Amatérský zlatokop se svým Equinox 800 objevil zlatý valoun za několik milionů

Kategorie: Poklady , Detektor kovů Minelab Equinox 800 a 600 , Nálezy v Asii a Oceánii

Životní objev v podobě obřího zlatého nugetu se povedl amatérskému detektoristovi na poli ve Victorii v Austrálii. Muž s detektorem, jenž není primárně určen na vyhledávání zlata, prozkoumával oblast známou jako „Zlatý trojúhelník“, která byla během 19. století epicentrem australské zlaté horečky, když jeho detektor zaznamenal velký kámen protkaný zlatými žilkami.

Svůj nález přinesl k ocenění do specializovaného obchodu s potřebami pro vyhledávání zlata v nedalekém městě Geelong. „Naše čelisti spadly na podlahu, když jsme ho uviděli poprvé,“ napsal Darren Kamp, majitel obchodu Lucky Strike Gold na facebookovou stránku firmy. Nález popsal jako „naprosto strhující pecku“.

„Přinesl mi vzorek zlatého nugetu, aby se zeptal, jestli si myslím, že v něm může být zlato v hodnotě 10 000 (australských) dolarů,“ vyprávěl Kamp pro Live Science. „Řekl jsem mu: Zkus 100 000 dolarů, protože to bylo tak těžké; okamžitě jsem věděl, že to bude stát za to. A pak ten chlap řekl, že je to jen polovina, druhou část má doma. Na mou otázku co tím myslí, odpověděl, že rozbil ten kámen a očekával, že uvnitř bude masivní zlatý valoun.“

Kámen vážící 4,6 kilogramu obsahoval podle BBC News neuvěřitelných 2,6 kg zlata v hodnotě 240 000 AUD (téměř 3,5 milionů korun). I když v této části Austrálie není neobvyklé narazit na zlato, Kamp řekl, že za 43 let jeho hledání je to největší kus zlata, jaký kdy viděl. Největší australský zlatý valoun „Welcome Stranger“ byl objeven horníky v roce 1869, vážil 72 kilogramů a dodnes je historicky největším nalezeným valounem zlata na světě. Při současném kurzu by měl hodnotu přibližně 2,7 milionu dolarů (asi 58 milionů korun).

Darren po nacenění obě poloviny zlatého valounu od nálezce zakoupil, spojil a vystavil ve své prodejně. Nuget si chce nějakou dobu ponechat s tím, že časem zváží jeho prodej jakožto sběratelského kousku: „Sice je škoda, že byl rozlomen na dvě poloviny, ale na druhou stranu lze tak v kameni vidět tu spoustu zlata,“ řekl s tím, že tento nález bude nejspíše motivovat amatérské hledače zlata, aby se v příštích několika týdnech vydávali hledat podobně šťastlivý nález: „Hobby prospektoři chodí o víkendu ven a jsou rádi, když najdou zlato za pár set dolarů,“ dodal.

Video

Roman Němec

Zdroje: bbc.com, livescience.com, sciencetimes.com


Valoun obsahoval zlato o hmotnosti 2,6 kg


Darren Kamp nugget zakoupil a vystavil ve svém obchodě


Darren s nugetem na titulní straně australského tisku

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Pěkná reklama,ale tohle by našel i Garrettem 150 👌🤌👈 ;-)

kolouch32- reklama nic moc.Leda že by vykoupili starší verzi detektoru co je jen na doprodej :-DLítají tam s mašinama nad 100k,bagrujou atd a zase to najde někdo jen tak pro zábavu.Ale jak píšeš to by snad dala i ta 150-tka :-DKdyž to máš najít tak to najdeš a ani nejlepší detektor ti nepomůže když projdeš několikrát o pár cm vedle😜

Tak byl to zlatokop - tedy člověk vyhledávající cíleně pouze zlato a nic jiného nebo to byl amatérský detektorář, který nalezl „zlatý kámen “ náhodně při hledání pivních víček a australských AGéček?

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru