Detektory Nokta Fors Gold a Nokta Fors CoRe jsou tady! [recenze]

Kategorie: Nokta - recenze a testy

Od příchodu Veloxe One se stala společnost Nokta velice zajímavou pro všechny hledače u nás. V minulém roce přidali dohledávačku, která je v současnosti nejoblíbenější na trhu a v poměru cena výkon je to neskutečná pecka. Teď přidali jeden Gold a jeden Relic detektor. Oba přístroje se hned od začátku zdají hodně výjimečné a to zatím “blbneme” jenom s továrním nastavením :-D.

Nové detektory využívají velkou část společného hardware, ale liší se v použitých diskriminačních obvodech a také mají odlišný software. Odlišnosti obou detektorů jsou dány jejich primárním použitím. Nokta Fors Gold je určená především pro hledání přírodního zlata a nejmenších drobných cílů. Fors CoRe je relic detektor pro každodenní hledání s důrazem na skvělou citlivost. Oba detektory mají velice jednoduché ovládání. Výrobce se opravdu snažil, aby přístroj dokázal ovládat úplně každý. To, na co u obou detektorů ale Nokta sází, je především skvělý dosah a citlivost!

Nokta Fors Gold

Jak již bylo řečeno, primární použití detektoru je pro hledání přírodního zlata a obecně těch největších drobotí. Detektor je ale samozřejmě podstatně univerzálnější a disponuje dvěma audio diskriminačními režimy, které jsou vhodné právě pro klasické hledání. S Fors Golden máme nachozeno zatím cca 5 dní a tak na nějaké sáhodlouhé hodnocení je ještě času dost, přesto je ale řada věcí jednoznačná. Detektor má při skvělé hloubce a diskriminaci neuvěřitelnou separaci. Zejména v režimu Boost je citlivost a separace doslova okázalá.V rámci maximální objektivity k hledačům, ale také sami k sobě, jsme s detektorem chodili na maximálně 60% nastavení citlivosti. Na videu je pak detektor nástaven na 50%, což je i doporučené nastavení od výrobce. Oba další režimy jsem testoval méně. Dosah a citlivost v režimu GEN je sice neuvěřitelná, ale pro klasické hledání je takový mód vhodný maximálně pro dohledávky. Prostě tohle je režim k hledání přírodního zlata a “kousky”, které nacházel testovací team Nokty na zlatých polích v Mali byly doslova na lupu.

Třetí režim ID 3 je klasická třítónová diskriminace. Pracuje hezky a je vlastně určen pro klasické odpočinkové hledání. Jelikož se ale osobně nesnažím “barevné” cíle příliš filtrovat, vydržel jsme v tomto režimu chodit pouze několik hodin. Celou dobu se mi ale zdálo, že tomu chybí trochu šťáva. Což ostatně sedí, jelikož továrnou nastavená úroveň prahového tónu je zde podstatně níže. Detektor je pak hodně klidný a bez cvrlikání, ale když hledáte na totálně vychozeném poli snažíte se přidat každý centimetr.

Za zmínku pak také stojí doplňkové funkce detektoru. Určitě stojí za to zmínit vibrace v detektoru. I když jsem je pokládal za takovou blbůstku, v pondělí jsem na prodejně pochopil, kolik radosti to při hledání může přinést lidem, kteří špatně slyší. Vibrace mají 5 stupňů nastavení a reagují i na ten nejmenší podnět. Zajímavé je také vyhodnocení na LCD, není vůbec špatné. Navíc detektor nemá tendenci ukazovat na LCD za každou cenu vše, což může vést ke špatnému odhadu. Pokud je cíl hluboko, vyhodnocení je pouze audio a detektor Vám jasně naznačuje, že na nějaký přesný odhad je to prostě hluboko. Díky tomu jsou ale vyhodnocení, která jsou zobrazovaná docela slušně pravdivá a pokud se cíle opakují, dá se ID čísla docela slušně držet.

Základní verze detektoru za 19.490 Kč s DPH

Rozšírená verze se třemi sondami za 26.490 Kč s DPH

Na videu si můžete prohlédnout ukázku odpovědi detektoru, dosah a také separaci. Vše na polygonu v Jílovém, na kterém už bylo tolik hledačů, že ho asi není potřeba nijak zvlášť představovat.

Technická data Nokta Fors Gold

 • Technologie: VLF indukčně balanční
 • Operační frekvence: 15 kHz
 • Princip: pohybový, bezpohybový
 • Hledací módy: 3 (Diskriminace, Boost, All Metal)
 • Audio Frekvence: 5
 • Odladění vlivu půdy: Automatické a manuální
 • Audio diskriminace: 3 tóny
 • Automatické skenování půdy: Ano
 • Dohledávací režim: Ano
 • Posun pracovní frekvence: Ano
 • Vibrace: Ano
 • Nastavení citlivosti: 1 až 99
 • ID nálezu v rozmezí: 1 až 99
 • Základní sonda 28x18 cm 2D vodotěsná
 • Váha: 1,8 kg včetně baterií
 • Délka, nastavitelná v rozmezí 125 až 150 cm
 • Napájení 4x 1,5 V AA baterie (životnost 30 hodin)
 • Záruka 2 roky

Nokta Fors CoRe

Zatím co u Fors Goldu byly informace uvolněné již před pár týdny, Fors CoRe měl zůstat hezky pod pokličkou jako velké překvapení, kterým myslím detektor jednoznačně je. Na podobný relik detektor spousta hledačů dlouho čekala a určitě stojí za to se podívat jak se přístroj povedl. Již první pohled napoví,že Fors CoRe používá část stejného hardwaru z Fors Gold. Liší se tak především v diskriminačních obvodech a v software. Detektor je nastaven jinak než Fors Gold, což je dané jiným primárním použitím. Tím jsou především mince, šperky a dlouhodobě v půdě uložené kovové předměty.

Detektor kovů Nokta Fors Core

Detektor je vybaven čtyřmi hledacími programy:

GEN - základní hledací mód s nastavitelným prahovým tónem a maximálním dosahem.
DI2 - V tomto režimu detektor skvěle eliminuje účinky vysoké diskriminace a poskytuje největší hloubku dosahu ze všech diskriminačních režimů. Detektor v tomto režimu používá dvojtónovou audio diskriminaci.
DI3 - Tří tónový diskriminační režim vhodný do lokalit s velkým množstvím různých typů kovových předmětů. Použití režimu Vám umožní postupovat velice rychle.
COG - Conductive Ground - Vysoce specializovaný režim pro půdy s extrémní vodivostí. V tomto režimu nebudete identifikovat železné cíle a budete schopni velice snadno odladit jakékoli půdní podmínky.

Veškeré nastavování probíhá na velkém přehledném LCD, nastavování je opravdu minimální, což ocení takřka každý. To samé lze říci i o nastavení odladění půdy, výběr možností je ze dvou. Buď aktivní automatický režim, nebo manuální nastavení. Slovo manuální je zde ale možná potřeba dát do uvozovek, jelikož celá operace proběhne tak, že zmáčknete tlačítko na vrcholu rukojeti a mezi 2 a 10 cm nad zemí pomalu zapumpujete. Po tom, co detektor zapípá, je GB nastaveno.

Nokta Fors Core

Základní verze detektoru Nokta Fors CoRe za 19.490 Kč s DPH

Nokta Fors Core

Rozšířená verze detektoru za 26.490 Kč s DPH

Technická data detektoru

 • Technologie: VLF indukčně balanční
 • Operační frekvence: 15 kHz
 • Princip: pohybový, bezpohybový
 • Hledací módy: 4 (GEN, DI2, DI3 a COG)
 • Audio Frekvence: 5
 • Odladění vlivu půdy: Automatické a manuální
 • Audio diskriminace: 3 tóny
 • Automatické skenování půdy: Ano
 • Dohledávací režim: Ano
 • Posun pracovní frekvence: Ano
 • Vibrace: Ano
 • Nastavení citlivosti: 1 až 99
 • ID nálezu v rozmezí: 1 až 99
 • Základní sonda 28x18 cm 2D vodotěsná
 • Váha: 1,8 kg včetně baterií
 • Délka, nastavitelná v rozmezí 125 až 150 cm
 • Napájení 4x 1,5 V AA baterie (životnost 30 hodin)
 • Záruka 2 roky

Oba detektory se myslím stanou velice rychle vyhledávanými přístroji. Nokta se tak dostala rázem mezi absolutní špičku výrobců detektorů. U obou detektorů budeme dělat ještě několik dlouhodobých testů. Hned ten další by měl být od Oldy Habrovanského (Moravia Detect), který začal dnes s testy Fors Goldu.

Katalogy ke stažení

(katalog otevřete poklepáním na obrázek)

 

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Mě teda na tom videu překvapilo, jak malej kovanej železnej hřeb dokázal přetížit detektor. Rád bych se mýlil, ale na zaneřáděné pole železem mi to přijde nepoužitelné. Co na to Elmara?

To tmísek: sonda byla v podsatě nad tou koulí a vedle dva další cíle. V terénu se mi to za 3 dny ale nestalo. Předmět musí být buď velký nebo těsně na povrchu. Citlivost mašiny je dá se říci tak trochu šílená, z jednoho kousku pole jsem vyndal 12 drobounkých bročků. Přístror je prostě určený pro ty co už vědí na co chtějí chodit. CoRe je universálnější. Ale když chceš dělat ty nejdrobnější zlata...... je to síla :-D

Zdar, musim potvrdit, že to jsou extrémně citlivý mašinky. Ovládání - to je jak ovládat televizi, snadný, a co mě zaujalo: separace, separace a zase separace, audio vybavení barvy přes železo, a jak to jde pěkně dolů. Za cílem. Jo,povrchový větší železo to dokáže přebudit, ale co, vidí to věci neuvěřitelný. To jsem to neměl čas moc zkoušet, hned si proto přijeli. Jinak, cíle co některý ode mě znaj, co choděj na konzulťáky - tak jak ten pidi Au křížek, tak ta náušnička, tak Au drátek, tak ty 3 Ag špendlíky - no, ty jo. Podle mě jsou povedený mašinky, ovšem ta velká sonda, to, no, to ještě bude mazec. To sem jenom polk, a fakt jsem něměl čas ji moc potestovat. Většíma cílema jako je silvříčko grešle jsem se obtěžoval jen na seznámení. Už se těším až mi dojede další zásilka.

Pánové neblbněte s nejdrobnějšíma kouskama zlata . :-D Těch je v naší republice na zlatonosnejch tocích a okolních sedimentech dost,ale velikostí plíšků 0,0x mm.U nás je všechno už od dob Keltů přerýžovaný a někde i několikrát.Daj se najít i větší,ale každej "zlatokop" raději zvolí pánev,nebo splav,třeba s motorovým čerpadlem.Jako na malý mincičky v hloubce super,ale zlato u nás nee.Jestli budeš mít Elmaro zájem,tak ti pošlu pár zlatinek cca 0,5 mm,což už jsou na naše poměry pěkný,na experimentování. :-)

To moon: tak to bych ti byl hodně vděčný. Pokud to pošleš, natočíme s tím videa. Viděl jsem ty podlupovky co team Nokty kopal v Africe. Ale není nad test v našich vlastních podmínkách. Vzorky pak samozřejmě vrátím :)

zajimavé

Marouši je to naprosto v pohodě. Teď s detektorem chodí Pavel s Oldou. Dnes jsem s ním měl na tohle téma 30 minutový hovor. Oba máme záda v tahu, já možná více, jelikož jsem plnoštíhlý jako ty :-D S detektorem jsem chodil celý den a .... v pohodě. Znám řadu lehčích mašinek, které doslova padají na špičku a po dvou hodinách toho máš dost i když je tam váha nižší.

Máme jednoho Golda, kterého budeme půjčovat, až si oběhne kolečko po pobočkách (kluci si detektor musí taky otestovat a nachodit) pak nebude problém ho pujčit, jelikož toho rozchozeného Goldda dáme do půjčovny. Otestuješ sám ;-)

To jezevec: já myslím že to jsou Čechy ;-)

Vzorek Au pošlu pro dobro věci,mám ještě zbytky šlichu (těžký minerály - magnetit a jiný minerály o zrnitosti cca 1 mm) kdyby jsi chtěl simulovat hodně mineralizovanou půdu na polygonu.Snad i trochu magnetickýho feroilmenitu - iserínu (oxid titanu s příměsí železa).Rád se potom kouknu na nějaký video. :-)

To moon: děkuju. Máme tady docela slušnou zásoubu čedičů, ale přírodního zlata fakt pomálu. Natočíe se všemi vzorky, ať už je detektro bude schopný brát nebo ne. ;-) Docela se na to těším :)

Ono to s tou mokrofóností u Veloxe není tak hrozné. Znám značku kde kde je to daleko horší, ale jak se to někam napíše, hned se to smázne. 8-)

Každopádně jak Fors Gold tak Fors CoRe používají jiný typ 2D sondy, takže můžeš oklepávat jak chceš a zvuk nevyloudíš ;-)

Videa budou, pokud dorazí vzorky tak i s oběma detektory. Aby byl vidět rozdíl ;-)

Odesláno. :-)

Konečně jsem mašinku řádně provětral ve Sloupu na srazu.Super strojek jen jednou se mi stalo,že jsem detík vypnul a nešel zapnout.Po vyndání a zandání baterii opět fungoval.Snad už se to nestane.Stále moc nechápu manualní nastavení odladění země:-)

Doporučuji baterie vyměnit za jiné. Budou na konci s kapacitou :-)

zdravím občas mi dost vadí to přetížení.

Recenze bude, maká se na ní :)

to Elmara-zdravim a chci se optat na slibene video se zlatinkama od Moon 1970,a zda-li by bylo mozne do testu zahrnout treba i utrzek AU zlateho retizku pod povrchem. Diky za inficko-nemuzu se totiz jiz dockat ;-)

to Elmara-zdravim a chci se optat na slibene video se zlatinkama od Moon 1970,a zda-li by bylo mozne do testu zahrnout treba i utrzek AU zlateho retizku pod povrchem. Diky za inficko-nemuzu se totiz jiz dockat ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru