Celestron UpClose G2 10x50 - levný a výborný biaxiální dalekohled pro začátečníky

Kategorie: Astronomie a dalekohledy

Dalekohled zaujme svým snadným použitím a možná i tím, že zde nejsou žádné zbytečné funkce a každému hned padne do ruky. Dalekohled s průměrem objektivu 50 a v této kvalitě zpracování je většinou dražší. Tlak Celestronu na nízkou cenu je tak velkým plusem pro každého, kdo si tuto značku oblíbí. G2 10x50 se dá doporučit pro každodenní použití, kdy ho máte stále někde u sebe, v báglu, autě atd. Hodí se pro klasické pozorování přírody, ptáků a taky se s ním za hezké noci můžete zkusit zakoukat do oblohy.

Stejně jako u G2 16x32, jehož recenzi jsem již dělal, G2 10x50 není nejlepší biaxiální dalekohled na trhu, k těm se dostaneme později. Navíc, tam se budeme bavit o 4-5x vyšší investici. G2 10x50 je prostě takový pracant, kterého se nebudete bát všude sebou vláčet. A který i tak každého kombinací hezkého obrazu, lehké váhy a konstrukce mile překvapí. Kombinace 50 objektivu a desetinásobného zvětšení je pro tradiční pozorování v přírodě navíc velice vhodná.

Konstrukce

Celestron UpClose G2 10x50 používá „porro hranoly. Výhodou použité těchto hranolů je, že na všech odrazných plochách dochází k totálnímu odrazu. Jejich konstrukci vymyslel optik Ignazio Porro již v roce 1850 a velkou výhodou jsou relativně nízké náklady na výrobu. (není potřeba používat dielektrické reflexní ani fázové vrstvy) Dalekohledy s porro hranoly mají lepší obraz než je tomu u přístrojů se střechovými hranoly (např. recenzovaná G2 16x32)
Váha dalekohledu je 765g a rozměry 185x81x160mm. Nechybí zde háčky pro popruh a místo pro opření palců při pozorování. Konstrukce spojení je hliníková, pokrytá gumovým krytím.

SPECIFIKACE CELESTRON UPCLOSE G2 10X50
Hmotnost:  765g
Vodotěsný: voděodolný
Zvětšení: 10x
Průměr objektivu: 50 mm

Přesto, že se jedná o v podstatě základní model, je k dispozici i uchycení na stativ, samozřejmostí je i dioptrická korekce, která má dobrou tuhost, aby se „nerozjížděla“. Výhrady tak lze pouze mít k tomu, že gumové očnice s délkou 12 mm nejsou nastavitelné. Což by ale u dalekohledu v této ceně bylo naprosto neuvěřitelné.

Dalekohled má širok zorné pole 6,8° (118 m ve výšce 1000m). Je schopný zaměřit objekty od vzdálenosti 7 metrů, což je velice slušný výsledek a projevuje se zde použití porro hranolů. K dalekohledu dostanete také jednoduchý popruh a také obal. Součástí balení jsou i jednoduché krytky očnic a objektivu, které by mohli být o něco tužší.

Závěr

Výkon dalekohledu je velice slušný a pokud jste nikdy takový dalekohled nedrželi v ruce, bude to pro vás lahůdka. Zorné pole je hezky ostré se zmenšením jasu směrem k okrajům. Při pohledu na výrazné zdroje světla se může projevit důkaz chromatické aberace v podobě lehkého fialového halo efektu okolo takového zdroje. Což je ale u přístrojů v této cenové relaci zcela normální. Pokud se budete o dalekohled rozumně starat, bude Vám dobře sloužit roky.

Astroman

Odkaz na řadu dalekohledů Celestron UpClose G2 na LP: Celestron UpClose G2

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Milí začátečníci, tak tuto hračku si raději ani nekupujte. Tedy pokud si nechcete jen chvilku hrát, anebo pokud to nechcete vyloženě pro děti a dorostence. V klidu si nějaký penízek došetřete a kupte si Nikon Aculon A211 10-22 x 50. Ano je to za jiné penízky. Ano odpovídají tomu i výsledky. Nikon, to je prostě optika, kvalitní optika. Řekněme že tam, kde divák s celerem bude přesvědčen že děvčata opalující se támhle na pláži, mají na sobě pěkně padnoucí, černé plavečky, budou vaše poznatky s uvedeným Nikonem, zdvořile řečeno poněkud odlišné, ale potěšující a detailní. Mám doma 10x50 ze staré éry, s velmi kvalitní skleněnou optikou. Dříve po takových to věcech byla obrovská sháňka, stály mnoho peněz a jen málokterý myslivec (nemyslivec) si to mohl dovolit. Na Nikon si tohle ani neškrtne. Padá na něj doma prach. Nikon mám víc jak 2 roky a nedám na něj dopustit. Beru ho s sebou do hor, k vodě, na turistiku, a všude kam se mi jen zamane. Je až směšné sledovat, že lidé jsou ochotni vyhodit, dnes už docela velké penízky za lanovku, někde v horách a přitom si nahoru nevezmou nějaký kukr. Kolikpak toho odtam asi uvidí, že. Je však pravdou, že kde celer svým přiblížením (10x) končí, Nikon teprve začíná (10-22x). Když jsem si ho kupoval, četl jsem doporučení seriózních odborníků z internetu, že 22 je už příliš. Že je problém sledovaný objekt udržet v zorném poli, že se to třese, a podobná rádoby moudra. Realita je však taková, že během několika málo dní si zvyknete využívat všechny přednosti tohoto dalekohledu. Umíte si objekt podle potřeby rychle přiblížit a zaostřit. A nic se vám netřese. Už by jste neměnili. K dalekohledu se pro jeho skladování dodává obdobná brašnička jako je na obrázku výše. Na jeho transport a použití v terénu jsem si však obratem pořídil brašničku přes rameno. Má pohodlný řemen, mnoho kapes, kam si vždy odložím doklady, peněženku, mobil a podobné nezbytnosti a přitom stála asi jen 15 EUR. Nikon je docela lehký. Pokud mám Nikon v brašničce spolu s ostatními věcmi a potřebuji si například něco zakoupit v obchoďáku, ani ho nevykladám a ponechávám ho tam. Obdobně když jdu na turistiku, nezatěžuje batoh. Pokud visí v brašničce, nepřekáží a nezatěžuje jako dalekohled předešlý. Kdybych měl někomu poradit co si má koupit, rada by asi zněla - Nekupuj kraviny co kdo ví kdo doporučuje, kup si pořádný dalekohled. Nikon pořádný dalekohled je.

Když vidím ten materiál, ani raději ne.

To je dost nekritická reakce. Nikon je špička, ale tady to jsou dalekohledy do 2000 kč. Pokud se budeme bavit o přístrojích 6000+ tak je řada jiných. Sám mám Nikon rád, ale neporovnávám Fábii a Passáta. Porovnávej srovnatelné, jinak seš jak Korejec.
www.lovecpokladu.cz/eshop/produkt/celestron-nature-dx-12x56-binokularni-dalekohled

Ježinery Astromane, to si jako děláš legraci? Nikon je běžný, možná trošku dražší spotřebák. Koupíš ho kam se jen internetem podíváš, třebas i na Mall... A že je trochu dražší, no ano, je to dalekohled. Tohleto tady někomu doporučovat, no promiň. Bylo období, kdy jsem něco podobného hledal, moje požadavky byly, aby to bylo malé, lehké, skladné a dobré. Jenže malý a dobrý, v případě dalekohledu jsou kategorie, které, mám pocit z toho co mi prošlo rukama, že se vzájemně vylučují.
Někde jsi tam napsal: ,,Tuto řadu považuji v poměru cena/výkon za velice povedenou a vždy ji s klidem mohu doporučit,, Neprodáváš náhodou klobásky ze separátu? To je jako kdyby jsi tady doporučoval minohledačku z armádních přebytků ČSLA. Nechci to tady hrotit, ale když už někomu něco doporučuji, tak to taky musí za něco stát. Máš v niku Astro, tak se koukni večer na Měsíc těmi svými zázraky a pak si vezmi dalekohled. Hodíš je z balkónu. A ta tvoje poslední věta, člověče přišel jsem s Korejci dost často do styku a klobouk dolů, jejich chování, přístup k práci, vztah jejich dětí ke studiu. Kdybychom byli alespoň trochu jako Korejci, byli by jsem na tom určitě výrazně lépe. A mimochodem Korejci si na výlet většinou nosí výrobky Nikon. O tebou doporučované řady by nejspíš ani nezavadili.
Nemám proti tobě nic osobního, píšeš docela čtivě, používáš přesvědčivé argumenty, kdybych neměl vlastní zkušenost, určitě bych ti uvěřil.

...já Vám do toho nechcu nějak vstupovat, ale pokud si to porovnám, tak Nikon vychází 4 dražší. (10x50) Tak asi si mužeme říci, že ace 150 taky nechodí jako Equinox 600 a vlastně vedle něho možná vypadá jako hračka. Jenom by asi nikoho nenapadlo to porovnávat.

To fany: ty jsi někdy měl v ruce tu 10x50, když tady píšeš něco o vlastní zkušenosti. Jelikož já mylím že ne a pokud se tedy budeme bavit o dalekohledu za necelých 1500 stovek, tak vše co astro napsal je reál. Myslím, že každý kdo je v trochu v oboru dokáže pochopit, že je něco jiného kupovat dalekohled za 1400 kč a něco jiného lze čekat za 6 tisíc. A právě proto je ta legrace, že ten za těch 1500 vlasně pracuje nad očekávání.

Ano, to je přesně ten způsob jak jít na zákazníka. Proto mne to tak hněvá. Před pár léty jsem byl ten ,,kaštan,, na kterého ,,joudové,, za pultem aplikovali fráze podobné jako v předešlém. Zákazník se nechá obvykle nachytat a je mile překvapen, řekněme nějakou dobu. Pak se dostane k dalekohledu a je nemile překvapen, co že to vlastně koupil. Karta se obrací, pokud zákazník už má řekněme 30-ti letou zkušenost s 10x50 s kvalitní optikou, a že tehdy kvalitní optiky byly. Já jsem chtěl do hor něco menšího, lehčího, se zachováním a zvýšením řekněme komfortu 10x50-ky. Měl jsem toho v rukou spoustu a měl jsem dost času na výběr. Dnes je opravdu z čeho vybírat. Dokonce mi odborník položil na pult dalekohled o kterém s kamenným ksichtem tvrdil, že to je špičková technika za úžasnou cenu :-) - optika z umělé hmoty :-D . Takže abych to shrnul, pokud chcete dalekohled pro dítě na tábor, tak třeba v Lídlu mají 10-30x50, to je vhodný kousek za pár peněz. Všichni budou spokojeni. Pokud chcete něco pro sebe, s tím že to někdy v rámci rodiny darujete. Tak určitě raději počkejte a jděte do kvality. Je to dražší, ale neprohloupíte.

Dobrého dne vespolek,
Nikon Aculon A211 10x50 určitě nestojí 4 násobek ale okolo 3 tis. Manželka coby amatérský ornitolog má Nikon Aculon A211 8-18x42 takže nějaký ten Nikon jsem v ruce měl a mohu jen doporučit , člověk není tak bohatý aby neustále kupoval levné věci a oči nikomu nové nedorostou, takže dětem na hraní ani ten Lidl s čočkou z plastu ( mám z Lidlu 12x32 ). Celkem kvalitní jsou BPC TENTO , třeba 7x50 mě přijde že má lepší optiku než Aculon , ale je to jen můj laický názor ;-)
Kdo neví co s penězi a musí je přehazovat vidlemi aby mu nezplesnivěly tak třeba Zeiss Victory SF 10x42 :-D

To fany: tady si každý může dalekohled otestovat. Stejně jako u detektorů, kde je LP prostě založeno na tom že s přístrojem každého naučíme. Test považuji za velice vyvážený a pravdivý. Tvoje hodnocení jako zcela neobjektivní a zaujaté. G2 je v podstatě nejprodávanější řada dalekohledů od Celestronu, poměr ceny a užitku je tam velice slušný a ty hodnotíš dalekohled, aniž by jsi ho měl v ruce.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru