Detektoristé ve spolupráci s archeology objevili bojiště ze 14. století

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí , Nálezy nejenom s detektorem kovů ve východní Evropě

V lesní části obce Biała Góra nedaleko polského Sanoku byly nalezeny stovky hrotů šípů a kuší z první poloviny 14. století. Pochází pravděpodobně z bitvy posledního piastovského krále Kazimíra III. Velikého, který v oblasti kolem roku 1340 dobyl několik menších pevností.

Ačkoli nedaleké lokalita se středověkým osídlením byla prozkoumána již před padesáti lety, kdy zde byly nalezeny pravděpodobně pozůstatky zbraní (dokumentace se nedochovala), k současnému objevu archeology přivedli svou nelegální činností rabovači, kteří v okolí zanechali značné množství výkopů a v nich i na povrchu ponechávali pro ně nezajímavé železné artefakty. Právě tyto jámy a jejich okolí poté prozkoumali pod vedením archeologů spolupracující detektoristé, kteří na nelegální činnost v této oblasti odborníky sami upozornili.

Dr. Piotr Kotowicz ze Sanokského historického muzea proto navázal s místním detektorovým klubem spolupráci: „Rozhodli jsme se použít stejnou výzkumnou metodu a vyzvali jsme zástupce Haličské historické a průzkumné asociace (Stowarzyszenie Eksploracyjno-Historyczne „Galicja“), aby s námi spolupracovali. Výsledky výzkumu překonaly naše nejdivočejší očekávání. Během několika výprav jsme v oblasti kolem opevněného osídlení našli více než 200 hrotů šípů a kušových šipek.“

Stále není zcela jasné, kdo s kým bojoval a proč. Nicméně archeologové se domnívají, že tyto objekty mohou pocházet z bitvy mezi polskými a rusínskými silami z počátku 14. století. Podle kronik v oblasti kolem roku 1340 dobyla armáda 20 000 mužů pod vedením Kazimíra III. Velikého několik opevněných osad. Kotowicz je přesvědčen, že nejnovější nálezy v Sanoku mohou být právě s touto konkrétní vojenskou událostí spojeny.

Mezi lety 1340 a 1344 byla po smrti haličsko-vladiměřského vévody a mazovského knížete Jiřího II. (Bolesław - Jerzy II.) oblast přičleněna zpět do Polska. Dr. Kotowicz řekl: „Zdá se, že artefakty, které jsme objevili, jsou svědectvím o soubojích mezi Rusíny a Poláky. Analýza míst nálezů ukazuje, že většina šipek byla soustředěna na svahu pevnosti a v těsné blízkosti. Takový nález překročil naše nejdivočejší očekávání. Také jsme prohledali okolí, abychom rozpoznali intenzitu reakce na útok. Zde jsme našli šipek mnohem méně. To znamená, že v bitvě dominovali útočníci a reakce obránců byla jen minimální.“

Opevněné osídlení na Białé Góře bylo relativně malé, obklopené jednořadovým opevněním a suchým příkopem. Podle posledních zjištění vedl útok z jihu, pevnost v této části byla v průběhu bitvy velmi těžce poškozena a spálena. Zřejmě byla dobyta poměrně rychle a následně již nebyla obnovena.

Vrcholně středověké šipky však nebyly jediným překvapením. Nedaleká zarovnaná plošina skrývala četné artefakty staršího původu – pocházejí z 9. až 10. století. Mezi nimi také jeden dirham – arabská středověká mince, první taková nalezená v Sanoku. Odborníci věří, že lokalita je pozůstatkem průmyslového osídlení, o čemž svědčí četný výskyt strusky – pravděpodobně se zde tavila železná ruda: „Je to pro nás překvapivé, protože v takto raných obdobích se lidé zřídkakdy pustili do oblastí vysokých 400 m nad mořem a více“ zdůrazil Dr. Kotowicz.

Lokalita proto stále zůstává v hledáčku archeologů, kteří po dobrých zkušenostech hodlají dále spolupracovat s místními detektoristy, kteří místo také hlídají před nájezdy nelegálních hledačů pokladů.

Roman Němec

Zdroje: zwiadowcahistorii.pl, thefirstnews.com,

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Hrozně rád bych si přečetl takovýto článek o spolupráci v Česku

Kfeksa2: nedočteš, pouze jak policie nahání detektoráře. Náš stát to má u pr..le.Už to tu mělo být dávno, nevím na co čekají. Já osobně bych rád pomohl, ale snahu z druhé strany nikde nevidím....cesta vede přes spolky atd, vyplacení adekvátních odměn za nálezy a hlavně udělat z detektoringu zcela legální odvětví, které pomáhá objasnit naší historii. Chce to začít vychovávat mladé hledače na profi úrovni kteří se tomu budou věnovat na plno a né jako mi schovaní ve křoví před lidmi kteří nás vidí jako zloděje :,-(

Kaparoso: Sorry, ale plácáš tu kraviny. U nás už to funguje léta. Já sám jako archeolog už tohle se svými spolupracovníky vlastnící detektory (záměrně nepoužívám slovo detektoráři) dělám 12 let. Bojiště ve volném terénu zatím ještě nemáme, ale třeba dobývání hradů, objev sídla lapkovské družiny, průzkum neznámého hradiště atd. atd. už máme za sebou dávno a je to i publikované. Už je věru hodně věcí, které nám prošly rukama a skončily v muzejních depozitářích. Chce to dvojí - mít snahu a trochu i štěstí, ne každý archeolog se tomu věnuje.

Když jsme na jedné konferenci prezentovali nálezy učiněné ve spolupráci se slušnými hledači, byli to právě polští kolegové, kdo z toho byl vyjevený, chodili za námi a říkali "Kdyby tohle bylo možné u nás, u nás je legální spolupráce téměř nemožná, vy tu máte díky tomu skvělé objevy...".

Podívej se zpětně třeba na příspěvky Elmary. Takže nefňukat a snažit se - a mít štěstí na ty správné lidi.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru