Artefakty po obětech nacismu

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Další místo spojené s děsivými činy nacistů prohledávají archeologové v Německu. Po mrtvých našli stovky artefaktů. Nyní se řeší, jak se s nimi naloží. Někteří například navrhují zřídit památník, který by připomínal oběti běsnění Wehrmachtu a Waffen-SS. Historici se nyní pokusí vyhledat pozůstalé.

Archeologové v Německu odhalili na třech místech okolo 400 artefaktů, které patřily 208 lidem vesměs dělníkům či jejich příbuzným nasazeným během druhé světové války na nucené práce. Těsně před koncem konfliktu jich nacisté popravili. Vědci zkoumají lokality v Arnsbergském lese, v Sauerlandu a v hornaté oblasti Severního Porýní-Vestfálska.

Dělníky polské a ruské národnosti zastřelili příslušníci Waffen-SS a Wehrmachtu mezi 20. a 23. březnem 1945. Většinu artefaktů archeologové našli u města Warstein poblíž Arnnsbergského lesa na západě Německa. Nacisté tam celkem zavraždili 71 lidí, z toho bylo šedesát žen, deset mužů a jedno dítě. V dalších lokalitách bylo objeveno méně artefaktů. Jámy byly hluboké, vojáci k odpalu hlíny používali granáty.

Těla byla exhumována krátce po konci druhé světové války. Američtí vojáci tenkrát na dvě pohřebiště nahnali přívržence nacistické strany, aby viděli, co jejich režim napáchal. Na místě se natáčelo a fotografovalo. Třetí lokalita byla utajována až do konce roku 1946, kdy britská armáda dostala anonymní tip.

Doposud bylo identifikováno pouze 14 obětí z 208. Většina z nich byla pohřbená na Fulmeckém hřbitově v Německu. Podle archeologa Marcuse Weidnera, který se na vykopávkách podílí, by se měly nalezené artefakty stát součástí památníku připomínajícího oběti nacismu.

K nálezům se vyjádřili i politici. „Stále častěji se setkáváme s popíráním zločinů nacistické diktatury. Vraždy jsou bohužel součástí naší historie, kterou musíme přijmout,“ prohlásil například Matthias Löb, předseda zemského parlamentu spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko.

Na nalezišti objevili archeologové harmoniku, sovětské mince i stojan na hřebeny. Ačkoliv je nacisté považovali za bezcenné, pro dělníky tyto předměty zřejmě představovaly cenné vzpomínky na vlast. Hitlerovým režimem bylo zavražděno přes třináct milionů lidí, kteří byli nasazení na nucené práce. Mnoho z nich použili jako otroky na výrobu nacistických zbraní. „Chtěli bychom se nyní pokusit vyhledat pozůstalé zavražděných ruských a polských dělníků mezi 20. a 23. březnem 1945. Tedy s těmi, jejichž příbuzné se podařilo identifikovat. Pokusíme se zjistit, kdo další mohl být mezi oběťmi,“ řekl Weidner.

Zdroj: www.euronews.com, www.smithsonianmag.com, www.dw.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Ty plechy z harmonik nacházím hodně často.

Ja taky.. :-/

taky

Tyhle jo, kratší jsou z vábniček.

A ja myslel, ze to je dalsi kus traktoru :-O

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru