Amatérští detektoristé objevili zlaté vikinské náramky z poč. 10. století

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Ohromné štěstí zažili tři amatérští hledači s detektory kovů ze spolku „Team Rainbow Power“ (volně přeloženo jako: „Spolek mocné duhy“, kteří nedávno našli v poli nedaleko obce Vejen jižního Jutska v Dánsku dosud nevídaný vikinský poklad...

Nálezy detektorem kovů

Přátelé Poul Nørgaard Pedersen, Marie Aagaard Larsen a Kristen Dreiøe byli na vybrané lokalitě pouhých 10 minut, než natrefili na velmi silný signál. Když vykopali najednou tři vikinské náramky, došlo jim, že nejde o běžný nález a raději kontaktovali oblastní muzeum. Jakmile na místo dorazil archeolog Larse Grundvad z muzea Sønderskov, nestačil se divit: “Ani v těch nejdivočejších představách jsem si neuměl představit, že by amatérští archeologové s detektory kovů mohli najít něco takového“.

Celkem bylo nalezeno 6 zlatých náramků a jeden stříbrný. Všechny artefakty dohromady váží 900 gramů a staly se tak největším zlatým vikinským pokladem, objeveným v Dánsku. Spadají do období kolem roku 900. Dva ze sedmi náramků jsou svým zpracováním specifické především pro vládnoucí třídu severské společnosti.

Podle Petera Pentze – odborníka na Vikingy z Národního muzea v Kodani – mohlo jít o velkorysý dar některému ze šlechticů za oddanost a službu panovníkovi. Odborníci zastávají názor, že depot může mít souvislost s nálezem 67 gramů vážícího zlatého řetízku, který byl na stejném poli objeven roku 1911.

Poklad je nyní předmětem úzkého zkoumání ve vztahu k lokalitě a okolnostem jeho uložení. Po krátké výstavě v muzeu Sønderskov bude odeslán k analýze do kodaňského Národního muzea Dánska. Nálezci by podle všeho měli být odměněni.

Zdraví Roman – GM4PRO
Zdroje: washingtonpost.com, youtube,com, twitter.com, thejewelerblog.wordpress.com

Video

Nálezy detektorem kovů

Nálezy detektorem kovů

Nálezy detektorem kovů

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Ten plevel na tom poli roste az nejak podezrele ve stejne lajne :-D

:-D

Co myslíš? :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru