Ten knoflík je hodně zajímavý.
ARCHEOLOGICKÉ ZPRÁVY NEJEN PRO HLEDAČE S DETEKTORY KOVU 1. 11. – 11. 11. 2012
Kategorie: Archeologie a nálezy detektory , Archeologické zprávy
Na poli našel detektorem kovu lovecký prsten
Třiačtyřicetiletý Peter Race z Yorku našel detektorem kovu na poli v Sutton-on-Derwent (Anglie) vzácný stříbrný lovecký prsten. Podle odborníků je čtyři sta let starý. „Je to zatím můj nevzácnější objev. První jsem prsten ukázal kamarádům a ti mně říkali, že bude asi lovecký,“ řekl nadšený Race. Na kroužku je vyryté – F VAGHAN a na přední části je vyobrazený muž s omotaným hadem kolem krku. Podle odborníků se cena prstenu pohybuje v řádech stovek liber. Stříbrný šperk zřejmě patřil členovi vlivné a bohaté rodiny.
Detektorem kovu objevil biskupskou pečeť
Andy Falconer, který pracuje jako skladník, našel detektorem kovu vzácnou biskupskou pečeť na severu ostrova Man, pochází ze čtrnáctého století. Falconer je rodák z Glasgow a na ostrov se přestěhoval teprve před osmnácti měsíci. S detektorem kovu hledá dva roky, už má ale slušnou sbírku nálezů. Žádný z nich ale není srovnatelný s objevem pečeti. S identifikací nálezu mu pomohli odborníci z místního muzea. Na pečeti je vyryto - Sit Prece Germani Patricius Deo Sal Ve. Pečeť zřejmě používal jeden z pěti biskupů, kteří se vystřídali v místním kostele v letech 1315 až 1331.
Stříbrný knoflík objevený detektorem je poklad
Stříbrný knoflík, který před dvěma lety našel amatérský hledač Thomas Kelly v severním Herefordshire, byl nyní prohlášen za poklad. Knoflík váží jen čtyři gramy a obsahuje přes deset procent stříbra. Jeho stáří odhadli odborníci na přibližně tři sta let. Pro Kelly je nález stříbrného knoflíku dosud nejvzácnějším objevem detektorem kovu.
Čeští archeologové našli v Egyptě hrobku
Čeští archeologové se pyšní novým objevem. V egyptském Abúsíru poblíž Káhiry našli hrobku princezny Šert Nepti z páté dynastie, která vládla mezi léty 2500 až 2350 let před naším letopočtem. Podle egyptských vědců pomůže nález hrobky odkrýt další část z egyptských dějin. V hrobce se nacházely také sochy a pilíře, je vytesaná ve skále. Kromě princezny jsou v ní pochovány další tři zřejmě vysoce postavené osoby. Vědci tak soudí podle nápisů. Archeology nyní čeká restaurování nálezů.
Tycho Brahe nebyl otrávený rtutí
Podle dánských vědců jejich slavný krajan – astronom Tycho Brahe pravděpodobně zemřel přirozenou smrtí, když mu praskl močový měchýř. Domnívají se tak na základě výsledků exhumace hrobu v Praze. Vědci chtěli vyvrátit zvěsti o tom, že byl Tycho Brahe zavražděný. S exhumací začali před dvěma lety a už tehdy si byli téměř jistí, že dánský astronom zemřel přirozenou smrtí. Brahe žil na přelomu šestnáctého a sedmnáctého století na dvoře císaře Rudolfa II.
Starší čísla archeologických zpráv
ARCHEOLOGICKÉ ZPRÁVY NEJEN PRO HLEDAČE S DETEKTORY KOVU 15. 10. – 31. 10. 2012
ARCHEOLOGICKÉ ZPRÁVY NEJEN PRO HLEDAČE S DETEKTORY KOVU 1. 10. – 14. 10. 2012
ARCHEOLOGICKÉ ZPRÁVY NEJEN PRO HLEDAČE S DETEKTORY KOVU 24. 9. – 30. 9. 2012
ARCHEOLOGICKÉ ZPRÁVY NEJEN PRO HLEDAČE S DETEKTORY KOVU 17. 9. – 23. 9. 2012
Článek je zařazen v kategoriích:
- Archiv článků > Archeologie a nálezy detektory
- Archiv článků > Archeologie a nálezy detektory > Archeologické zprávy
Komentáře
Přidat příspěvek
Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.