Detektorem kovů objevil unikátní středověký poklad kvalitních stříbrných mincí

Kategorie: Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR

Když se 28. ledna tohoto roku Malcolm Shepherd pohyboval v Beestonu na pozemku farnosti Cheshire se svým detektorem kovů, povedl se mu dosud životní nález – výjimečný soubor vysokoryzostních stříbrných mincí z poč. 14. až přelomu 15. a 16. století.

Poklad obsahuje zajímavou směs 26 mincí z rozmezí dvou století; z toho 9 stříbrných groatů Eduarda IV. (raženy v letech  1471 – 1472) , 14 stříbrných groatů Jindřicha VII. (panoval v letech 1464 – 1502) , jeden penny Eduarda IV., jeden halíř Eduarda II. (1310 – 1314) a dvojpatard Karla Smělého Burgunskdého (panoval mezi lety 1433 – 1477). Styčný důstojník pro danou oblast Carl Savage na základě nejmladších mincí odhadl dobu uložení pokladu v rozmezí let 1498 – 1504.

Anglické groaty byly vyrobeny z velmi kvalitního stříbra o ryzosti 925 (obsah stříbra 92,5 %). Tehdejší majitel zřejmě předem směnil obyčejné mince za tyto kvalitnější, než je uložil do země. Jedná se o vlastně poslední kvalitní groaty; později za vlády Jindřicha VIII. byly raženy mince s obsahem pouhých 25 % stříbra.

Burgundské dvojpatardy s ryzostí 878 se v Anglii po měnové dohodě z roku 1469, která je umožnila za anglické groaty směňovat, užívaly celkem často. Bývají nacházeny v mincovních depotech 15. a 16. století i samostatně.

Je známo, že kvalitní halíře Eduarda II. byly dlouhodobě velmi oblíbené a používaly se ještě v druhé polovině 16. století, tedy více než 250 let po smrti panovníka. Ostatně to dokazuje právě tento mincovní soubor, jehož halíř byl před uložením do země přinejmenším 190 let v oběhu.

Jeden z groatů Eduarda IV. (ražby mezi lety 1480 až 1483) je vpravo od koruny na 14. hodině perforovaný. Zřejmě se jedná o dobový přívěsek, tedy šperk nebo talisman.


 
Minulý měsíc bylo koronerem stanoveno, že Chesirský mincovní depot splňuje podmínky prohlášení za poklad (alespoň 300 let starý předmět s obsahem drahého kovu alespoň 10 %) a tudíž po jeho ohodnocení a následném prodeji si danou částku rozdělí nálezce s majitelem pozemku.

Roman Němec
Zdroje: blog.gainesvillecoins.com, rhyljournal.co.uk, newsnorthwales.co.uk, thehistoryblog.com
 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Nádhra :-D

Tak z toho už bych v životě nic neměl,poňevač todle najit tak mně mrdne a můžou mně hned zahrabat. :-O :-O :-O :-O ;-)

Ta kvalita krasa 8-)

sen ;-)

Luxuska :-O

" halíř byl před uložením do země přinejmenším 190 let v oběhu "
To mě udivuje. U dnešních mincí jsou spokojeni s životností 10 a více let.

Druhej nebo čtvrtej? :-)

Mazec :-O ;-)

Taky bych asi chvílí tahal nohu, se svěšenym koutkem. Životní kopy, toto :-O

Hm.........super ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru