Díky detektoru kovů objevili nejcennější estonský nález všech dob

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Archeologové ve spolupráci s detektoristy našli vzácný 1 700 let starý zlatý nákrčník a další šperky z doby římské. Podle odborníků jde o nejvzácnější objevený zlatý artefakt v Estonsku.

Nález učinil 8. září Jegor Klimov, který jakožto člen průzkumného týmu pod vedením archeoložky Mariky Mägi skenoval pole na starobylém obětním místě ostrova Saaremaa. Tým už se chystal z lokality odejít, když Klimovův Minelab Equinox 600 zaznamenal zvláštní signál. Po chvilce váhání se rozhodl Jegor kopat. Když v hlíně spatřil blyštivou část nějakého předmětu, okamžitě přivolal archeology a společně poté vykopali zlatý „smotaný“ nákrčník s jemným zdobením a zakončením ve tvaru hadí hlavy.

„Signál byl jaksi nezřetelný, nebyl jsem si jistý, zda kopat nebo ne. Ale protože znám svůj detektor už dobře, nakonec jsem se rozhodl a udělal správně. Je to jako vyhrát jackpot! Najít něco takového je prostě úžasné. A je to také skvělé pro estonskou historii, protože nic takového v Estonsku nebylo dříve nalezeno,“ sděloval místním médiím šťastný nálezce.

Šperk váží 175 gramů a pochází z období kolem 3. století. Před jeho rituálním uložením byl záměrně deformován, jak bylo tehdy zvykem. Dosud jich je známo jen 60, v Estonsku jde o první nález tohoto druhu vůbec. Podobné nákrčníky byly ve Skandinávii známkami vysokého postavení; čím složitější byl jejich design a konstrukce, tím významnější byl jejich nositel. Téměř všechny nákrčníky tohoto typu byly nalezeny v rašeliništích; žádný nebyl objeven v hrobech. Drtivá většina ze šedesáti dosud známých byla objevena ve Švédsku a Dánsku, jen několik ve Finsku a jeden v Polsku.

V Estonsku bylo objeveno jen velmi málo artefaktů z doby římské a zlaté předměty z jakéhokoli období jsou v estonské archeologii velmi vzácné. Tento nález je nejtěžším a nejcennějším zlatým artefaktem, jaký kdy byl v této zemi nalezen. Podle odborníků patřil někomu z nejvyšších kruhů elit. Archeoložka Marika Mägi takový šperk spojuje přímo s královskou rodinou. Objev podporuje hypotézu, že západní a severozápadní Estonsko mělo už v prvních stoletích po Kristu plný kulturní kontakt s národy ve Skandinávii, jakož i kmeny v dnešních pobaltských státech a Rusku.

Vedoucí průzkumného týmu Marika Mägi médiím sdělila, že zlato je v estonské archeologii vzácné, a tak obrovský zlatý předmět s tak jemnými detaily a ideologickým významem nebyl dosud nalezen, a proto je tento nález pravděpodobně nejcennějším estonským nálezem všech dob. „Tento nález je také významný z archeologického hlediska, protože představuje poněkud odlišný obrázek prvních několika století v Estonsku.“

Jak paní Marika přiznala, možná se jedná o zlatou tečku její archeologické kariéry: „Protože estonská věda je financována loterií a každých pět let jsou prostředky takto přidělovány, není vyloučeno, že na začátku nového roku už nebudu archeologem. Nikdo další to po mně nepřevezme.“ A dodala, že tento nález možná předznamenává nejvýznamnější archeologickou lokalitu v Estonsku, která si zaslouží podrobný výzkum.

Mezi dalšími předměty nalezenými na tomto obětním místě byly také luxusní stříbrné brože, některé byly pozlacené, dále skandinávské plakety se stříbrnými deskami, jantarové šperky, zpečené kousky stříbra, železné šipky, části zbraní opasků a další artefakty, které dokládají kulturní provázanost regionu s okolními zeměmi. Celkem bylo v obětišti nalezeno 70 předmětů a fragmentů z období kolem 3. století n.l.

Nejcennější estonský šperk byl předán do muzea Saaremaa, kde bude již brzy vystaven v nově chystané expozici.

Roman Němec

Zdroje: news.err.ee, aartehaal.postimees.ee, thehistoryblog.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Pěkné čtení, díky ;-) :-) :-) :-O

Nalez krasnej, ale jednu vec nechapu: jak muze u tak velke a tezke zlate veci ve 30ti cm hloubky detektor ukazovat nejasnou odezvu. To by mel byt celkem jasnej signal, ne?

Morgenmm: Zkusil sis někdy pípnout zlatej drát?

Nezkusil (bohuzel), proto to nechapu. Tohle melo ale 175g, to neni uplne tenkej drat asi a i dle fotek je to relativne velke. Nedavno jsem kopl na poli Cu smotanec tenouckyho dratu (tak asi 100g) dejme tomu ve 20cm a detektor rval jak krava.

Našel jsem si na netu články o tomto nálezu (i estonský článek) a nikde ani zmínka o Equinoxu.
Myslím si, že ta reklama by neměla být za každou cenu všude... :-/

Bublina6: Aha, tak proto jsi tak vyžadoval v soukromé zprávě mé zdroje :-) Aby sis mohl rejpnout. No, tak to jsem rád, že jsem nakonec nevěnoval čas tak zbytečné činnosti. A teď si najdi FB profil nálezce a FB profil Minelabu. A zjistíš, že to opravdu byl EQ 600. A já nemám důvod to tajit jen proto, aby ty ses necejtil nějak dotčenej, že na webu o detektorech se o těch detektorech skutečně i píše! Což chápu, pro někoho může znít tragicky, ale asi ti nezbude nic jinýho, než se s tím smířit... :-)

Nedá mi niečo nenapísať,ak je na tej fotke hlbka 30 cm tak si zjem kanady.

Tak po usilovnejsim patrani na netu musim dat zapravdu Romanovi(GM4PRO), bylo to fakt nalezenono Noxem 600. A timto se mu i omlouvam :-)

Bublina6: To je slovo chlapa, beru na vědomí a vše dobrý :-)

OBI, Morgenmm: V jednom z rozhovorů mluvil nálezce o tom, že signál zněl taky trochu do železa, proto si nejprve nebyl jistý.

Gm4pro: dekuji za doplneni. To me nepotesilo ale.. nektery polni signaly barva/zelezo nekopu. Tak to abych kopal uz fakt skoro vse. Chjo, to zas bude bordelu a nadavek :-D

morgenmm: Myslím, že jak už to ostatní balili, tak se rozhodoval i z tohohle důvodu. Na konci hledačky kolikrát člověk už kope jen čistý barvy, znáš to. Takže si myslím, že mít takovej signál někdy na začátku hledání, vůbec by neváhal.

Souhlas s OBIm, taková věc pod cívkou musí kvičet jak podsvinče o:-) Úžasnej nález, díky za čtení! ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru