Archeologové našli 80 nádherně zdobených a leštěných bronzových zrcadel

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí , Nálezy nejenom s detektorem v Číně

Na více než 2 000 let starém pohřebišti v provincii Šen-si v severozápadní Číně bylo nalezeno přes 80 bronzových zrcadel ve 400 hrobech z období válčících států (mezi lety 475 – 221 př. n. l.) a západní dynastie Han (206 př. n. l. – 9 n. l.). Přestože značná část hrobek byla vypleněna, získali archeologové více než 2 000 artefaktů včetně umně zpracované keramiky a bronzových předmětů.
Bronzová zrcadla jsou kruhového tvaru, jejich průměr se pohybuje od osmi do dvaadvaceti centimetrů. Největší z nich má sílu 5 mm. Zrcadla byla nalezena v různých hrobkách, ale pozice většiny byla vždy na stejném místě: V těsné blízkosti hlavy nebo horní části těla zesnulého. Jedno ze zrcadel dosud neslo fragment hedvábí, pravděpodobně pozůstatek ochranného obalu ještě z doby, kdy byl jeho majitel naživu. Hroby byly ženské i mužské, tudíž zrcadla byla spíše symbolem bohatství a společenského postavení jejich majitele, než odkazem na pohlaví.

Časové rozestupy jednotlivých hrobů zaznamenaly také rozdíly v procesu odlévání bronzu, velikosti či kvalitě zrcadel. Zastoupen je široký výběr stylů. Zadní části byly zdobeny rozličnými geometrickými motivy, květinami, liniemi, vyobrazeními lidových řemesel či nápisy, jako např.: „věčná radost“, „rodinné bohatství“ či „dlouhá paměť“. Zrcadla jsou v dobrém stavu, některá si dokonce zachovala většinu původního lesku. Jedno z prezentovaných zrcadel je dosud natolik lesklé, že je možné se v něm vidět.

Nejstarší známé čínské zrcadlo pochází z období dynastie Sia před 4 000 lety. Rychle rostoucí oblíbenost zrcadel v širší populaci nastala ale až během dynastie Han (206 př. n. l. až 220 n. l.). Podle historických záznamů byl tehdy za účelem nové výstavby a provozu císařova mauzolea a lepšího dohledu nad aristokraty zakladatelem dynastie a jejím prvním císařem Liu Bangem zřízen centralizovaný obytný areál pro šlechtu, který se nacházel jen asi 4 km od hřbitova. Proto se vědci domnívají, že pohřebiště patřilo vyšším třídám dynastie.

Video

Roman Němec

Zdroje: smithsonianmag.com, dailymail.com, thehistoryblog.com, thevintagenews.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

:-O

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru