Archeologové našli jeden z největších kovových souborů doby bronzové

Kategorie: Poklady , Nálezy nejenom s detektorem v západní Evropě

U Gannatu ve střední Francii byly objeveny čtyři stejně uspořádané poklady z pozdní doby bronzové. Soubory obsahují stovky bronzových artefaktů; jedná se o zdaleka největší poklad kovových předmětů z doby bronzové, jaký kdy byl ve Francii objeven. Stal se také jedním z nejbohatších objevů v rámci celé Evropy.

Lokalita vešla ve známost již v roce 2017, kdy zde našli první poklad nelegální hledači. Dochovaná část pokladu je nyní umístěna ve sbírce muzea Anne de Beaujeu v Moulins. Přesné umístění nálezu však není odborníkům známo a nelze je tedy archeologicky prozkoumat. Ve snaze zabránit totální devastaci lokality byl proto v roce 2019 zahájen oficiální archeologický průzkum, který od té doby probíhá nepřetržitě až dosud.

Archeologický tým na místě objevil pozůstatky neobvykle velkého opevněného sídla z konce doby bronzové – kolem roku 800 př. n. l. Osadu o rozloze 30 hektarů chránila dvojitá soustava hradeb; pravděpodobně dřevěná palisáda s příkopem a suchou kamennou zdí o mocnosti asi šest metrů. 

První poklady zde našli archeologové v roce 2020, když objevili dva neporušené kovové soubory ve zdobených keramických nádobách, což je u podobných souborů tohoto období dle vyjádření odborníků „extrémně vzácné“. Soubory byly ze země vyjmuty v celistvém bloku a nejprve zkoumány nedestruktivně CT skenem a teprve poté byl obsah nádob extrahován v laboratorních podmínkách.

Každá z nádob obsahovala desítky bronzových artefaktů, z nichž drtivá většina byla neporušená a ve výborném stavu. Objeveny byly mj. sekery, nože, dýky, hroty kopí, dále šperky – náramky, přívěsky, opaskové spony či kování z vozů a koňských postrojů. Předměty byly pečlivě uspořádány v obou nádobách stejným stylem. Šperky byly pohromadě na dně nádoby, další vrstva byla tvořena skupinou ostrých předmětů (srpy, meče, nože). Sekery byly umístěny nad nimi břitem dolů. 

Další zajímavou exkluzivitu nálezu představuje unikátní přítomnost říčních oblázků v obou souborech. V jedné nádobě bílé, ve druhé červené. V kontextu souborů doby bronzové se jedná o první podobný objev svého druhu vůbec.
 
Tento měsíc tým odhalil další dva neporušené kovové poklady. Jeden byl uvnitř keramického hrnce přikrytého talířem. Druhý nemá žádnou schránku. Jedná se o uložení seker v jámě – opět byly umístěny a uspořádány stejným způsobem, jako sekery v nádobách z objevu v roce 2020; tedy ostřím dolů.

Prakticky všechny bronzové předměty jsou i po 2 800 letech ve výborném stavu: „Zejména sekery byly jen málo nebo zcela vůbec použity,“ zdůrazňuje Pierre-Yves Milcent z univerzity v Toulouse, podle kterého sloužily takové předměty jako směnné platidlo, ale také bývaly obětovány během společenských obřadů. Například při slavnostním otevření budovy, založení nové sídelní lokality apod. Závěrem dodal, že „...pozemské obětiny bohům jsou častým evropským zvykem.“

Objev bohaté lokality s neporušenými poklady doby bronzové poskytuje archeologům jedinečnou příležitost studovat metodiku a okolnosti ukládání kovových cenností v rámci Evropy i na takových místech, kde nejsou známy žádné hroby, ani chrámy, v jejichž kontextu se poklady nacházejí. Nové nálezy objevené letos v létě jsou dosud analyzovány.

Oblast Allieru je známou pravěkou lokalitou. Region měl značný ekonomický potenciál, částečně díky splavné řece Sioule a zčásti díky ložiskům cínu pro výrobu bronzu. Oblast přitahuje značnou pozornost. Jedním z cílů výzkumného programu je proto snaha omezit škody způsobené rabováním.

Roman Němec
Zdroje: pourlascience.fr, thehistoryblog.com, archaeology.org

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

:-O

:-O :-O :-O ;-)

Já taky :-O :-O
Ty sekery s laloky a oušky. masakr. ty jsem ještě neviděl
Dík za příspěvek

to je klasika to nacházím každý druhý týden 8-)

To je nádhera.

To by byla krásná smrt, toto najít :-O

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru