Detektorový nález zlatého solidu Konstantina I. je prvním svého druhu v Británii

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Mince byla objevena 7. června ve Wanstrow v Somersetu. Šťastný nálezce prohledával pole u zaniklé římské silnice, která kdysi sloužila k přepravě olověné rudy z nedalekých dolů. Svým detektorem kovů z druhé ruky ji při svém vůbec prvním hledání vykopal ze 30 centimetrové hloubky, když chvíli předtím našel několik kusů olověné rudy a také římskou brož.

Styční důstojníci Sommersetu 4,43 gramů vážící minci z vysoce kvalitního zlata identifikovali jako extrémně vzácnou ražbu z Trevíru kolem let 313 až 315. Na aversu je vavříny ozdobená hlava Konstantina I. hledícího doprava. Nápis zní: CONSTANTI-NVS P [ius] F [elix] AVG [ustus]. Revers vyobrazuje císaře na koni s oštěpem v pravé ruce a štítem v levé při boji proti dvěma válečníkům. Jeden leží pod kopyty koně, druhého se chystá proklát oštěpem. Nápis reversu: VIRTVS AUGSTI N (OSTRI) a dole je značka mincovny PTR (Percussum Treveris – raženo v Trevíru).

Nález je historicky velice významný. Mince připomíná vítězství Konstantina nad uzurpátorem Maxentiem 28. října roku 312 na Milvijském mostě nedaleko Říma. Maxentius tehdy v prohrané bitvě při ústupu přes most spadl do Tibery a utopil se. Po tomto vítězství Konstantin ukončil období tetrarchie a usedl na římský trůn jako jeho jediný vládce a sjednotitel. Před bitvou měl údajně zjevení, které mu prorokovalo, že ve jménu kříže (křesťanství) zvítězí. Od usednutí na trůn se stal zastáncem křesťanství. Výsledek bitvy měl proto obrovský dopad jak pro šíření křesťanství v Evropě, tak pro Konstantina samotného. Jeho zlatý solidus na tyto zásadní události odkazuje.

V Británii byly dosud objeveny pouze čtyři zlaté mince z období tetrarchie, tedy systému čtyř vládců. Tento solidus je nejenže prvním Konstantina I., ale navíc je unikátní i tím, že je v téměř perfektním stavu bez patrných známek oběhu. I proto se jeho cena očekává vysoko nad standardem.

Vzhledem k tomu, že jednotlivý nález zlaté mince dosud nebylo možné v Británii prohlásit za poklad (před chystanou revizí zákona o pokladech z roku 1996), patří mince nálezci a ten s ní může naložit dle libosti. Majitel ji nechal zadokumentovat do databáze pro potřeby odborníků, ale rozhodl se ji prodat. Tento zlatý solidus bude vydražen 17. září v aukční siní Dix Noonan Webb. Odhad ceny před jeho prodejem je stanoven na 12 000 liber, což při současném kurzu znamená asi 340 000 korun. Očekávaná koncová cena je ještě vyšší...

Roman Němec

Zdroje: numismaticnews.net, coinworld.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Nádhera ten půjde nahoru, díky za článek zajimavost unikatu a skvělý stav pro numismatiky ale i nektera muzea to pozvednou :-P

První hledání s detektorem z druhé ruky, tomu říkám štěstí ;-)

Krásna minca...a už je aj zadelená v databáze, kam patrí : https://finds.org.uk/database/artefacts/record/id/957342

A tu odkaz na aukciu pre majetnejších: https://www.numisbids.com/n.php?p=lot&sid=3328&lot=284

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru