Archeologové objevili 2 700 let starý zlatý meč v hrobě skytského bojovníka

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Hrob skytského válečníka pohřbeného s nádherně zdobeným zlatým mečem ze 6. století př. n. l. byl nalezen na jednom z největších hřbitovů Evropy u hory Mamai poblíž vesnice Velyka Znamyanka v Záporožské oblasti na střední Ukrajině. Jedná se o nejcennější nález 32 let trvajícího výzkumu.

Archeologové v místě nejprve našli příkop se zvířecími kostmi a fragmenty hliněných amfor. Potom objevili dva hroby – velký uprostřed pahorku a menší na jeho periferii. Centrální hrob byl bohužel vyrabován již ve starověku; archeologové v něm našli už jen šipku a fragmenty kostí, které zřejmě patřily staršímu muži.

Doprovodný hrob byl sice také destruktivně zasažen, stále však obsahoval kosterní pozůstatky mladého muže ve věku 18 až 20 let. Byl pohřben se vzácnými velkými amforami, kováním z koňského postroje, železnou válečnou sekerou a bronzovými šipkami. Nejcennějším předmětem hrobové výbavy byl „akinakes“, tedy skytská dýka či krátký meč se zlatou pochvou, rukojetí s motivem listu a křížovou záštitou.

Mladý (pravděpodobně) válečník byl pohřben se svými zbraněmi a také s ozdobami; archeologický tým našel skleněné korálky, náhrdelník, zlaté náušnice a zlatý přívěsek. „Tento hrob přiléhal k dalšímu, mnohem většímu, který byl ale dávno vykraden. Je docela možné, že tento mladý válečník mohl být doprovodem významného vůdce.“ myslí si archeologové archeologové Hennadiy Toshchev a Svitlana Andrukh z Národní univerzity Zaporizhzhia.

Pohřebiště Mount Mamai je zkoumáno již 32 let. Hraje se přitom o čas, než bude lokalita zničena erozí vodní nádrže Khakhovka. Za tato tři desetiletí skončilo v Dněpru téměř půl kilometru pobřeží. Byly zde objeveny artefakty a pozůstatky sahající od neolitu až po středověk. Ze 700 dosud nalezených hrobů patří asi 400 Skytům. Podle odborníků dalších asi 2000 hrobů čeká na svou záchranu.

Objevy letošní sezony jsou považovány za nejúspěšnější. Hrob tohoto mladého muže – válečníka je výjimečný nejen nálezy, ale také datací do 6. století před Kristem, což z něj činí nejstarší skytský hrob v oblasti hory Mamai.  Ostatní skytské hroby jsou nejméně o 2 století mladší. Nález rozšiřuje vědecké poznatky o skytském pohřbívání a umění.

Video z oblasti

Roman Němec

Zdroje: archaeologynewsnetwork.blogspot.com, thehistoryblog.com, youtube.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Nádhera také bich chtěl takhle pracovat :-D

Ty se nejprve vrať do školy

No jó furt nato je pozdě

Rukojeť, záštita a pochva zlaté jsou. Což je většina. Čepel je železná. Ono by se mi to takhle detailně popsáno do nadpisu nevešlo :)

Mě se to tentokrát velmi líbí.
Je vidět, že moje předchozí kritika přinesla své ovoce a Roman napsal, ano budeme tomu říkat že napsal, pěkný článek doplněný hromadou krásných fotografií. U mě dobrý.

Namor: Nejsem si vědom kritiky, kterou máš na mysli? Matně si vzpomínám na nějaké tvoje projevy rok nebo dva zpět? Bohužel už nevím, o co mělo jít, hledat to nemám čas. V každém případě z kritiky si odnáším akorát to, že nikdy se nezavděčíš všem a proto na ni kašlu :-) Sám nikomu do textů nekecám, protože co člověk, to jiný styl a mně nepřísluší nikoho soudit. Někdy se článek povede a jindy ne. Nejsme roboti.

Moc pěkný. Teď se našel meč u Rychnova nad Kněžnou. Moc by mě zajímalo, jak a kdo ho našel.
https://zpravy.aktualne.cz/domaci/na-rychnovsku-se-nasel-3000-let-stary-mec-porad-je-ostry-jak/r~84089d20015f11eaac60ac1f6b220ee8/#utm_content=freshnews&utm_term=na%20rychnovsku%20se%20nasel%20mec&utm_medium=hint&utm_source=search.seznam.cz

Jj bude to divá zvěř,prahnoucí po boji :-D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru