Dělníci našli hrob rytíře, v blízkosti Univerzity Edinburgh

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Pozůstatky středověkého rytíře objevili dělníci v Edinburghu (Skotsko). Zpráva se dostala na veřejnost v polovině března díky sociálním sítím. Dělníci ihned po odkrytí hrobu zavolali archeology. Pozůstatky byly uložené pod pískovcovou deskou, na které je vytesaný kříž a meč. Znaky typické pro středověkou šlechtu. Tento úžasný objev se podařil dělníkům, když vyklízeli prostor na stavbu nového parkoviště u Univerzity Edinburgh. Archeologové dorazili na místo téměř okamžitě. Identifikovali, že tělo je přes pět set let staré.

Nálezy detektorem kovů

Podle odborníků můžou pozůstatky patřit i šlechticovi, nikoliv rytíři. Byl pohřebený v blízkosti kláštera, ve kterém pobývali takzvaní černí mniši (nosili černé pláště, řád založený v první polovině třináctého století). Vědci nyní provádí analýzu kostí a chrupu, aby zjistili příčinu smrti.  Kromě objevu hrobu se podařilo odhalit také přesné umístění kláštera, který v roce 1230 založil skotský král Alexander II. Zničený byl během protestantské reformace v roce 1558. „Všichni samozřejmě známe historii školy a zdejšího města. Nikdo z nás ale netušil, že se někdy někomu podaří takový objev. Celou dobu se hrob nacházel jen pár metrů od naší třídy a pod parkovištěm, na kterém jsme si někdy hráli,“ uvedl bývalý student archeologie na Univerzitě Edinburgh Ross Murray.

Nálezy detektorem kovů

Místní byli z nálezu ohromení, nejspíše se významně zapíše do historie Edinburghu. Má potenciál stát se jedním z nevýznamnějších objevů města. Historici věří, že díky novému objevu se jim podaří získat nové poznatky o životě v Edinburghu ve středověku. Podobný hrob nalezl jiný archeologický tým v Leicesteru (Anglie), také na parkovišti. Odborníci zjistili, že jsou to pozůstatky anglického krále Richarda III. (2. října 1452 – 22. srpna 1485). Nyní se vedou spory, kde by měl být znovu pohřbený. Pravděpodobně to bude v místní katedrále v hrobce s jednoduchým designem.

Nálezy detektorem kovů

Spory se vedou i nad samotnou osobností Richarda III. Anglický král prokázal nejen své čestné vlastnosti, ale především ty nečestné. Tvrdí se, že zabil své dva malé synovce Eduarda a Richarda ve věži Tower, aby se zmocnil trůnu.  Richard III. patřil k rodu Yorku, zemřel v roce 1485, kdy jako poslední anglický král padl na bojišti. V jeho případě v bitvě u Bosworthu. Jeho smrt znamenala nástup dynastie Tudorovců na anglický trůn.
 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

pěkný článek - ;-)

Mě udivuje ta ruka s perořízkem u lebky. :-D

Parádní článek. ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru