Archeologové a pohanská podoba slávy komplexu Brodgar

Kategorie: Archeologie a nálezy detektory , Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Prsten Brodgaru

Brodgarský kruh, staré stojící kameny na Orknejích, Skotsko, jsou nyní pokládány za starší než Stonehenge.  Archeologové jsou notoricky nervózní při přidělování rituálních významů k čemukoli (známý vtip říká, že pokud najdeš jakýkoli předmět a nejsi schopen jej určit, pak to musí být jistě něco vztahující se k rituálům), přesto velmi rádi tak činí kdykoli je to jen možné. Pracoval jsem na vykopávkách v polovině 80. let na hradišti v Gloucestershire, kde se občas objevily předměty, které byly potencionálně nábožensky zaměřené (např. koňská lebka zahrabaná u vchodu) a díky tomu byla práce vzrušující. Také nám ale skřípaly zuby při představě dalších lidí, kteří nejsou archeology, a jejich vzrušení.

Vykopávky v místě

Brodgarský komplex nicméně každého archeologa nebo akademika nepotěšil. Významné je stáří komplexu; je o 800 let starší než Stonehenge (později jsem byl nucen se ponořit více do staré historie Británie a nabyl jsem poučení, že data různých památek se velmi liší, což je alarmující). Keramika, která byla nalezena ve Stonehenge pochází velmi pravděpodobně z Orkney, nebo byla podle ní vytvořena.
        
Místo Ness v Brodgar – úzký pruh území mezi stávajícími památkami Doby kamenné v Maeshowe a Brodgarskému kruhu -  je rozsáhlý: velikost pěti fotbalových hřišť ohraničený 10 stop vysokou zdí. Bylo prozatím prozkoumáno pouze jeho malé procento. Místo je nazýváno jako „chrámový komplex“.  Výzkumníci si myslí, že se jedná o průchozí komplex , je zde ohniště před jedněmi z dveří a další vchody, plus výklenky jako v hrobkách, což podporuje tuto teorii, ale je to stále slabé). Samozřejmě, v takto raném stádiu, je těžké jak pro profesionální archeology, tak pro jejich následovníky formulovat tolik různých zaručených teorií.

Když přijde na "komunitu pohanů", nemyslím, že jejich členové budou brzy jásat na tolika závěry; jak již bylo zmíněno v předešlém odstavci, někteří z nich se raději spoléhají na vlastní důkazy. Nemohu si pomoci, ale jsem zvědav, zda za jejich mlčením nad nálezy z Brodgaru je fakt, že hlavní předměty byly objeveny tak daleko  - „Chlapec z Brodgaru“  - je jednoznačně spíše muž než žena. Myslím, že kdyby se jednalo o severskou Venuši, bylo by více spekulací o starém matriarchátu.  Uvidíme, zda se pohanská komunita houfně požene do Orkney při Slunovratech, nicméně si to nemyslím. Orkneje jsou příliš daleko a obtížně dostupné, zatímco Stonehange a Avebury jsou tak blízko, zvláště pokud žijete na jihu země. V době, kdy byla oblast na svém vrcholu, většina dopravy byla pobřežní a bylo tomu tak i o několik století dále.
 
Kultovní Co se týče „chlapce“ samotného a ostatních starověkých předmětů v lidské podobě, sami jednoduše nevíme, proč je lidé vyráběli. Možná se jedná o bohy, bohyně či duchy. Možná jsou to jen hračky, či parodie určitých osob, nebo jen někdo si jen něco vyřezal. Možná teorie, že se jednalo pouze o zábavu lidí v průběhu historií nás „děsí“. Vždycky jsem by pobaven Aztéckou keramikou  legračních tvarů zvířat v kontrastu s krvavostí jiných aspektů dané kultury.

Spolu s příchodem Doby bronzové, byl Brodgar úplně opuštěn. Zde pravděpodobně došlo k masovému vybíjení zvířat, jejichž maso by nakrmilo více než 20.000 lidí v oblasti. Tento fakt je některými experty pokládán za důkaz úplné a náhlé kulturní změny. Ať už je zde rituální význam či ne, velikost, doba a počet související s oblastí Orkney má nesmírnou důležitost v historii starobylé Británie.

Článek můžete brát jako malou ochutnávku velké 8 dílené série o celé této doslova magické lokalitě. Články budou postupně na LP vycházet během března.
 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Stonehenge mě vždycky přitahovalo a obdivoval sem ho už jako kluk ale při čtení o Brodgaru mě mrazí v zádech když čtu že je ještě starší o 800 let a su zvědavý :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru