Amatérský hledač pokladů našel depot stříbrných mincí v hodnotě 36 milionů korun!

Kategorie: Poklady , Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Že se na klubové hledačky vyplatí jezdit, by mohl potvrdit jistý Paul Coleman, který si na společné výpravě, kterou Weekend Wanderers Detecting Club pořádá pravidelně 21 prosince, „vypípal“ náramný signál. Povedl se mu životní nález, narazil totiž na depot stříbrných anglosaských mincí, který čekal na vyzvednutí celé jedno tisíciletí!

Každoroční předvánoční setkání místních hledačů se konalo na farmě poblíž Aylesbury v Buckinghamshire. Na poli se pohybovalo více než 100 účastníků akce, nikdo z nich však netušil, jak významnému objevu budou ten den přihlížet! A přitom se Paul akce klubu málem nezúčastnil, protože si nemohl dovolit benzin na cestu. Nakonec si to však rozmyslel, na cestu přizval a náklady na benzín tak rozdělil mezi sebe, syna a známého. A udělal věru dobře!

V zemi
V zemi
 
Na devětapadesátiletého Colemana čekalo přesně 5 251 stříbrných mincí panovníků Ethelreda II. (978 – 1 016 n.l.) a Knuta Velikého (1 016 – 1 035 n.l.). Zatím není jisto, kolik variant mincí depot obsahuje. Ovšem již teď je zřejmé, že kvalita pečlivě uložených mincí je více než nadstandardní. Mince byly uloženy v olověném obalu zhruba v 60 cm hloubce. Nález je označován za jeden z nejvýznamnějších anglosaských mincovních depotů.

Mince
Mince

Předseda klubu Petr Welch věří, že tento depot je významem stejně tak důležitý, jako známý Staffordshirský poklad stříbrných a zlatých artefaktů s granáty, nalezený roku 2009. Dle jeho slov nepamatuje za 23 let trvání klubu podobný nález. Mimo jiné řekl: „ Mince vypadají jako zrcadla, zcela bez poškrábání. Byly uloženy skutečně opatrně – v olověné nádobě a v dostatečné hloubce. Vypadá to, že jen dva lidé spatřili tyto mince – osoba, která je razila a ten, kdo je uložil. Jen doufám, že mince skončí v muzeu, aby je mohla obdivovat i veřejnost. Byl bych nerad, kdyby skončily v soukromé sbírce".

Mince

Podle britských zákonů, jsou jakékoli mince starší více než 300 let, automaticky brány jako poklad. Právní statut pokladu musí ještě posvětit koroner. Vzhledem ke stáří mincí a okolnostem nálezu je zřejmé, že šťastný nálezce nárok na odměnu uplatní. Zejména když byl nález řádně ohlášen a ještě před vyjmutím ze země byl k depotu přivolán archeolog.

Mince

Nálezné, resp. odměnu z prodeje mincí, o které jistě muzea projeví zájem, si poté rozdělí nálezce a majitel pozemku, kde byl objev učiněn. Ačkoli dosud nejsou známy všechny ražby a varianty mincí, již nyní se předpokládaná hodnota pokladu odhaduje na jeden milion liber, což při dnešním kurzu libry znamená cca 36 milionů korun. Vzhledem k unikátnosti nálezu, vynikajícímu stavu mincí a možnému velkému počtu raritních kousků však může být celková hodnota ještě vyšší! Sympatičtí manželé již nyní vědí, co s nálezným dělat – plánují pořídit nový dům a trochu si užít života...

Nálezce depotu

Zdroje: http://www.dailymail.co.uk, http://www.telegraph.co.uk,

Video přímo z místa nálezu

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

parádní nález,jeden z říše snů ;-)

To by mě asi kleplo, to najít ;-)

Vy me kleslo na miste :-D

To Sosal:To mě by na místě stouplo :-D

Krásný nález krásný pocit.Škoda že mne ten střibrný bordel tolika nebere.

Jezevec

Ještě doplním, že mince starší 300 let s obsahem drahého kovu více jak deset procent.

píšeš nesouvisle...nějak nechápu

Na poli se pohybovalo více než 100 účastníků akce

trošku masakr :D

Jezevec fuuu , hlavně že všichni brečej že chtěj UK model. Chtěl bych vidět jak si Čecháčci vyřizujou oprávnění na vstup na pozemek + ještě platěj 4 kila za vstup :D

Jsem rád, že tu také někdo napsal, jak to je ve skutečnosti s tím hledáním v UK co se týká klubů a plateb za hledání a povolení. Já tam rok chodil a věřte, že jsem neskutečně šťasten za hledání u nás!!! A teď zkusme trochu počítat: nezaměstnaný kolega co to našel hledá 25 let, hledání v průměru 10-15 liber, benzín na 10-15 liber vyjde určitě takže rovnice je jasná: 25*365*25 a jsme na 230.000 librách, což je polovina hodnoty nalezených mincí, kterou nálezce dostane a to nemluvím o tom, že je to jeden z desetitisíců hledačů, kteří něco vůbec najdou. V Británii se díky cenám hledat nevyplatí, je to prostě koníček jako rybaření - to jen pro ty závistivce, co si myslí, že v UK se na tom legálně vydělává! ;-)

Jezeve: Ano, zapomněl jsem dodat, že hromadný nález mincí starších 300 let. JInak díky za další informace ohledně hledání v UK, škoda, že to nečte jistý šedesátník s vnukem od Čáslavi :-)

Chlapi, čtěte to pořádně-není tam psáno že nálezce hledá 25 let, ale že za 23 let trvání klubu nepamatují takový nález! :-)
A ani tam není že je nezaměstnaný. Nebo jsem pětkrát četl jiný článek :-D
Jinak nález docela ujde 8-)

krásný nález už mám cukání ,už se těším na jaro a hurá do lesa pohoda a klid i když se nic nenajde což je u mě už dva roky samozřejmostí ;-)

škoda, že to nečte jistý šedesátník s vnukem od Čáslavi

to je kdo? :-O

To Alfons: mě to povídej, vím jaké to tam je a za jaké prachy - teď už se k tomu přiznám, lezli jsme bez povolení v noci s kolegou kde se dalo a bylo sklizeno, ostnatý drát nás jen tak nezastavil a v noci s čelovkou vidět nejste, nebo jsme se prodírali houštinama u řek, ty moc udržované nejsou, či jsme čistili footpathy, které byly council, ale jen do doby než se přiblížil nějaký člověk, to jsme se pak rychle schovávali. Párkrát jsme byli i vykázáni, ale to se nedá svítit. Ty nálezy tam nejsou taky bůh ví co... Tak snad se tobě trochu jižnějc bude dařit lépe. A plně chápu tvou touhu po našich lesích - to seskupení šesti stromů, co vydávají za les a hned z toho dělaj national park, je směšné, no z hledačského hlediska, jsem rád zpět doma. Gott strafe England! ;-)

super kop a velka gratulka :-)ach joooo

V 60?Nikdy :-D

Nejhorší na tom je,dávám příklad,kdyby někdo z nás z amatérských hledačů našel třeba 2kg gold keltských statérů,jak by se stát revanžoval???Chci jenom říct,že média znás dělají lumpy,jak vše
drancujem atd.Ale já si pořád dávám sám sobě otázku,proč nějaká TV nenatočí šot o tom,jak amatérský
hledači předávají nálezy do muzeí,aby se pochopilo,že jsme i přínos spojené z historií,že díky nám by
se o určitých nálezech archeloogové nic nedozvěděli,a předávání nálezů do muzeí,je cesta k tomu,aby
nás (stát)bral trošku tolerantně,a né aby nám pořád házel klacky pod nohy.Chci jenom říct,že v TV jsou
jenom příspěvky na nás negativní,proto se opakuji,proč se nenatočí TV příspěvěk,a né jediný o tom,jak
amaterský hledači dávají cenné nálezy do muzeí atd.atd.,proč to nikdo nenatočí???Domnívám se,že vzájemná spolupráce by prospěla,ale myslím si,že k tomu nikdy nedojde,aby úředníci pochopili,že nejsme Lumpové :,-( ;-) ;-) ;-)

Dark.Warrior: 25*365*25 a jsme na 230.000 librách, což je polovina hodnoty nalezených mincí.

Tedy nevim, ale v článku se píše: předpokládaná hodnota pokladu odhaduje na jeden milion liber.......možnému velkému počtu raritních kousků však může být celková hodnota ještě vyšší!

Tedy řek bych, že polovina s 1 M+ liber je 500 K+ ;-)

Dark.Warrior: Velká omluva!! Teď mi docvaklo, že se dělí s majitelem pozemku :-D :-D

To Alfons: mám podobné zkušenosti, jsou prostě jiní... V UK je ten kapitalismus doveden do své zrůdné podoby. Platí se snad za vše a všude, tohle si lidé u nás nedovedou ani představit, stejně tak jako lidé tam si nedovedou představit ten "chaos" co je u nás. Ale co, pořádek je pro blbce, inteligent se orientuje v chaosu. ;-)

To Alfons: Nejlepší bylo, když kolega potřeboval s přítelkyní k zubaři - jeli jsme asi 250 kilometrů do Bristolu k nějakému slovákovi, který mu prý dá dobrou cenu. No dvě plomby a prohlídky ho vyšly bezmála na 10.000,- v přepočtu na naše a u nás si lidi stěžujou na 30 korun za vyšetření. Není tam špatně, ale pro nás, co musíme občas navštívit lékaře je tam hodně draho, ale zase výdělek je tam vyšší, takže pomalu se to srovná. I když ono i u nás se dá sehnat práce za 30-40 tisíc měsíčně, jen se člověk musí trochu více snažit. Mě spíš vadila ta jejich úzkoprsost, kdy prostě nejsi brit, tak seš pro ně póvl. Co se týká práce, co se týká lékařů, co se týká hledání. V této oblasti mám bohužel jen špatné zkušenosti a bohužel jsem až moc hrdej, abych ze sebe nechal dělat za peníze otroka. ;-)

To Dark.Warrior,nemůžu se nezeptat,jsou tam ty pole taky tak zaneřáděný různým bordelem jako u Nás?

To Alien: řekl bych že je to tak nastejno - hlavně tedy pole kolem škol, dětskejch hřišť atd. je tam plno bordelu - pozlátek, plechovek pull tabů atd. To u nás jsou pole zlatá oproti některým v UK. Angláni jsou strašný prasata a hlavně ve čtvrtích kde žijou čmoudi (pakoši a podobná verbež) je to jedno velký smetiště...

Díky ti za vysvětlenou,měl sem za to že lidskej dobytek je jen u Nás.

Bohužel tam jich je snad více než u nás našich nepřizpůsobivých (pakoši, černoši, islamisti např.), ono taky ty dávky co berou tam, to je ouplně jiný kafe než ta "almužna", co mají u nás. Nejlepší jsou "autokempy" kde žijou celé smečky nepřizpůsobivých z Česka, Slovenska, Maďarska, Rumunska atd. a jsou na dávkách, které světe div se se všema přídavkama atd. dají to samé, co si člověk vydělá tvrdou prací za minimální mzdu - tedy cca 30-35 tisíc měsíčně... A ještě navíc dělají bordel, kšeftujou s drogama a kradou. Taxikáři, či prodavači jsou vesměs jen pakoši, protože jinou práci dělat nemůžou, jelikož je na ně moc těžká. Jsou ale i výjimky. Ono celé je to povídání na hodně dlouho, to víš rok života je rok života... ;-)

Ty přepočty máte špatně. Pokud něco chcete přepočítávat tak průměr výdělku UK a u nás. A ne přepočet kurzu. Jinak já jsem pro aby to u nás s hledáním bylo trochu jinak jako v UK. Proč platit za každé hledání poplatek komu ? 80% Polí luk a lesů je soukromé. Odměna při odevzdání by měla připadnout nálezci a majiteli pozemku. Nic víc jednoduché. A kdo chce jít hledat není problém si v katastru zjistit komu patří pozemek a sním se domluvit.

No tě bůch,do budoucna to nevidim moc optimisticky,bude to jen a jen horší protože tahle pakáž má 4x větší porodnost než slušný lidi a na tu štědrost doplatíme všichni :-(

Hledání paradoxně likvidujou hledačský weby, tam je krásně vidět co všechno mizí ze země.

Cibulec:přesně

No, nejsem si jistej, že hledačský weby mohou za to, že někdo díky nim prodává... Je to stejné, jako tvrdit, že za války mohou zbraně. Samotné zbraně neškodí. To lidé, kteří je používají, zabíjejí.

GM4PRo - já nemluvil o prodávání, ale o přehlídce věcí, který mizej vyzvednutím ze země do soukr. sbírek. Co oko nevidí, srdce nebolí.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru