Dokonale ostrý i po 2 300 letech!

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí

Archeologové našli nádherný, precizně zpracovaný a dokonale zachovalý, 2 300 let starý ocelový meč. Je unikátní svým typem a stavem, vypovídá o někdejší době a vysoké kvalitě zpracování železa. Součástí článku je i video z prezentace nálezu veřejnosti.

Meč se nacházel v hrobce číslo 18 ve městě Sin-jang v centrální provincii Che-nan. Je ocelový, dvousečný a rovný, typu Jian a takřka dokonale zachovalý. Podle archeologů pochází z tzv. „období válčících států“. Je prvním takto dochovaným a dokumentovaným mečem od sedmého století př. n. l.  Tento typ se vyráběl nejprve z bronzu, později ze železa a oceli. Právě období válčících států bylo typicky přechodové pro tento druh mečů.

Zatím není známo přesné materiálové složení tohoto nálezu. Bronzové meče typu Jian bývaly vyráběny z různých slitin, přičemž jejich rozličné vlastnosti měly sloužit ku prospěchu zbraně. Centrální část a jádro meče obsahovali větší množství mědi, čímž se stal meč pružnějším odolnějším vůči zlomení. Okraje meče obsahovaly více cínu pro optimální pevnost a stálost ostří.

Období válčících států je charakteristické neustálými sváry a soupeřením o moc mezi sedmi „hlavními“ státy roztříštěné dynastie Čou. Byly to státní celky Čchu, Chan, Čchi, Čchin, Wej, Jen a Čao. K těmto sedmi se do konfliktu občasně přidávaly i některé menší státy. Uvádí se, že původně jich bylo až 170. Konflikt mezi aristokratickými rodinami, které si dělaly choutky na výsostné postavení, probíhal půltřetího století, odehrával se mezi lety 475 př. n. l. až 221 př. n. l. V průběhu let mocensky rostly některé státy na úkor jiných. Nejaktivnější byl stát Čchin, který nakonec za vlády Jing Čenga v roce 221 před Kristem ovládl a sjednotil všechna území v jednotný státní útvar.

Nedávno nalezený meč bude nyní odborně posouzen, analyzován a zakonzervován. Testy odpoví na otázky přesného složení meče a také jeho autentičnosti. Právě výjimečná zachovalost nalezu svádí ke skeptickým reakcím některých nezainteresovaných pozorovatelů. Odborníci jsou však o pravosti přesvědčeni, podle nich byl skutečně objeven v archeologickém kontextu. Po nezbytných úkonech bude meč k vidění v Che-nanském muzeu v Čeng-čou.

Video

Zdroje: cctv.com, metro.co.uk, wikipedia.org, youtube.com, twitter.com, thehistoryblog.com

Roman Němec – GM4PRO

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Dnešní materiál je akorát parodie.

1+

Velice zajímavé a poučné. :-O

dneska by nevydržel ani 23 let.......

Max. 23 měsíců! :-D ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru