Byla odtajněna nacistická mapa s „indiciemi vedoucími k  pokladu“

Kategorie: Nálezy nejenom s detektorem v západní Evropě

V Holandsku byly zveřejněny dokumenty se „stopami k dosud nenalezenému pokladu“. Mapa, která dle některých názorů může odkazovat na místo uložení bohaté nacistické kořisti, patří mezi tajné dokumenty, které byly nyní vůbec poprvé zpřístupněny veřejnosti.

Mapa byla po desetiletí ukryta v nizozemském národním archivu, ale nyní byla zveřejněna spolu se stovkami dalších dokumentů o druhé světové válce. Měla by ukazovat místo, kde němečtí vojáci zakopali hromadu cenností ukradených v průběhu bitvy u Arnhemu v Nizozemsku roku 1944. Podle některých se jedná o soubor v mnohamilionové hodnotě.

„Během obrany Arnhemu došlo k explozi na ulici Velperweg, která poškodila pobočku Rotterdamské banky. Němečtí vojáci si na místě cpali kořist do kabátů,“ vysvětlovala Annet Waalkensová z Národního archivu. Mělo se jednak o hodinky, broušené a leštěné diamanty a šperky. Proslýchá se, že zbylá kořist byla umístěna do muničních krabic a ty následně zakopány kdesi v Ommerenu.

Předpokládá se, že dokumenty odkazují na místo uložení v regionu Betuwe v Gelderlandu. Až dosud proběhlo několik pokusů o jeho nalezení, ale zatím bezúspěšně. Mohlo by to však také znamenat, že poklad již někdo našel a všechny cennosti a informace o něm ponechal v tajnosti. Při jednom z pokusů dokonce Nizozemský stát přivezl zúčastněného nacistického důstojníka, aby se pokusil poklad najít, ale bez výsledku.

Dokumenty byly zveřejněny v rámci Dne otevřeného přístupu do archivu. Zahrnují také složky výboru, který se zabýval obviněními z týrání vůči podezřelým kolaborantům v poválečných nizozemských internačních táborech: „Archiv odhaluje trýznivé příběhy mučení, ponižování a pomstě proti skupině „nezákonných holandských lidí“. Okovy na nohou zadržených, někdy nasazené dlouhé týdny, jsou jedním z mnoha hmatatelných důkazů často nelidských podmínek v těchto poválečných táborech,“ dodala Annet Waalkensová.

Mapa a další dokumenty patří mezi tisíce položek, které ode počátku roku zpřístupňuje národní zemský archiv v Haagu.

Roman Němec

Zdroje: lbc.co.uk, metro.co.uk


mapa a dalsí dokumenty odkazují na nizozemský Ommeren


Možná že je poklad dosud kdesi pod vesnicí Ommeren.. Zdroj mapy.cz


detail mapy

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Nezbývá, než vzít detík a chodit a chodit... :-)

HM, nebo bagr a bagrovat a bagrovat.🤔

Je to zajímavé, nevím o tom žádné podrobnosti kromě tohoto článku. Ale domnívám se (nemusí to být tento případ) že kdokoliv kdo v historii viděl, věděl, byl svědkem, dal do archívu, nebo o něm jsou informace v archívu, si dost dobře uvědomoval - asi - že bude na poklady hon. Takže je otázkou zdali brát v potaz vůbec tyto informace. jinými slovy, pokud budu ukládat poklad s tím že jej budu chtít já nebo moji nástupci vyzvednout, budu mlžit a dávat do oběhu právě takové informace které povedou jen do slepých uliček...... prostě vábnička.... viz možná úloha Helmuta Gaensela kterého už dnes nikdo nebere vážně. Ale co když sehrál svou geniální roli v tom že odvedl pozornost od skuečného místa. Nedivil bych se. Pokud chci najít poklad toho kdo jej ukryl musím myslet jako on, musím znát jeho filozofii, život, atd atd.....a to ještě není záruka úspěchu. je to složité pak nezbývá než skočit o stupeň výš a hledat uplně jinými metodami než jsou obvyklé......

Na YT - Badatelé - toto vyšlo před týdnem a včera druhý díl.
1. Novoroční zlatá horečka: Nizozemský archiv odtajnil mapu zlatého pokladu v Ommerenu
2. Nacistický poklad v Nizozemsku - nečekaná stopa z Československa

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru