Detektorem kovu našel zlatý pásek, mohl skončit v koši

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Hledač z Velké Británie našel detektorem kovu kus neznámého kovu. Myslel si, že se jedná o bezvýznamný kus mosazi. A tak ho odložil a začal čistit až po čase. Shane Swanson ale ve skutečnosti vykopal ze země část zlatého šperku z doby bronzové. A to na poli ve městě v Roche ve Velké Británii. Událost se stala v březnu 2013. Úřady ho až na podzim letošního roku prohlásily za poklad. O artefakt má zájem Britské muzeum, Swanson si ho chce nechat ve své sbírce.

Zlatý pásek

Půdu prohledával dvě a půl hodiny než našel šperk. „Myslel jsem si, že je to kus mosazi. Strčil ho do kapse a pokračoval v hledání,“ uvedl Swanson. Doma ho potom odložil, až po čase ho začal čistit. „Přemýšlel jsem, co by to mohlo být. Nevěděl jsem si rady, a tak jsem kontaktoval odbornici z Royal Cornwall Muzea Annu Tyacke. Řekla mně, že je to zlato. Předmět poslala na další analýzu do Britského muzea,“ přiblížil Swanson, co se dále odehrálo.

Swanson se věnuje hledání s detektory kovu už třicet let, nález šperku je zatím jeho nejlepší. Popruh je asi 95 milimetrů dlouhý a 11 milimetrů široký. Obsahuje 86 až 88 procent zlata. A váží jen něco málo přes 5 gramů. O šperk má zájem Britské muzeum, nejprve ale musí určit jeho hodnotu. Jako tradičně má na polovinu částky nárok vlastník pozemku, kde Swanson artefakt našel. „Peníze pro mě nejsou důležité. Raději bych si nechal šperk ve své sbírce. Mrzelo by mě, kdybych ho prodal a třeba už nikdy neviděl,“ prohlásil hledač.
Že by měl být šperk prohlášen za poklad, vyhodnotil Anna Carlyon z z Cornwallu. Společně se zlatým páskem z doby bronzové rozhodli o zařazení mezi poklady ještě další tři položky.

Například vzácný stříbrný manžetový knoflíček ze sedmnáctého století. Našli ho na poli u města Paul během sklizně brambor. Jsou na nich vyobrazené planoucí srdce probodnuté dvěma šípy. Byly vyrobené na počest sňatku krále Anglie, Skotska a Irska Karla II. Stuarta (1630 – 1685) a portugalské infantky Katariny z Braganzy (1638 – 1705).  Podobný stříbrný manžetový knoflíček našel hledač detektorem kovu v březnu u Torpoint. Také připomíná sňatek dvou zmiňovaných.
 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Hezký počteníčko,.Už to valí 30let,to je mazec :-O

Hmmm, borec! :-)

To já prohledávám půdu i déle než dvě a půl hodiny a furt nic... 8-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru