Archeologové našli 3 000 let starou skleněnou hlavu s dokonale zachovalým obličejem

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Unikátní figurální hlava s vousem a korunou je vysoká jen asi 2 cm. V detailu jemně zpracovaná, překvapivě perfektně zachovalá. Je považována za vzácný příklad figurativního umění tohoto období. Účes a střih vousů naznačuje etnickou příslušnost. Vlasy jsou formované do silných pramenů, které překrývaly uši a jsou stažené pruhovanou čelenkou. Forma zdobení je podobná stylu, v jakém staří egyptští umělci znázorňovali semitské národy Blízkého východu.

Hlava byla vyrobena z fajánse, což byl sklovitý materiál známý a používaný pro výrobu šperků i figurek ve starověkém Egyptě a na Středním východě. Objevena byla v místě někdejšího Abel Beth Maacahu, nedaleko dnešního města Metula, kde archeologové provádějí výzkum již od roku 2012.

Abel Beth Maacah bylo strategicky významným místem v době železné a bronzové. Je zmiňováno také v Bibli, podle které hledal vzbouřenec a zrádce krále Davida Sheba ben Bichri ve městě útočiště. Davidova armáda město oblehla a požadovala jeho vydání. Vystrašení obyvatelé Abel Beth Maacahu zrádci raději uřízli hlavu a přehodili ji přes městské zdi. Dosáhli tím potřebného – izraelité poté spokojeně odešli. Skleněná hlava byla podle odborníků vyrobena asi 100 let po zmíněné události.

Město se nacházelo mezi několika regionálními, o moc soupeřícími stranami; především šlo o Aramejské království se sídlem v Damašku na východě, Féničany na západě a království Izraele na jihu. Dosud není jasné, vůči kterému panovníku bylo město loajální. Také je možné, že v průběhu času bylo postupně ovládáno hned několika různými královstvími. Město bylo nejprve dobito v 9. století př. n. l. Syřany a o století později Asyrskými.

Ještě není známo, čí obličej hlava znázorňuje, byť mnohé naznačuje, že by mohlo jít dokonce o krále. Podle odborníků byl zcela jistě důležitou osobou ve své komunitě. Dílo přitom pochází z období biblických králů. Po smrti Davidova syna krále Šalomouna se Izraelské království rozdělilo na dvě entity se samostatnými království - Izraelem na severu a Judou na jihu.

Vědci se shodují na některých jménech, které by figurka mohla představovat. Patří mezi ně biblické postavy jako židovský král Ben-Hadad, Hazael – král Damašský, Ethbaal Tyrský či Ahab nebo Jehú, králové Izraelští. Tito všichni panovali v oblastech kolem nebo přímo město spravovali v období, ze kterého figurka pochází. Neexistují však žádné známé odkazy nebo zdroje, vyjma bible, podle kterých by bylo možné podobu skleněné hlavy některému z panovníků s jistotou přisoudit.

Archeologové plánují ve vykopávkách pokračovat. Doufají, že najdou nové indicie o tajemné skleněné figurce a zjistí, kdo vládl v oné době městu Abel Beth Maacah.

Videa

Zdroje: biblearchaeology.org, beliefnet.com, megalithic.co.uk, livescience.com, bramanswanderings.com

Roman Němec

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru