británii ničím výjimečné – s ohledem na oblíbenost mezi římskými vojáky jde o nález vcelku častý. Největší soubor falických amuletů byl objeven v místě starověkého hlavního města oblasti Camulodunum (současném Colchesteru v Essexu), nicméně v oblasti Lincolnshire jich dosud mnoho nalezeno nebylo.

Protože tento přívěsek není z drahého kovu, nebude prohlášen za poklad a nálezce si jej nejspíš bude moci po zadokumentování ponechat. A to je možná větší výhra, než vyplacené nálezné...

falus nalezený detektorem

falus nalezený detektorem kovů

Zdraví Roman – GM4PRO
Zdroje: lincolnshireecho.co.uk, twitter.com, thehistoryblog.com, grimsbytelegraph.co.uk,
 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

nebo tehdejsi nazor na nadprirozeno :-P o:-)

jj. jak se ty časy mění, dnes by si to dal na krk leda nějaký bu...t :-D

Nádhera musím sehnat takových kokotu co dnes všude je a proč né eště na krk a ještě mě ochrání před fin uřádem :-D :-D :-D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru