Bronzová jehlice odevzdána Muzeu v Kolíně

Kategorie: Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR

Zatím můj nejstarší kop :-) +Vyjadření archeologa:Větší předmět je část jehlice s hřebíkovitou hlavicí s výzdobou pod ní a na krčku. Celková délka byla minimálně 130, spíše 150 i více mm. Tento typ není příliš chronologicky citlivý, protože se vyskytuje jak v mohylové kultuře, tak v počátku kultury popelnicových polí (1500 ? 1300 let př. n. l.). Druhý, dutý sedmihranný předmět je pro mne dost neurčitý. Mohlo by jít o součást náhrdelníku, ale vadí mi přílišná velikost. Musím se podívat po literatuře a pozeptat zkušenějších. Stáří by mohlo být stejné. Přeji Vám dobrý, úspěšný a ve zdraví prožitý rok 2014. A ještě jednou díky. S pozdravem Z. Sedláček.

Bronzová jehlice
Bronzová jehlice
Bronzová jehlice detail
Bronzová jehlice detail
Neznámý artefakt
Neznámý artefakt
Neznámý artefakt
Neznámý artefakt

 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

archeoventus: Jak to můžeš vědět, že jim ta jehlice bude k ničemu? Patrně jsi další vizionář ze Slovenska, který nám přišel radit absolutní a zejména protiprávní žvásty.

TO: archeoventus - co to plácáč za kraviny ??? Se nedivím ža vám doma dali BAN !
:-/

archeoventus: Tahat do tohoto problému Gotwalda mi přijde jako úplná kravina. Mohl bych klidně oponovat, že je to důsledek situace po válce, při které se na nás všichni spojenci vydlabali a příšerná zrada přišla zejména od Slováků, což bylo dost unfér. Když vám teklo do bot, tak jsme byli opravdu ujetý v tom, že jsme si vás vzali zpátky. Válečné reparace byste platili ještě doteď, jako poražená strana (a to ve vašem případě nevím z čeho).
Můžeme se posunout ještě dále. Bez krve našich legionářů byste dosud byli součástí Maďarska a to je nutné uvědomit. Výsledek z toho tedy vyplývá, že náš národ toho pro vás tolik udělal a vy jste mu jen dokázali jen škodit a nikdy nic jiného.
Tohle je už nad rámec diskuze a podle mého názoru sem tyto řádky nepatří, ale nemám rád, když se někdo naváží zbytečně do naší vlasti. To i přes tvou závěrečnou poznámku.

archeoventus: Jo to je ono :), o každém na netu si budu zjišťovat nejprve jeho psychologický profil, tedy pardon alespoň částečně :-D :-D :-D, díky za poučení a měj se také dobře

A příště napíše : flákněte to na Aukro a bude te mít možná aspoň na benzín ! Bože kam jsme se to dostaly !!! :,-(

archeoventus: To že kurvíte historii na Slovensku, tak to mi je nějak šumák. Ale že se o to samé snažíte i v Čr, tak to jste mě celkem naštval. Vůbec netuším, co tím sledujete. Ale když vezmeme případ této jehlice. V dnešní době je to jen jehlice z doby bronzové, která dokládá nějakou činnost v tomto období na určitém místě. S tím vy souhlasíte, "pošlu fotky a souřadnice a nález si nechám". Určitě souhlasíte teké s tím, že pokrok je na takové úrovni, kdy máme 3D scannery, spetrální analýzy,... Je tedy jen otázka času, kdy se tyto věci budou využívat masově v archeologii. A při kvalitním softwaru se budou dát vystopovat ohromné spojitosti předmětů vzdálených od sebe třeba přes půl Evropy. To bude znamenat velkou revoluci v chápání celé historie a obchodu. Kdo ví, co nám nové technologie přinesou. A Popravdě jehlece poskovávané někde v šuplíku nám přinesou úpné hovno.
Takže dál kraďtě Slovensku již tak chybou historii a západ od Sk nechte prosím být.
Pavel Šunka ;-)

S čím nesouhlasíš? Popsal sem jen to, co za několik desítek let bude,... Ano zatěžuje muzea, každá sranda něco stojí. Ale věřím že právě tyto jehlice a další všední " masové" předměty budou v budoucnu velmi ceným nástorjem chápání historie...

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru