Detektorem kovů našli zřejmě nejstarší zlaté keltské šperky doby železné

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Dva celoživotní přátelé Joe Kania a Mark Hambleton hledali v prosinci poblíž Leekfrithu v hrabství Staffordshire na pozemku místní farmy. Celý den bez valného výsledku. Sem tam nějaká ta rozpadlá viktoriánská mince, klasické polní nálezy... Až koncem dne přišel Joe k Markovi a nenuceně mu sdělil, že „asi něco našel…“.

„Akorát jsem se chystal to zabalit, když mi Joe v klidu oznámil, že prý asi něco má,“ vypráví Mark.  „Vytáhl ten velký zlatý nákrčník z kapsy, a houpal jim přede mnou… Když jsem konečně dostal nějaký ten vzduch zpět do plic, moje hlava se vyčistila a nohy přestaly chvět, zeptal jsem se ho, zda si uvědomuje, co právě našel?“.

V neveliké hloubce na ploše asi 1 m2 ležely celkem čtyři zlaté keltské šperky – tři nákrčníky a jeden náramek. Jeden nákrčník a náramek jsou vyrobené z krouceného zlatého drátu. Zbývající dva mají trubkovité zakončení a jsou ozdobeny nádhernými keltskými motivy. Zdobení přivedlo vědce na myšlenku, že by se mohlo jednat o nejstarší keltské umění tohoto druhu v Británii. Odborníci se domnívají, že byly vyrobeny ve třetím nebo čtvrtém století před naším letopočtem zřejmě na území dnešní Francie nebo Německa.

Není známo, proč a kým byly předměty do země uloženy, zřejmě šlo o dočasnou úschovu – depot, také to mohla být obětina bohům, případně rituální akt uložení "vzpomínky" na zemřelého. Kurátorka Britského muzea pro britské a evropské sbírky doby železné Dr. Julia Farley uvedla: „Šperky byly pravděpodobně nošeny bohatými a mocnými ženami, snad původem z kontinentu, odkud si je vzali sebou. Tento jedinečný nález mezinárodního významu spadá do období 400 až 250 před naším letopočtem; je tedy pravděpodobně nejstarším zlatým uměním doby železné, jaký kdy kdo v Británii objevil. Jsou pro nás neocenitelným vhledem do života tehdejší společnosti“.

Šperky obsahují poměrně dosti vysoký podíl zlata, minimálně 80 %., což odpovídá asi osmnácti karátům. Evidentně splňují podmínky pro uznání pokladu, o čemž bude úředně rozhodovat koroner Ian Smith. I pro něj je nález výjimečný, jak sám říká: „Poklad bude navždy zařazen jako jeden z nejvíce vzrušujících nálezů, kterými jsem se kdy zabýval - ne tak docela ve stejné lize jako byl Staffordshirský poklad, ale přesto velmi vzrušující“. O případnou odměnu se bude nálezce dělit s majitelem pozemku Stuartem Heathem.

K hledání nasměroval nedávno oba přátele Royův otec, který před dvaceti lety sám hledával a občas tehdy přibral i syna. A tak se po dvacetileté přestávce dočkal pan Humbelton starší životního nálezu svého syna shodou náhod těsně předtím, než letos v lednu zemřel.

Zdroje: bbc.com, metro.co.uk

Roman Němec

nálezy detektorem kovů

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

..tak to je nášup... ;-)

To jo,super :-O ;-)

:-O :-O :-O

Nádhera,zase se prodá víc detektorů! Nezlobte se na mě ale už i ten Kratochvíl to tak nepřehání!

To buiaimon: jo, nálezy se mají tajit. Tak nějak to myslíš? Tak to se omlouváme, ale tenhle web je o spolupráci s archeology. Když už se něco najde, odevzdá a publikuje je potřeba, aby se o tom vědělo. :-)

:-)

Tak nějak jsem tušil,že na to Marku budeš reagovat! Já si vás vážím! Vám jsem nechal pár desítek tisíc! Martinovi nic! Váš obchod funguje bezvadně o tom žádná! Ale ještě je tu ta morální stránka! Nechci se dočkat doby"my máme glejt že spolupracujeme a vy co ne tak máte smůlu" Nikdo neví jak to může dopadnout! Bohužel ti co nám vládnou,škoda mluvit!

Buiaimon: Myslím, že takhle otázka nestojí - v UK existují kluby, každý má svůj web, propaguje se to tam dost... Jakmile se něco pěkného najde, je toho plná BBC, tedy jak TV, tak noviny, média celého světa to přebírají. Všichni si tam rostoucí tendence ke spolupráci chválí a funguje to, i když počet detektoristů vzrostl v posledních letech několikanásobně. Což je možná ten skutečný důvod, který vyvolal Tvé rozhořčení? Morální je prodávat detektory odpovědně.

Navíc informovat veřejnost (a že si to tu přečtou i laici) o tom, jak to chodí v UK a je to ku prospěchu všem, je přeci taky přínos. LP je web, kde se dozvíš hromadu věcí, naučíš se chovat odpovědně, spolupracovat, atd.

Bez těch článků by se prodávaly detektory taky. Ale každej by jel na svý triko, nechodil by si sem přečíst novinky a zajímavosti, A troufám si tvrdit, že by nebylo tolik spolupracujících detektoristů s odborníky. I já jsem díky LP začal spolupracovat, Předtím, než jsem vlezl prvně na LP kvůli koupi první GM4, jsem už skoro 4 roky hledal. A teprve potom jsem se naučil díky článkům na LP mnohé z toho, co dnes považuju při svém hledání za morální.

Romane! Mě už můžeš nakecat co chceš! Ale pokavaď nebude právní úprava tak sorry!

jakou právní úpravu bys potřeboval, abys mi věřil? :-) Sorry jako? :-)

buiaimon Díky tomuto webu jsem si taky opatřil detektor a spousta mých kamarádů. Doufám, že ten vysněný kotlík plný zlata na konci duhy všem vyfouknu před nosem já jako první a pak s nohama na stole do konce života nehrábnu 8-)

Aby ten Sorry jako ,co udělal v našem krásném lese asfaltovou cestu pro těžbu dřeva, kdy zmizely krásné pohledové místa 200 let staré? To Sorry jako! Teď si to teda trefil! :-(

To: Kelvi Tací maj nejvíce štěstí A druid kmene Boiů Buiaimon ti přeje úspěch i když zná tajemství,které po Podmoklech málokdo zná! ;-)

To jsou zase zkraty. A opet to pise nekdo kdo nedal ani nalez, ani clanek ani prd.... Jen komentuje. Clanek super, nevim o co jde. Detektory se prodavaji a prodavat budou. Je na kazdym jak se zachova kdyz si ho koupi. Cesta k bohatstvi to urcite neni. Me osobne s prodejem jen vadi jak to stouplo na uroven spotrebni elektroniky a je to jako u telefonu, nemas ten nejlepsi prd najdes. Viz u nas na FB ve skupine z Noktama. Kazdej proda core nebo relik a kupujou jak blazni prichazejici novinku. Ja mam teda kamarada kterej hleda s ACE 150 a asi by se nekteri divili co ma za nalezy. Neni to jenom o hromove holi. Ale to je offtopic. a predevsim za to muzou samotny vyrobci a ne prodejci. Kord u ty nokty je to takova specificka zalezitost. Zpet k clanku. Ja si vzdycky rad prectu vsechny novinky. Taky jsem se na tomhle webu dost naucil a vdecim tady tem lidem za spoustu vedeni a informaci ktery by jinak clovek dlouho objevoval vlastni praxy a mozna ani nenasel. A navic tenhle web i shop jsou si myslim svim pristupem v CR jeden z unikatu. Od samotneho Marka se mi dostalo spousty rad a myslim ze by i mohl vydelat kdyby poradil jinak nebo nepomohl treba konkretne v nedavne oprave 2 civek mimo zarucni lhutu ktere dali do kupy za smesnou cenu a mohli rict hele sorry kamo, kup si novou. Tim diky celemu LP tymu. A Clanky od GP4PRO jsou vic nez super stejne jako hledacske zpravy od Viki a dalsich. I ruzne clanky upozornujici na ruzne akce od mnohych dalsich. Vic info, vic spoluprace a vic detektoraru ktery to nedelaji jen pro ten sud DUKATU ,.) A ty zlaty spagaty na krk od soudruhu keltu jsou fakt neco. Rad jsem se pokochal a dozvedel ze se zase v te bajne UK zase podaril skveli kop dobrym detektorarum 8-)

Zdravím, když jsme u toho, tak já bych poprosil o kontakt na někoho, kdo funguje v Plzeňském muzeu. Válí se mi doma sekera a jehlice a paní Mgr které jsem psal nijak nereaguje. Už nehledám, ale chci jim to dát a netušil jsem jak je to složité. Díkec a mějte se. Pic

To Shorty: To je bída! Pánové nechci být pesimista! Ale každý kdo se zajímá o historii, vidí jak hluboko jsme se propadli zpět! Když skončila říše Římská 1 000 let zpět! Nyní to vidím zatím 100 let Podle mě bude nezbytně nutný RESET !

Shorty co toto ?
http://www.zcm.cz/oddeleni/oddeleni-starsich-dejin 8-) ;-)

Joe: díkec, já psal sem: tmatejkova@zcm.cz :-)

Nádhera z říše snů...děkuji za příspěvek ;-)

Tibko: Opravdu docela dobře tuším, jakou pravdu jsem napsal, když jsem to psal já :-) A je plná, bez ohledu na Tvou interpretaci. To, že v UK se na soukromej pozemek nepustí kde kdo a že je to věc klubů, je dle mého jednak výsledek ohromného vyzrání a náskoku před námi, pak také je to dané tím, jak je půda v UK využívána. Prakticky všude je soukromá. Je mi jasné, že se to mnohým nemusí líbit, ale to je jejich problém. Kdo chce, do klubu se registrovat může. Dává mnohem větší výhody, než máme dnes my tady. Dostaneš se na lokality, kam běžně ne, mají akce, přednášky, kam si zvou odborníky, předem domluvené pozemky, kam smí jen členové, atd. Přesto je tam hodně těch, kteří se nikdy registrovat nebudou - důvody pro to mají různé. Opět ale - je to jejich svobodná vůle. Ne moje polopravda :-)

Mimochodem, s klukama tady u nás taky uvažujeme o spolku / klubu. Je to smysluplná cesta třeba i pro pohodlné hledání bez stresu z majitelů, apod.

Zdar Shorty, buď použij kontakt, to co sem dal joeblack a nebo řeknu o nějaký kontakt Honzovi Víznerovi. Uvidím ho, ale asi až v pondělí.

To Tibko: ty jsi ale ty bejku taky napsal jenom polovičku. :-) Proč si jednotlivci na soukromích políčkách skoro neškrtnou? Protože si za to sedláci často nechají platit. A klub, který každý měsíc vybere pár liber to v klidu dá, na jednotlivce je to ale moc. :-).

U nás nejsou kluby, ale spolky. Jsem přesvědčený, že je to cesta kupředu a není potřeba nějakou další legislativu. (Nejsem fanda Donalda Trumpa, ale jednu věc bych opravdu z jeho "programu" použil. Za každý nový zákon, bych nechal legislativce dva zrušit.) Založení spolku je věcí snadnou, ostatně na to Jirka Vavřina udělal krásný návod, který opakovaně publikuje. Teď mě napadlo, že to zítra dáme na web zase ;-).

Pokud tady budou dvě tři stovky takových spolků, které budou spolupracovat se sbírkotvornými institucemi, tak by bylo docela od věci zastřešit to nějakou asociací... jedině ale pod vedením archeologů, co dělají v terénu. Asociace by mohla / měla zajišťovat především další vzdělávání hledačů. Je to docela dlouhá cesta a většina hledačů, co se jdou proběhnout jednou za měsíc to asi stejně řešit nebude. Pro nás, co hledání bereme jako součást životního stylu je to možnost řešení :-)

To:Tibko Výborně! To: GM4PRO Roman! Teď jste vlastně odpověděli na celou diskuzi! Kdo je organizován může hledat! To je přesně to kam se to ubírá a o čem mluvím! Na prvním místě zase jenom peníze,peněži,money,děngi apod.To je ohromný vyzrání!

Jaký peníze baumione ? Nerozumím řeči tvého kmene . Patřím do spolku , který zaštiťuje archeolog, mám dokonce pracovní dohodu s muzeem a to na jednu korunu odměny ročně . Ve spolku si každej platí a kupije sám , co chce a potřebuje , nikdo mu na nic nedá a nikomu nic nedává ( co se týká peněz) . Dostanem se na spoustu míst, kde hledač soukromě nemá co dělat , chodíme na přednášky , děláme si svá posezení a nebo relax žranice . Ale o penězích tam není ani žbl . Jen nálezy patří muzeu a to se asi některým lidem nelíbí 8-) ;-)
Je to moc dobrej nápad ta organizace a hlavně kvůli snížení škod vzniklých prasohledači. Když se jednou někdy zadaří a budou alespoň podobné podmínky jako v UK , tak bude mnohem líp ;-)

Ano, DC funguje a opravdu dobře...podle mě, tudy vede cesta

buiaimon: ročně mne to stojí tisíce za benzín :) a nijak mne to netrápí...spolupracuji rád. Myslím, že jen kalíš vodu a zbytečně. Jak píše joeblack, archeo nálezy patří do odborných rukou...ať se ti to líbí nebo ne

Merlingore, myslím, že nedávno jsem tady četl diskuzi, kde ses chvástal, že ty můžeš chodit archeo, protože máš smlouvu s muzeem a máš to jako sezónní zaměstnání s řádnou výplatou, takže vodu kalíš spíše ty...

Koala ; mýlíš se. Nic takového jsem nepsal. To,že to někdo psal je jiná věc. Já jen konstatoval, že spolupracuji a jsem zapojen do projektu. A že na to mám příslušnou smlouvu _ když mi byly přehazovací naleziště. Nikde jsem nikdy neřekl ani nenapsal, že já něco můžu a někdo ne. Do mne se navazis zbytečně :-P propaguji spolupráci v co největší míře. Najdi si jiný cíl

Nemýlím se, pamatuji si to velmi přesně - sám jsi uváděl, že je to tvé druhé, sezónní zaměstnání. Takže buď si nepamatuješ, co píšeš, nebo lžeš... Ještě si pamatuji, žes poukazoval na to, že díky této smlouvě musíš dodržovat nějaký harmonogram, tj. jezdit tam, kam tě pošlou a kdy tě pošlou... - taky jsi zapomněl? Takže na rovinu: není to tvé "zaměstnání" ( byť vedlejší) a nedostáváš za hledání honoráře?

Koala. :-P mýlíš. Nikde jsem se Nechvástal že můžu chodit na archeosmejdi protože mám papír. Jen jsem odpověděl proč tam chodím a na základě čeho. Ano mam dohodu o provedené práci a jsem honorovan jednou korunou českou. Mé zaměstnání je diametrálně odlišné a finančně mě zabezpečuje. Má paměť na tom ještě není tak špatně. Co tam máš dal,když už ti tak leží v žaludku spolupráce s archeology. Rád ti budu odpovídat.

Ha. Píšu z mobilu a změnil mi archeolokalitu na archeosmejdi

Merlinovi to můžu potvrdit , protože mám úplně tu samou smlouvu na korunu za rok :-P Dokonce bych řekl , že krom jména na chlup tu samou ;-) a tu diskusi si moc dobře pamatuji , protože se tam takhle inteligentně do hledačů s archeologem v záštitě navážel karl z nádražní putyky :-D :-D :-D ;-)

???? já mám něco proti spolupráci s archeology???? :-O :-O :-O Můžeš mě prosím sdělit, kde něco takového prohlašuji? Inu, vidím, že jsem se v tobě nemýlil - samolibý, arogantní, nesnášející jiný názor ... :-P popravdě jsem tady zareagoval proto, že mě nadzvihla tvoje reakce na Buiaimona, respektive ta nadutá douška " ať se ti to líbí nebo ne".
A taky proto, že by možná bylo dobře, kdyby i jiní dostali možnost účastnit se projektů které si vy kluci vykutálení necháváte tak nějak pro sebe...
http://ac-olomouc.cz/vyzkum/grantove-projekty/preventivni-archeologie.aspx
Máš tady na LP v různých komentech plno "moudrých" slov nabádajících ke spolupráci, tak proč možnost účastnit se takového projektu nepropaguješ aktivně? Možná i u nálezů by bylo fér uvádět, že byly nalezeny na archeolokalitě v rámci tohoto projektu, nebo se snad za to stydíš? Nebo spíše nechceš na tenhle projekt moc upozorňovat, protože pro všechny tam asi místo není...?

Taky si pamatuju tu diskuzi - byla pod mým článkem :-) Koala mluví zcesty, Merlingore, nemusíš vysvětlovat nic. Tihle lidé jsou flejmaři, nemají zde ani jeden příspěvek a plácají jen hejt nesmysly. Naštěstí už si lidi umí udělat obrázek kdo je kdo.

Koala. Dal jsem sem pozvánku na výstavu týkající se projektu. Píšu o tom v mnoha příspěvcích. Vážně nevidím důvod se ti obhajovat.

koalo už dost :-D :-D kde píšu , že jsi proti spolupráci s archeology ?
Jinak ani jeden nález zde zveřejněnej nemám zrovna z hledání v tom projektu , potom za archeologem si musí zajít každý sám a k důvěře se propracovat . Do toho projektu totiž nejde se jen tak přihlásit , ale přijde nabídka až na základě doporučení archeologa a dalších lidí s ním spolupracujících . Pro mě je to obrovská čest , že jsem tuhle nabídku po letech spolupráce dostal . ;-)
Přijít a říct ,, hele chcu taky hledat i archeo " je úplně stejné , jako přijít do banky a chtít hned dělat s penězy :-D :-D :-D

Koala: protože flejmuješ i jinde u mých příspěvků, jen jedno: 90% nálezů je z "profláknutých" polí, která jsou každoročně prochozena velkým množstvím hledačů, těch cca 10% je z nalezišť, která nejsou známá a tam uvádím, že je to v rámci společné dohledávací akce apod. :)
Vážně si vyber lacinější cíl pro svou kampaň.

tibko: Nesoudím na základě toho, že někdo nepřispívá nálezy, ale dle toho, jak a čím "přispívá" v diskusi. Mnohdy to ale souvisí - anonymní nicky bez příspěvků se (nejen) zde opakovaně projevují vyvoláváním flejmů. Někomu to dělá dobře, někdo to dělá cíleně za nějakým účelem, někdo z vrozené blbosti. Tak či onak po čase se vždy vyjeví. Diskuse pak není o argumentech, ale snahou o názorovou manipulaci. A na takové trolly už pak nemá smysl reagovat.

Ty vl to je zas polemika ..... já se jen zeptám co je "flejmuješ" ? :-D

cobra: "flejmovat"...od anglického flame - plamen..což znamená přiživovat a rozpoutávat plamennou diskuzi, nejlépe útočnou

Merlingor - Děkuji ;-)

Nález úžasný,moc by mě slušel :-D.A co se týče diskuze tak se přiznám,že nevím o čem byla,každopádně je mě u prdele kdo co najde,kolik se prodá detektorů,kolik lidí chodí pípat,kdo spolupracuje za korunu s archeologama a podobně,dělám to pro radost a odpočinek a VOTOM TO JE KURŇA

To los: bravo moje řeč 8-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru