Detektorem kovu našli erotické sošky

Kategorie: Archeologie a nálezy detektory , Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Amatérští hledači s detektory kovu našli v minulém roce v Yorkshire (Velká Británie) neobvyklé římské artefakty, zobrazují milence římských císařů či pohlavní orgány. Objev nyní zveřejnili v prestižních časopisech Britannia a LiveScience. Nejvíce provokativní je podle odborníků měděná soška ženy a muže při souloži. „Muž leží na gauči a žena na něm obkročmo sedí. Muž má ruku na její levé hýždi,“ popsali sošku archeologové Worrell a Pearce. Nálezy artefaktů s erotickým motivem nejsou podle nich v římské době příliš obvyklé. „Známe například nástěnné malby v Pompejích, sošky ale ne,“ uvedli odborníci v časopise LiveScience.

Nález detektorem kovů

Častým motivem v římské říši byl také penis s křídly vyrobený ze slonoviny, někdy ze zlata. Symbolizuje závislost na tomto pohlavním orgánu.

Penis s křídly

Velmi vzácným nálezem publikovaných v časopisech společně s erotickými artefakty je brož delfína z pozlaceného stříbra. Britský hledač ji našel detektorem kovu v Essexu severovýchodně od Londýna. „Prostudoval jsem snad všechny dostupné publikace a nic podobného jsem neviděl. Trojrozměrná brož delfína je opravdu velmi vzácná,“ řekl Worrell. Domnívá se, že artefakt byl vytvořený na evropské pevnině a přinesený do Británie v římských dobách. „Nosit ho mohla žena ale také muž,“ dodal archeolog.

Delfín

Worell a jeho kolegové zmiňují v časopise také prsten objevený  v Nottinghamshire – legendární místo, kde žil slavný Robin Hood. Podle rozborů provedených odborníky v Britském muzeu je šperk vyrobený ze třiadevadesátiprocentního zlata. Prsten zdobí oválný klenot a je tak malý, že ho nosilo pravděpodobně dítě nebo velmi drobná žena. „Mohl být použitý i jako zásnubní. Přestože je velmi malý, pro starožitníky je to velmi hodnotný šperk. Zřejmě ho nosil člověk z rodiny s vysokým společenským postavením, který ho pravděpodobně ztratil nebo ho zakopal do země jako dar Bohům,“ míní Worell.

Poprsí muže

Další artefakt je měděné poprsí mladého muže, mohl to být Antinous – milenec císaře Hadriána. Byl nalezený v hrabství Lincolnshire. Hadrián vládl mezi lety 117 a 138 a změřil se na konsolidaci římské říše. Započal výstavbu systému opevnění v Británii známého jako Hadriánův val.


 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Moc zajímavé :-) :-) :-D :-D

Brož je krásná a okřídlenýho taky nemám... ;-) 8-) :-D

Já bych řekl, že erotické motivy byly v římské době celkem běžné. Falus byl ostatně symbolem štěstí, prosperity, plodnosti - i obchodu, tedy dobrého obchodu. Přívěšky s falusem se nacházejí na římském území běžně. Také fibula s nějak zakomponovaným symbolem mužství - nebo i ženství, není nic neobvyklého. Archeologové Worrell a Pearce se jistě nemýlí - možná je chyba v překladu. Možná jsou jen málo obvyklá vyobrazení soulože. Já bych Římany a jejich současníky neřadil mezi puritány, to rozhodně ne 8-)

Třeba ty okřidlení ptáci jsou erotické pomůcky :-) :-) :-) :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru