Detektorista objevil unikátní depot širokých bronzových seker

Kategorie: Poklady , Nálezy nejenom s detektorem kovů ve východní Evropě

V lesní oblasti Starogard polské Kociewie byl objeven 3 500 let starý poklad pěti vzácných seker z doby bronzové. Soubor je prvním svého druhu v Polsku, předchozí jednotlivé nálezy překonává svým rozsahem i zachovalostí.

Sekery našel se svým detektorem kovů Denis Konkola, amatérský hledač s oficiálním povolením památkového úřadu. Poklad objevil nehluboko jen asi 30 cm pod zemí, kde ležel pod přirozenou vrstvou humusu a drnů. Zřejmě byl původně jen uložen narychlo. Denis zabezpečil místo a informoval úřady, což umožnilo konzervátorům z Gdaňsku provést důkladný výzkum bez ztráty cenných nálezových informací. Archeologové posléze výkop rozšířili, ale další nálezy z doby bronzové už neobjevili. O něco dále našli ještě asi 2 000 let starou fibulu – brož ke spínání oděvů.

Sekery typu Tautušiai z období 1700 až 1300 př. n. l. jsou charakteristické svou velikostí, štíhlými krky, vyvýšenými okraji a širokými půlkruhovými čepelemi. Jedná se o vzácný typ s původem v oblasti dnešní Litvy. Objev naznačuje, že sekery sem byly importovány, přičemž vykazují jen minimální známky opotřebení, což vede archeology k teorii, že mohly být uloženy jako obětiny nebo narychlo skryty kupř. obchodníkem.

Pomořanský správce a konzervátor památek Igor Strzok zdůrazňuje, že v regionu jsou známy spíše nálezy náramků nebo nákrčníků z doby bronzové, přičemž objev seker z tohoto období je opravdu výjimečný. Poslední srovnatelný nález byl učiněn před 20 lety v oblasti Lublinu. Podle Strzoka je objev těchto pěti seker archeologickým zázrakem.

Poklad byl převezen do Archeologického muzea v Gdaňsku, kde podstoupí další rozbory a projde konzervací. Objev nejenže otevírá nové kapitoly v historii regionu, ale také poskytuje cenný vhled do kulturních a obchodních vztahů severu Polska v době bronzové.

Roman Němec

Zdroje: thehistoryblog.com, thefirstnews.com, radiogdansk.pl, arkeonews.com


2000 let strá fibula


in situ


při extrakci


detail shora


detail strany


poklad pěti bronzových seker

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

..ty sou :-O takový "lopaty" ;-)

Nádherný kousky 👍👀🙂

Super, gratulace. :-O :-O :-O :-) :-) :-)

Ty jsou teda parádní :-O :-O :-)

Krásný a zachovalý nález 👍

:-O :-O tak to jòó👍

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru