Dánský detektorista našel „vikinský“ poklad z 10. století; obsahuje i české mince!

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Dán Robert Hemming Poulsen se živí pokládáním optických kabelů. Díky své práci velmi často cestuje. Jeho vášní je hledání s detektory kovů, a tak kdykoli má čas a příležitost, hledá i na cestách. Před několika týdny natrefil na životní nález v podobě unikátního stříbrného pokladu z 10. století!

Letos v září Poulsen instaloval optickou síť na dánském ostrově Omø. Po práci se dal do řeči s místním farmářem Hansem Peder Toftem. Během rozhovoru se farmář zmínil, že ještě jako malý chlapec našel na poli velmi starý stříbrný prsten. To Roberta zaujalo. Se svolením farmáře se vydal na zmíněné pole s detektorem kovů, kde po chvíli našel několik stříbrných zlomků i celých mincí.

Jako zkušený a odpovědný amatérský archeolog přerušil další hledání a kontaktoval muzeum. Ve spolupráci s odborníky zajistili Poulsen a další tři přizvaní detektoristé dohromady více než 550 artefaktů – především stříbrných mincí, šperků a jejich fragmentů z 10. století. Artefakty se našly v okruhu asi třiceti metrů. Vše nasvědčuje tomu, že šlo o jeden ucelený depot, který byl mnohokrát za stovky let obdělávání půdy rozorán.

Většina pokladu sestává z mnoha fragmentů o hmotnosti nižší 1 gram. Největší počet mincí pochází z doby vlády Haralda Modrozuba, jehož křížové mince jsou považovány za první dánské mince vůbec. Raženy byly mezi lety 975 a 980 našeho letopočtu. Mince se také vyznačují tím, že jsou tak slaboučké a obsahují tak malé množství stříbra při celkové nízké hmotnosti, že je velmi obtížné zachytit jejich signál detektorem kovů. Každý nález těchto mincí je proto vždy pro archeology velmi významný.

„Nález tolika mincí Haralda Modrozuba je velmi vzácný. Poklad jako je tento, se vyskytuje pouze jednou za 10 až 15 let," řekl Hugo Hvid Sørensen, kurátor Muzea Vestsjaelland, kde je poklad nyní k vidění. A pokračoval: „Poklad obsahuje mnoho položek ve velmi dobrém stavu, neboť byl uložen do písčité půdy“. Sørensen tvrdí, že nález je velmi významný, protože informuje odborníky o jednom z prvních mincovních období v Dánsku. Pro necelých pět 5 km2 veliký ostrov Omø, který obývá jen asi 160 starousedlíků, je to událost samozřejmě historicky nejvýznamnější.

Poklad je složen dále z arabských, anglických, německých, polských a podle všeho také českých mincí! Některé mince však dosud nebyly identifikovány. Tři mince byly nalezeny v neobvyklé konfiguraci: Jedna mince byla přehnuta přes další dvě. Podobné kousky byly nalezeny již dříve v Anglii, ale z pozdější doby a tvořeny bývaly jednou celou mincí přehnutou přes odlomenou polovinu druhé mince. Mince z nálezu Poulsena jsou kompletní všechny tři.

Mezi úlomky náramků, prstenů a přívěsků jsou také dva objekty zvláštního významu: kříž a přívěsek, které jsou vyvedeny ve stejném stylu, jako poklad šperků z německého ostrova Hiddensee, nalezený v roce 1873. Zmíněný poklad také spadá do 10. století a má se za to, že patřil přímo rodině Haralda Modrozuba. Zatímco šperky z Hiddensee jsou vyrobeny ze zlata, předměty nalezené na ostrově Omø jsou stříbrné. A právě tento fakt je velmi zvláštní a doslova unikátní: Až dosud totiž nebyly nalezeny žádné jiné šperky typu Hiddensee vyrobené ze stříbra!

Podle dánského zákona jsou všechny historické nálezy majetkem státu. Robert Poulsen obdrží odměnu na základě stanovené hodnoty pokladu. Muzeum Vestsjælland doufá, že následně poklad získá trvale a bude jej moci vystavovat pro veřejnost.

Zdroje: cphpost.dk, viking-archaeology-blog.blogspot.com, thehistoryblog.com

Zdraví GM4PRO – Roman

Nálezy detektorem kovů

Slavnikovec

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Taky mě živí optické kabely ale asi to není záruka nálezu pokladu :-D

Už 7 let toho ptáka na Libici hledáme. A pořád chodí jenom Přemyslovci. Asi ty Slavíkovci žili na ostrově Omø ;-)

paráda

Obdiv ke štěstí a doklad, co všechno není pod kráčejícíma nohama nás všech.

Na DW píšou, že "na pole vyrazil se svým deusem " - o:-) :,-(
Tak už vím, že "metal detector" znamená v překladu deus - no každej den se má člověk něco naučit.

Hm, tak to je sranda, protože já, jakožto autor článku, jsem ani nevěděl, že to kopnul Deusem. Ale i kdyby to kopnul třeba jen lopatkou, tak je mi to fuk. Ve svých článcích nezmiňuji prakticky nikdy typy detektorů, kdo s čím kde co kopnul, není to pro mě důležitý. A myslím, že i vedení LP je to fuk. Např. loni tu Mára nadšeně sdílel odkazy na seriál Detectorists, kde jeden ze dvou hlavních hrdinů s Deusem chodí a rozhodně s tím tady nikdo problém neměl.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru