Čínští vykradači hrobek devastují tisíciletou historii

Kategorie: Archeologie a nálezy detektory , Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Čínské historické poklady jsou v ohrožení. Stále více agresivnější a vynalézavější vykradači hrobek ničí vzácné historické důkazy jen proto aby, se dostali k nenahraditelným relikviím. Zloději používají dynamit a dokonce buldozery, aby pronikli do nejhlubších komor. Vybaveni jsou brýlemi pro noční vidění i kyslíkovými bombami. Artefakty, které ukořistí, jsou během několika dnů prodány mezinárodním překupníkům.

Hrobky v ČíněPolicie již vytvořila kampaň proti kriminálníkům a vláda vynakládá zvláštní prostředky na ochranu vykopávek a vyhledávání recidivistů. Tento rok bylo založeno národní informační centrum pro potlačení těchto zločinů. 
Vykrádání hrobek je globálním problémem již po staletí. Ale neprobádaná oblast čínského dědictví, s tisíci nalezišti v nepřístupných lokalitách, představuje mimořádnou výzvu. „Čína má mnoho cenných starověkých hrobek. I když bylo velmi depresivní vidět nějakou z nich vykradenu, byla tu stále možnost, že v budoucnu narazíte na podobnou neponičenou,“ smutně komentuje profesor Wei Zheng, archeolog z Pekingské University. „Dnes je jich příliš mnoho zničeno. Pokud byla nějaká hrobka vykradena, je velmi těžké najít ji podobnou.“

Jeho kolega, profesor Lei Xingshan, dodává: „Dříve jsme říkali, že 9 z 10 hrobek bylo díky vykradačům hrobů prázdných, ale nyní to je spíše 9,5 z 10.“ Jejich tým našel více než 900 hrobek v oblasti Shanxi a téměř všechny byly prátdné. Strávili dva roky vykopávkami dvou hrobek vysoce postavených funkcionářů ze Západního Zhou a Východního Zhou (období 1100 př. n. l. až 221 př. n. l.) a zjistili, že obě byly kompletně vykradeny. „Je skličující vidět, co se děje,“ říká Zheng. „Archeologové se nyní jednoduše honí za vykradači hrobů.“ Experti tvrdí, že problém se ještě rozroste, jakmile se čínská ekonomika otevře. Jak místní tak zahraniční sběratelé vytvoří pro zloděje obrovský trh.

Zheng připomíná úsloví z osmdesátých let: „Když chcete zbohatnout, vykopejte pár starých hrobek a staňte se přes noc milionářem.“ Dodává ale, že úřady tenkrát udrželi tento problém v mezích. Podle ministerstva veřejné bezpečnosti, policie v roce 2010 vyšetřovala 451 případů vykrádání hrobek a 378 případů krádeže relikvií. V prvním půlroce se jim podařilo rozbít 71 gangů, zadržet 787 podezřelých a navrátit 2 366 artefaktů. Zatčení čelili pokutám a trestům odnětí svobody od tří do deseti let nebo, ve vážnějších případech, i doživotí. Oficiální zprávy uvádějí, že vykrádáním hrobů se zabývají lupiči profesionálové. Gangy z nejvíce zasažených provincií Shanxi, Shaanxi a Henan, které jsou na památky velice bohaté, začaly uplatňovat svoje odborné znalosti i v dalších regionech. Podle jednoho badatele se vnitrostátním obchodem zabývá více než 100 000 lidí. Wei Yongshun, vedoucí vyšetřování, prohlásil v roce 2011 v deníku China Daily, že zločinečtí šéfové si často najímají zkušené týmy vykradačů a prodávají lup prostředníkům tak rychle jak jen to jde.

Jinde lupiči platí farmářům za to, že je dovedou k hrobkám a pomohou jim schovat se před policií. Místní úřady nemají dostatek prostředků, aby zločinům zabránily a často také nevidí krádeže jako svoji prioritu. Jiní zase za úplatek od gangů celou záležitost přehlédnou. Zloději se často také na naleziště několikrát během měsíců vracejí. V některých případech si dokonce vedle hrobek stavějí malé „továrny“, aby do nich mohli nepozorovaně vstoupit.
Mezinárodní sběratelé nesou však stejnou vinu na zločinech jako samotní zločinci. Vysoké ceny, které za nálezy nabízejí, jsou pro kriminálníky podnětem.

Wei říká: „Ukradené kulturní artefakty jsou zpravidla první, které odcházejí přes Hong Kong a Macao do Taiwanu, Kanady, Ameriky a Evropských zemí.“ Velikost a cena relikvií demonstruje odvahu vykradačů. Minulý rok čínské úřady zajistily 27 tunový sarkofág ukradený z Xi’an, který byl odesílán do Spojených států. Trvalo čtyři roky, než Čína identifikovala sběratele, který předmět z období dynastie Tang, (konkubínu Wu Huifei) koupil za cenu jednoho milionu dolarů a zajistila její návrat. Luo Xizhe z úřadu pro národní památky provinci Shaanxi řekl pro China Daily: „Pokud neučiníme okamžité a efektivní kroky na ochranu těchto artefaktů, nebude tu za deset let co chránit.“ Také iinformoval o plánu úřadů vynaložit během příštích pěti let navíc 100 mil. jüanů (300 mil. Kč) na lepší vybavení strážců, kteří dohlážejí nad hrobkami v Shaanxi. Dodává ale, že jen kamery s infračervenými snímači stojí např. pro jednu malou hrobku 5 mil. juanů.

Rozpočet za ochranu národních památek se tak již vyšplhal z 765 mil. juanů v roce 2006 na 9,7 mld. za rok 2011
Wei dodává, že vzácné důkazy, jako kdy a jak byla hrobka postavena, jsou často zničené během nájezdu. A to i tehdy, když jsou relikvie nalezeny. „Kromě odcizení vzácných objektů je současně poškozeno naleziště a akademická hodnota se tak zmenšuje,“ dodává. V jednom velice alarmujícím případě si nájezdníci dokonce jednoduše probuldozerovali cestu deseti nově objevenými hrobkami ve východní provincii Jiangxi.
Noviny Global Times ohlásily, že kousky rakví, keramiky a železných předmětů byly roztroušeny napříč zdevastovanou oblastí, která se pravděpodobně datuje 2 000 let zpět. Archeologové prohlásili, že další vykopávky byly kvůli naprosté zkáze nemožné.

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Zajímavé čtení. Jsem zvědavý, jak se tam s tím poperou. Proto je na všech možných aukcích, tolik věcí z Číny. :-)

Muselo v Čině pohořet spoustu krásných a zajímavých věcí už jenom při těch megastavbách.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru