Detektorem kovu našel rytířský prsten, může dostat až 10 tisíc liber

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Nadšený hledač s detektory kovu Steve Whitehead objevil v poli poblíž poblíž Sinnington, North Yorkshire (Anglie) zlatý prsten. Patřil rytíři, který ho pravděpodobně daroval milované ženě. S majitelem pozemku, kde šperk hledač našel, se rozdělí o 15 až 20 tisíc liber. A původně to mohlo být ještě více kdyby...

Historici si totiž původně mysleli, že tento prsten nosila manželka Catherine Parr, která byla šestou manželkou krále Jindřicha VIII. (1491 – 1547). Britské muzeum ale nakonec tuto teorii zpochybnilo. Sám hledač přiznal, že se začal třást, když prsten začal vyhrabávat z hlíny. Nacházel se asi deset centimetrů pod zemí. „Víceméně hned jsem poznal, že je to zlato. Byl docela čistý. Hned jsem zkoumal vyrytá písmena na vnitřní a vnější straně,“ řekl hledač.

Prsteny s různými nápisy se rozmohly v 15. století, kdy se s oblibou dávaly jako dárek blízké osobě. Historici se domnívají, že šperk, který objevil Whitehead patřil rytíři, který ho daroval své milé.

Přestože se nepotvrdilo, že prsten patřil manželce Jindřicha VIII., prohlásil pověřený úředník Michael Oakley z North Yorkshire tento šperk za poklad. Hledač společně s majitelem pozemku, na kterém se šperk nacházel, za něho dostanou 15 až 20 tisíc liber, které si mezi sebou rozdělí na polovinu. „Ještě přesně nevím, kolik dostanu peněz, ale už je jasné, co s nimi bude. Manželka chce novou kuchyňskou linku,“ prohlásil  Whitehead, který poprvé v životě našel poklad.

Chlapec našel prsten na dvorku

Nálezy prstenů jsou poměrně časté. Například Nathan Griffin a jeho bratranec, který za nim přijel do Kansasu (USA), si hráli v létě na Indiana Jonese. Chlapci si vzali detektor kovu a plánovali, že najdou zlato. A povedlo se, na dvorku našli prsten z roku 1948, který byl vyhotovený k velké životní události – maturitě na střední škole. Podařilo se jim dohledat také majitele šperku. Pomohly jim k tomu vyryté iniciály, pak už je jen přiřadili ke jménu, které našli ve veřejné třídní knize. Nyní žije v Knoxville.

Foto: www.thenorthernecho.co.uk, www.wthitv.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Podobný písmena jako na tom prstenu mám taky k rozluštění, ale zatím jsem s tím nehnul. :-(

Tak to pošli, rozluštíme :)

Tady je přepisovač - vepíšeš normálně a klikneš na styl písma. http://altdeutsche-schrift.de/adsschreiben.php#schriftfeld
Zabývám se tvorbou rodokmenu, tak to mám stále v záložkách, třeba by to mohlo pomoct :-)

krása

Jak bude chvilka, tak to nafotím. ;-)

Mazec :-O :-D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru