Detektoristka objevila unikátní hrob doby železné

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Louise Stahlschmidtová se loni v květnu pohybovala se svým detektorem kovů na poli nedaleko dánského Trompgårdu, když nalezla několik roztavených kusů bronzových artefaktů, které jí trochu připomínaly „knoflíky“. Pro jistotu kontaktovala odborníky z muzea Vendsyssel a udělala moc dobře…

Jakmile Louise nafotila své nálezy a zaslala je do muzea., obratem se jí ozvala kurátorka Jeppe Boel Jepsenová s neskrývaným nadšením. Ta v domnělých knoflících okamžitě poznala červeně smaltované bronzové kování, jež bývá charakteristické pro bohaté pohřby doby železné.

Muzeum se snažilo rychle zajistit financování záchranného výzkumu lokality, ale i přes vzrušující objev a velká očekávání archeologové museli počkat až do sklizně. Průzkum nakonec musel proběhnout během tří dnů. I proto se ho účastnili krom Louisy Stahlschmidtové také další amatérští archeologové s detektory kovů. Dle muzea byli tito pomocníci rozhodným faktorem úspěchu – díky jejich pomoci se ušetřilo dost peněz, aby mohl proběhnout řádný výzkum v takto omezeném čase. Navíc se nevědělo, kde přesně hrob leží, přetavené kovové díly kočáru byly nacházeny na ploše několika stovek čtverečních metrů.

Když se tedy pracovníci muzea s dobrovolníky konečně dostali po sklizni na lokalitu nálezu, za pomoci detektorů kovů objevili na poměrně velké ploše další kovové části. Třetí den, doslova v poslední hodině, nakonec i skelet kočáru, který indikoval samotný hrob...

Vůz je velmi vzácným nálezem nejen na území Dánska. Představuje kočár typu Dejbjerg - podle prvního objevu dvou pohřebních vozů, jež nalezl archeolog Henry Petersen u kostela Dejbjerg v Præstegårdsmose v západním Jutsku v letech 1881 a 1883. Jedná se teprve o devátý nález takového kočáru v oblasti Dánska a severního Německa vůbec! Podle odborníků byl kočár vyroben někde na jihovýchodě Evropy a na území dnešního Dánska později dopraven. Tyto železné vozy se vyráběly asi od roku 300 př. n. l. až do roku 100 n. l.

Hroby s kočáry bývaly velmi bohatě vybaveny. Bohužel, tento již ve starověku někdo vykradl a nejcennější kousky si odnesl, přesto jde o jeden z nejbohatších hrobů přechodové fáze doby železné v Dánsku. Na základě studia umístění jednotlivých částí hrobu bylo možné získat přehled o tom, co se v hrobě stalo. Celá výbava se předtím, než byla spálena, záměrně zničila. Později byl hrob vykraden a nejcennější „kousky“ zmizely.

Přesto v hrobě společně s ostatky zůstaly i dnes velmi vzácné předměty jako picí roh, bronzové varné konvice, herní deska se skleněnými prvky, dále pak zlomky stříbra, jež mohly být kdysi součástí stříbrného nápojového poháru typu „Boscoreale“ – v celém Dánsku dosud byly nalezeny pouze tři podobné,  část zlatého prstenu atd.

Vůz samotný byl hojně vyzdoben bronzovým kováním a prvky, z nichž některé na začátku příběhu našla právě paní Stahlschmidtová. Ta měla štěstí i při záchranné akci, když v těsné blízkosti hrobu našla unikátní stříbrnou římskou minci – denár císaře Vespasiana, 69-79 n.l. Jde o velmi vzácný typ, který byl ražen jen velmi krátce v období od července do prosince roku 71 n.l. v Římě.

Muzeum historie Vendsyssel dlouhodobě spolupracuje s externími dobrovolníky – archeologickými amatéry z řad detektoristů a spolupráci si výrazně pochvaluje.

Zdroje: vhm.dk, thehistoryblog.com, tv2nord.dk

Roman Němec

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Pěkné... musím bohužel říct, že některé z těch věcí najít samostatně, tak je považuji za novodobé předměty.

Pěkné, díky za čtení.

Pro nás to takový uniká není. Jenom tak pro připomenutí číslo 1/2015 www.lovecpokladu.cz/casopis

Taky jsem si na to vydání hned vzpomněl :) Unikátnim je zde myšlen především ten hrob s kočárem.

A já, že mi tam stále něco chybí...
http://www.thehistoryblog.com/wp-content/uploads/2018/05/Karanovo-horse-and-wagon-burial.jpg
To se to tam jako fakt nevešlo? Bez toho snímku to je jako akademická debata o sexu.
Hned je jasné, že to byl asi kočár a že to mělo okovaná kola a táhlo to dvojspřeží.

To je jiný hrob a fotka je na tom webu jako ilustrační.

Ty vole takovych ulomku sem uz po vyletu zahazel do krovy nic moc ;-) :-D

Ale ty stribrnaky bomba :-)

Vidím jen jeden stříbrňák... ;-)

No vždyť alespoň pro představu, i když tohle je zrovna z Bulharska.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru